Kołodziejczyk Józef
Kołodziejczyk Józef (1930-1997)
Urodził się w 1930 roku. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 1961 roku. Uprawiał malarstwo ścienne i sztalugowe, biorąc udział w licznych wystawach krajowych, okręgowych i plenerach. Był autorem wielu zrealizowanych projektów malowania, polichromii, mozaik oraz wystrojów wnętrz kościołów archidiecezji katowickiej. W pierwszym okresie twórczości współpracował nad realizacjami sakralnymi z Romanem Nygą. Wraz z nim oraz Eugeniuszem Samkiem wykonali wystrój wnętrz w kościołach: Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej (przed 1964 rokiem) oraz wespół z Erykiem Pudełko Świętego Krzyża w Strzebiniu (1965) i św. Piotra i Pawła w Bziu Zameckim (1967). Kolejna realizacja dotyczyła kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Roju (1967).
Do samodzielnych prac artysty należą:
- adaptacja do odnowionej liturgii wnętrza kościoła św. Józefa w Zgodzie (1965),
- polichromia i malowanie w kościołach: św. Antoniego w Chorzowie, św. Piotra i Pawła w Woszczycach (1964), św. Anny w Pruchnej (1966), NSPJ w Wyrach (1972), św. Filipa i Jakuba w Żorach (1985), św. Józefa w Chorzowie,
- mozaika w kaplicy cmentarnej w Pstrążnej,
- różne elementy wystroju kościołów: ambona w kościele św. Anny w Janowie, prezbiterium kościoła św. Michała Archanioła w Suchej Górze, wystrój prezbiterium kościoła św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu Zdroju, modernizacja wystroju prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach,
- wystrój wnętrza kościołów: św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, św. Cyryla i Metodego w Załęskiej Hałdzie, św. Jadwigi w Baranowicach, Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach (wraz z witrażami), Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Jedłowniku, św. Herberta w Wodzisławiu Śląskim, św. Jerzego w Rydułtowach, NSPJ w Chorzowie Batorym, Przemienienia Pańskiego w Zawadzie.
Ostatnim jego projektem realizowanym razem z Andrzejem Kuczokiem od 1997 roku był wystrój prezbiterium kościoła Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie.
Zajmował się także projektowaniem szat kościelnych.
Zmarł w 1997 roku.
Bibliografia
L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 224-228.
|