Somerla Joachim: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Somerla Joachim (1929-1977) ==
== Somerla Joachim (1929-1977) ==
Urodził się 26 września 1929 w Krzyżkowicach. Był synem górnika Franciszka i Genowefy z d. Fojcik. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Krzyżkowicach. Tam także, w okresie okupacji hitlerowskiej, pracował w fabryce mebli. Uczestniczył ponadto w tajnych wykładach prowadzonych przez miejscowego proboszcza. Po zakończeniu II wojny światowej został przyjęty do Państwowego Gimnazjum i Liceum w Rybniku. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym Koedukacyjnym typu podstawowego i licealnego dla dorosłych w Lublińcu. Egzamin dojrzałości zdał we wrześniu 1948 roku. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1953 w kolegiacie Wszystkich Świętych w Krakowie z rąk [[Jop Franciszek|bpa F. Jopa]], Wikariusza Kapitulego Archidiecezji Krakowskiej.  
Urodził się 26 września 1929 w Krzyżkowicach w górniczej rodzinie Franciszka i Genowefy z d. Fojcik. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Krzyżkowicach. Tam także, w okresie okupacji hitlerowskiej, pracował w fabryce mebli. Uczestniczył ponadto w tajnych wykładach prowadzonych przez miejscowego proboszcza. Po zakończeniu II wojny światowej został przyjęty do [[Polskie Gimnazjum Państwowe w Rybniku|Państwowego Gimnazjum i Liceum w Rybniku]]. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym Koedukacyjnym typu podstawowego i licealnego dla dorosłych w Lublińcu. Egzamin dojrzałości zdał we wrześniu 1948 roku. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1953 w kolegiacie Wszystkich Świętych w Krakowie z rąk [[Jop Franciszek|bpa F. Jopa]], wikariusza kapitulego Archidiecezji Krakowskiej.  


Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach|parafii NSPJ w Krzyżkowicach]]. Od września 1953 roku do stycznia 1954 roku przebywał w Instytucie dla Księży Neoprezbiterów w Katowicach-Załężu. W tym czasie służył pomocą kapłańską w parafiach: [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym|Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym]] i [[Parafia św. Jacka w Ochojcu|św. Jacka w Katowicach-Ochojcu]]. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym, [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Strzybnicy|NSPJ i Matki Bożej Fatimskiej w Rybnej-Strzybnicy]], [[Parafia Ducha Świętego w Czarnym Lesie|Ducha Świętego w Czarnym Lesie]], [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|św. Marii Magdaleny w Tychach]], [[Parafia Chrystusa Króla w Hołdunowie|Chrystusa Króla w Hołdunowie]] oraz [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]].  
Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach|parafii NSPJ w Krzyżkowicach]]. Od września 1953 roku do stycznia 1954 roku przebywał w Instytucie dla Księży Neoprezbiterów w Katowicach-Załężu. W tym czasie służył pomocą kapłańską w parafiach: [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym|Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym]] i [[Parafia św. Jacka w Ochojcu|św. Jacka w Katowicach-Ochojcu]]. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym, [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Strzybnicy|NSPJ i Matki Bożej Fatimskiej w Rybnej-Strzybnicy]], [[Parafia Ducha Świętego w Czarnym Lesie|Ducha Świętego w Czarnym Lesie]], [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|św. Marii Magdaleny w Tychach]], [[Parafia Chrystusa Króla w Hołdunowie|Chrystusa Króla w Hołdunowie]] oraz [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]].  


W 1962 roku zdał egzamin proboszczowski. W sierpniu 1966 roku otrzymał dekret wikariusza, kierujący go do parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]) oraz polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Nałęża i zorganizowanie tam nauczania religii dla dzieci i młodzieży. Od kwietnia 1969 roku był wikariuszem w [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich|parafii NSPJ w Brzezinach Śląskich]]. Następnie pomagał w duszpasterstwie w parafiach: [[Parafia Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich|Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich]] (obecnie diecezja bielsko-żywiecka) i [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach |św. Jadwigi w Szopienicach]]. Zmarł tragicznie 8 lutego 1977 w Szopienicach. Został pochowany w Krzyżkowicach.
W 1962 roku zdał egzamin proboszczowski. W sierpniu 1966 roku otrzymał dekret wikariusza, kierujący go do [[Kościół pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu|parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu]] (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]) oraz polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Nałęża i zorganizowanie tam nauczania religii dla dzieci i młodzieży. Od kwietnia 1969 roku był wikariuszem w [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich|parafii NSPJ w Brzezinach Śląskich]]. Następnie pomagał w duszpasterstwie w parafiach: [[Parafia Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich|Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich]] (obecnie diecezja bielsko-żywiecka) i [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach |św. Jadwigi w Szopienicach]]. Zmarł tragicznie 8 lutego 1977 w Szopienicach. Został pochowany w Krzyżkowicach.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 00:13, 22 kwi 2024

Somerla Joachim (1929-1977)

Urodził się 26 września 1929 w Krzyżkowicach w górniczej rodzinie Franciszka i Genowefy z d. Fojcik. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Krzyżkowicach. Tam także, w okresie okupacji hitlerowskiej, pracował w fabryce mebli. Uczestniczył ponadto w tajnych wykładach prowadzonych przez miejscowego proboszcza. Po zakończeniu II wojny światowej został przyjęty do Państwowego Gimnazjum i Liceum w Rybniku. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym Koedukacyjnym typu podstawowego i licealnego dla dorosłych w Lublińcu. Egzamin dojrzałości zdał we wrześniu 1948 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1953 w kolegiacie Wszystkich Świętych w Krakowie z rąk bpa F. Jopa, wikariusza kapitulego Archidiecezji Krakowskiej.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii NSPJ w Krzyżkowicach. Od września 1953 roku do stycznia 1954 roku przebywał w Instytucie dla Księży Neoprezbiterów w Katowicach-Załężu. W tym czasie służył pomocą kapłańską w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym i św. Jacka w Katowicach-Ochojcu. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym, NSPJ i Matki Bożej Fatimskiej w Rybnej-Strzybnicy, Ducha Świętego w Czarnym Lesie, św. Marii Magdaleny w Tychach, Chrystusa Króla w Hołdunowie oraz św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach.

W 1962 roku zdał egzamin proboszczowski. W sierpniu 1966 roku otrzymał dekret wikariusza, kierujący go do parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu (obecnie diecezja bielsko-żywiecka) oraz polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Nałęża i zorganizowanie tam nauczania religii dla dzieci i młodzieży. Od kwietnia 1969 roku był wikariuszem w parafii NSPJ w Brzezinach Śląskich. Następnie pomagał w duszpasterstwie w parafiach: Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich (obecnie diecezja bielsko-żywiecka) i św. Jadwigi w Szopienicach. Zmarł tragicznie 8 lutego 1977 w Szopienicach. Został pochowany w Krzyżkowicach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Joachima Somerli.