Lach Krzysztof: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
Urodził się 28 IX 1965 roku w Cieszynie, jako syn Jana i Agnieszki z domu Chudy. Od dziecka mieszkał wraz z rodzicami na terenie Parafii Świętej Anny w Pruchnej. Po ukończeniu szkoły podstawowej  w Pruchnej kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Cieszynie, wieńcząc ją egzaminem maturalnym w 1984 roku. Następnie postanowił rozpocząć studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Jako alumn uczestniczył w rekolekcjach Ruchu Światło Życie, prowadził rekolekcje ministrancki oraz katechizował dzieci i młodzież w parafii. Organizował zbiórki i wycieczki parafialnej wspólnoty ministranckiej. Jako późniejszy diakon, prowadził rekolekcje Dzieci Maryi.
==Lach Krzysztof (1965-2021)==
Urodził się 28 września 1965 roku w Cieszynie w rodzinie Jana i Agnieszki z domu Chudy. Od dziecka mieszkał wraz z rodzicami na terenie [[Parafia św. Anny w Pruchnej|parafii św. Anny w Pruchnej]]. Po ukończeniu szkoły podstawowej  w Pruchnej kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Cieszynie, wieńcząc ją egzaminem maturalnym w 1984 roku. Następnie postanowił rozpocząć studia w [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach]]. Jako alumn uczestniczył w rekolekcjach [[Ruch Światło-Życie|Ruchu Światło-Życie]], prowadził rekolekcje ministrancki oraz katechizował dzieci i młodzież w parafii. Organizował zbiórki i wycieczki parafialnej wspólnoty ministranckiej. Jako późniejszy diakon, prowadził rekolekcje [[Dzieci Maryi]].


Dnia 22 kwietnia 1990 roku przyjął święcenia diakonatu z rąk pa Gerarda Bernackiego. Święcenia miały miejsce w Parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej - Aleksandrowicach. Rok później, 11 V 1991 roku otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk abpa Damiana Zimonia. W międzyczasie odbył staż duszpasterski w Parafii Znalezienia Krzyża w Skoczowie, zaś w Księgarni Świętego Jacka w Cieszynie, przez dziesięć tygodni, staż pracy. Pracę magisterską, pod kierownictwem ks. dra J. Kiedosa, napisał na temat: „Ks. Ignacy Świeży – duszpasterz i działacz społeczno-oświatowy”. Udzielał się w zespole turystycznym i ekumenicznym, pracował w bibliotece seminaryjnej.
22 kwietnia 1990 przyjął święcenia diakonatu z rąk [[Bernacki Gerard|bpa Gerarda Bernackiego]]. Święcenia odbyły się w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku Białej-Aleksandrowicach (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]). Rok później, 11 maja 1991 został wyświęcony na kapłana przez [[Zimoń Damian|abpa Damiana Zimonia]]. W międzyczasie odbył staż duszpasterski w parafii Znalezienia Krzyża w Skoczowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), zaś w Księgarni Świętego Jacka w Cieszynie, przez dziesięć tygodni, staż pracy. Pracę magisterską, pod kierownictwem ks. dra J. Kiedosa, napisał na temat: '' Ks. Ignacy Świeży – duszpasterz i działacz społeczno-oświatowy''. Udzielał się w zespole turystycznym i ekumenicznym, pracował w bibliotece seminaryjnej.
Po święceniach, od niedzieli 16 czerwca 1991 roku podjął pracę duszpasterską na terenie ówczesnej diecezji. Najpierw otrzymał zlecenie zastępstw wakacyjnych w parafiach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, Świętego Krzysztofa w Tychach oraz Świętej Barbary w Strumieniu. Następnie dekretem biskupim został posłany jako wikariusz parafialny Parafii Matki Bożej Różańcowej w Świętochłowicach – Chropaczowie (1991-1994), gdzie m. in. katechizował w szkole podstawowej.  
Po święceniach, od niedzieli 16 czerwca 1991 podjął pracę duszpasterską na terenie ówczesnej diecezji. Najpierw otrzymał zlecenie zastępstw wakacyjnych w parafiach: [[Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie|Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie]], [[Parafia św. Krzysztofa w Tychach|św. Krzysztofa w Tychach]] oraz [[Parafia św. Barbary w Strumieniu|św. Barbary w Strumieniu]]. Następnie dekretem biskupim został posłany jako wikariusz parafialny [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie|parafii Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie]] (1991-1994), gdzie m.in. katechizował w szkole podstawowej.  


Wiosną 1994 roku wyraził gotowość do podjęcia duszpasterstwa Czechach. 29 VIII 1994 został zwolniony z obowiązków duszpasterskich w Archidiecezji Katowickiej i skierowany do pracy w Archidiecezji Praskiej w Republice Czeskiej. Od 1997 roku był tam proboszczem.
Wiosną 1994 roku wyraził gotowość do podjęcia duszpasterstwa Czechach. 29 sierpnia 1994 został zwolniony z obowiązków duszpasterskich w [[Archidiecezja Katowicka|Archidiecezji Katowickiej]] i skierowany do pracy w Archidiecezji Praskiej w Republice Czeskiej. Od 1997 roku był tam proboszczem.
Po 24 latach posługi w Czechach powrócił do Archidiecezji Katowickiej. Od 15 VI 2018 został wikariuszem parafialnym Parafii Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu-Zdroju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, wiosną 2020 został zwolniony z posługi duszpasterskiej i otrzymał mieszkanie oraz potrzebną opiekę w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Zmarł 27 I 2021 w szpitalu MSWiA w Katowicach. Jego pogrzeb odbył się 29 I 2021  w parafii Świętej Anny w Pruchnej o godz. 13.00. Pochowany został na tamtejszym cmentarzu parafialnym.
Po 24 latach posługi w Czechach powrócił do Archidiecezji Katowickiej. Od 15 czerwca 2018 został wikariuszem parafialnym [[Parafia Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu Zdroju|parafii Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu Zdroju]]. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, wiosną 2020 został zwolniony z posługi duszpasterskiej i otrzymał mieszkanie oraz potrzebną opiekę w [[Dom Księży Emerytów|Domu Świętego Józefa w Katowicach]]. Zmarł 27 stycznia 2021 w szpitalu MSWiA w Katowicach. Jego pogrzeb odbył się 29 stycznia 2021  w parafii św. Anny w Pruchnej o godz. 13.00. Pochowany został na tamtejszym cmentarzu parafialnym.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Nekrolog Kurii Metropolitalnej w Katowicach.  
Nekrolog Kurii Metropolitalnej w Katowicach.  
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - L]]
[[Kategoria:Biografie - L]]

Wersja z 22:37, 28 sty 2021

Lach Krzysztof (1965-2021)

Urodził się 28 września 1965 roku w Cieszynie w rodzinie Jana i Agnieszki z domu Chudy. Od dziecka mieszkał wraz z rodzicami na terenie parafii św. Anny w Pruchnej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Pruchnej kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Cieszynie, wieńcząc ją egzaminem maturalnym w 1984 roku. Następnie postanowił rozpocząć studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Jako alumn uczestniczył w rekolekcjach Ruchu Światło-Życie, prowadził rekolekcje ministrancki oraz katechizował dzieci i młodzież w parafii. Organizował zbiórki i wycieczki parafialnej wspólnoty ministranckiej. Jako późniejszy diakon, prowadził rekolekcje Dzieci Maryi.

22 kwietnia 1990 przyjął święcenia diakonatu z rąk bpa Gerarda Bernackiego. Święcenia odbyły się w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku Białej-Aleksandrowicach (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Rok później, 11 maja 1991 został wyświęcony na kapłana przez abpa Damiana Zimonia. W międzyczasie odbył staż duszpasterski w parafii Znalezienia Krzyża w Skoczowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), zaś w Księgarni Świętego Jacka w Cieszynie, przez dziesięć tygodni, staż pracy. Pracę magisterską, pod kierownictwem ks. dra J. Kiedosa, napisał na temat: Ks. Ignacy Świeży – duszpasterz i działacz społeczno-oświatowy. Udzielał się w zespole turystycznym i ekumenicznym, pracował w bibliotece seminaryjnej. Po święceniach, od niedzieli 16 czerwca 1991 podjął pracę duszpasterską na terenie ówczesnej diecezji. Najpierw otrzymał zlecenie zastępstw wakacyjnych w parafiach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, św. Krzysztofa w Tychach oraz św. Barbary w Strumieniu. Następnie dekretem biskupim został posłany jako wikariusz parafialny parafii Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie (1991-1994), gdzie m.in. katechizował w szkole podstawowej.

Wiosną 1994 roku wyraził gotowość do podjęcia duszpasterstwa Czechach. 29 sierpnia 1994 został zwolniony z obowiązków duszpasterskich w Archidiecezji Katowickiej i skierowany do pracy w Archidiecezji Praskiej w Republice Czeskiej. Od 1997 roku był tam proboszczem. Po 24 latach posługi w Czechach powrócił do Archidiecezji Katowickiej. Od 15 czerwca 2018 został wikariuszem parafialnym parafii Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu Zdroju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, wiosną 2020 został zwolniony z posługi duszpasterskiej i otrzymał mieszkanie oraz potrzebną opiekę w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Zmarł 27 stycznia 2021 w szpitalu MSWiA w Katowicach. Jego pogrzeb odbył się 29 stycznia 2021 w parafii św. Anny w Pruchnej o godz. 13.00. Pochowany został na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Bibliografia

Nekrolog Kurii Metropolitalnej w Katowicach.