Parafia św. Józefa w Chorzowie

Z e-ncyklopedia
Chorzow jozef2.jpg
Chorzow jozef1.jpg

Duszpasterz parafii św. Barbary w Chorzowieks. Paweł Łukaszczyk, na terenach cmentarnych zakupionych na „Pniokach” w 1904 roku, rozpoczął budowę kościoła. 18 listopada 1907 nowo wybudowany kościół, który otrzymał wezwanie św. Józefa, poświęcił dziekan z Katowic ks. Wiktor Schmidt.

Wystrój

Plany architektoniczne sporządził prof. Joseph Schmitz z Norymbergii. Kościół zbudowany został w stylu neoromańskim z cegły miejscowej sprowadzonej z Rudy, natomiast wszystkie elementy dekoracyjne wykonano ze sztucznego kamienia zostały sprowadzone z Bawarii. Pierwotnie kościół posiadał polichromię malowaną przez malarza Platzka z Kluczborka. Mozaiki apostołów pochodzą z pracowni Franciszka Hofstaedtera z Monachium. Architekt Joseph Schmitz zaprojektował też całość dekoracji rzeźbiarskich elewacji kościoła, które wykonał rzeźbiarz Josef Kopf z Monachium. Ołtarze wykonane zostały w firmie Schneidera w Regensburgu, organy z pracowni M. Bandera. Dzwony pochodziły z odlewni Ottona z Hemelingen koło Bremy. W wyniku rabunkowych działań wojennych zostały zabrane dzwony: Maria, Paweł i Edward. Zostały tylko dwa: Józef i Jan. Dwa brakujące dzwony Barbara i Florian zostały dodane w 1979 r. W wieży mechanizm zegara „J. F. Wuelebockenem 1907”. Witraże w oknach kościoła pochodzą w większości z pracowni Zettlera z Monachium.

W swoich początkach parafia liczyła 13 tysięcy wiernych. Liczba ta, do drugiej wojny światowej, ciągle wzrastała ze względu na budowę dużych osiedli mieszkaniowych na terenie parafii. W 1957 roku nastąpił pierwszy kapitalny remont kościoła i zabezpieczenie przed szkodami górniczymi, następny został przeprowadzony w 1969 roku i związany był również z usuwaniem szkód górniczych. Kościół jest położony na terenie zagrożonym szkodami górniczymi i dlatego obecnie trwa kolejny remont kapitalny. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta i zaangażowaniu parafian, kościół został oświetlony z zewnątrz, zainstalowano też nowoczesny system oświetleniowy wewnątrz, oczyszczono i odmalowano wnętrze, odnowione zostały ołtarze, figury i malowidła ścienne.

Proboszczowie

Bibliografia

Patrz strona internetowa parafii, za: [1] J. Ledwoń, Dzieje parafii pod wezwaniem św. Józefa w Chorzowie do roku 1982, Katowice 1990, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, t. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 99; D. Głazek, Domus Celeberrima. Architektura sakralna (katolicka) w przemysłowej części Górnego Śląska 1870-1914, Katowice 2003, s. 132; Sz. Babuchowski, Kościół otoczony czułością. Panorama parafii, (dodatek katowicki), GN 2005, nr 25, s. 8.