Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Jedłowniku

Z e-ncyklopedia

Wieś Jedłownik wzmiankowana była już w 1239 roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że właściciel wsi, komes Gosław, w swej rodzinnej siedzibie – czyli w Jedłowniku, ufundował kościół już na początku XIII wieku. Jedłownik, leżący u wylotu Bramy Morawskiej, wg starych podań jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku, o czym ma świadczyć mimo bliskości Wodzisławia, istniejąca tu na pewno od XIII wieku samodzielna parafia. Legendy wiążą powstanie na tym miejscu kaplicy jeszcze za czasów św. Cyryla i Metodego. W XVI wieku parafia weszła w skład utworzonego dekanatu wodzisławskiego.

Dawny kościół parafialny, drewniany, odbudowany w I połowie XVII wieku istniał pierwotnie pw. św. Marka. W 1688 roku obok św. Marka jako patronka pojawiła się św. Barbara. W 1697 roku pozostał jako patron tylko św. Marek. Jednak w XVIII wieku to św. Barbara była czczona jako patronka kościoła. W 1885 roku kościół został odnowiony przez ks. Ringa. Od 1946 roku administracyjnie parafia należy do Wodzisławia Śląskiego. W 1974 roku w związku z budową nowego kościoła decyzją władz komunistycznych stary zabytkowy kościół został przeniesiony do Jastrzębia-Zdroju, gdzie został poświęcony 3 grudnia 1974.

Obecny kościół pw. Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy zbudowany został w latach 1949-1952. 21 września 1952 został poświęcony przez bp. Herberta Bednorza. Projektantem kościoła był Hanak z Olzy. Wnętrze zaprojektował artysta plastyk Józef Kołodziejczyk. Obecnie parafia liczy ok. 3600 wiernych. Do parafii należą obok Jedłownika, Jedłownik Osiedle, Turzyczka i Karkoszka. Dawniej parafia w Jedłowniku obejmowała również wsie Turza Śląska i Czyżowice.

Gazetka parafialna

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz 2, s. 778; W. Tatarczyk, Kult świętej Barbary w parafii Jedłownik, Katowice 1988, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.