Jarczyk Franciszek: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
 
(dr)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Jarczyk Franciszek (1915-1992), proboszcz w Chybiu ==
== Jarczyk Franciszek (1915-1992), proboszcz w Chybiu ==
Urodził się 2 listopada 1915 w Królewskiej Hucie w rodzinie Pauliny i Wilhelma z d. Jarczyk. W Królewskiej Hucie ukończył szkołę średnią (Państwowe Gimnazjum Klasyczne), zdając pomyślnie egzamin maturalny. Należał do [[Sodalicja Mariańska|Sodalicji Mariańskiej]] uczniów i opanował grę na harmonium. Wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie w 1934 roku. Na trzecim roku studiów teologicznych ukończył kurs katechetyczny. Obronił pracę magisterską pt. „Ustawodawstwo synodalne w szkołach w Polsce". Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 z rąk bpa [[Adamski Stanisław|S. Adamskiego]] w Katowicach.  
Urodził się 2 listopada 1915 w Królewskiej Hucie w rodzinie Pauliny i Wilhelma z d. Jarczyk. W Królewskiej Hucie ukończył szkołę średnią (Państwowe Gimnazjum Klasyczne), zdając pomyślnie egzamin maturalny. Należał do [[Sodalicja Mariańska|Sodalicji Mariańskiej Uczniów]] i opanował grę na harmonium. Wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] w 1934 roku. Na trzecim roku studiów teologicznych ukończył kurs katechetyczny. Obronił pracę magisterską pt. ''Ustawodawstwo synodalne w szkołach w Polsce''. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 z rąk [[Adamski Stanisław|bpa S. Adamskiego]] w Katowicach.  


Zaraz po prymicjach ks. został skierowany na zastępstwo do [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie|parafii św. Jadwigi w Chorzowie]]. 8 września 1939 otrzymał dekret wikariuszowski do [[Parafia św. Wojciecha w Mikołowie|parafii św. Wojciecha w Mikołowie]]. Pracował w tej parafii do połowy 1944 roku (od 1942 roku był tu adiutorem) kiedy to został przeniesiony do [[Parafia św. Anny w Janowie|parafii św. Anny w Janowie]]. Dekretem z 17 marca 1945 Kuria Diecezjalna w Katowicach powierzyła mu stanowisko katechety w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Rudzie Śląskiej. Następnie był katechetą w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Chorzowie. W 1946 roku zgłosił się do egzaminu proboszczowskiego. Stanowisko katechety w chorzowskim Liceum Pedagogicznym łączył, w zależności od potrzeb duszpasterskich w diecezji, z innymi obowiązkami. Zastępował m.in. w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym chorego [[Droździok Edward|ks. Edwarda Droździoka]] (1949); był przez krótki czas kapelanem Sióstr Wizytek w Siemianowicach Śląskich, a następnie wikariuszem w Świętochłowicach, gdzie pomagał przez 9 miesięcy proboszczowi [[Rzepka Jan|ks. Janowi Rzepce]].
Zaraz po prymicjach ks. Jarczyk został skierowany na zastępstwo do [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie|parafii św. Jadwigi w Chorzowie]]. 8 września 1939 otrzymał dekret wikariuszowski do [[Parafia św. Wojciecha w Mikołowie|parafii św. Wojciecha w Mikołowie]]. Pracował w tej parafii do połowy 1944 roku (od 1942 roku był tu adiutorem) kiedy to został przeniesiony do [[Parafia św. Anny w Janowie|parafii św. Anny w Janowie]]. Dekretem z 17 marca 1945 Kuria Diecezjalna w Katowicach powierzyła mu stanowisko katechety w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Rudzie Śląskiej. Następnie był katechetą w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Chorzowie. W 1946 roku zgłosił się do egzaminu proboszczowskiego. Stanowisko katechety w chorzowskim Liceum Pedagogicznym łączył, w zależności od potrzeb duszpasterskich w diecezji, z innymi obowiązkami. Zastępował m.in. w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym|parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym]] chorego [[Droździok Edward|ks. Edwarda Droździoka]] (1949); był przez krótki czas kapelanem [[Wizytki - Siemianowice Śląskie|Sióstr Wizytek w Siemianowicach Śląskich]], a następnie wikariuszem w [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|Świętochłowicach]], gdzie pomagał przez 9 miesięcy proboszczowi [[Rzepka Jan|ks. Janowi Rzepce]].


W grudniu 1950 roku został przeniesiony w charakterze wikariusza do [[Parafia św. Barbary w Chorzowie|parafii św. Barbary w Chorzowie]]. Od września 1952 roku organizował życie kościelne w ramach samodzielnej stacji duszpasterskiej przy kościele św. Floriana w Chorzowie. W styczniu 1953 roku został przeniesiony do [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|parafii św. Marii Magdaleny w Tychach]], gdzie przez dwa lata pracował u boku [[Twardzik Eryk|ks. Eryka Twardzika]]. 18 stycznia 1955 został skierowany do Chybia w charakterze wikariusza - adiutora ks. Wiktora Kubaczki z zadaniem budowy plebanii. W maju 1957 roku otrzymał nominację na administratora parafii Chybie z tytułem proboszcza. Wypełniał posługę kapłańską na stanowisku proboszcza w Chybiu aż do przejścia na emeryturę w 1982 roku. Pozostał w Chybiu i mieszkał dalej na probostwie. Zmarł w szpitalu ss. elżbietanek w Cieszynie w dniu 22 września 1992. Spoczął na cmentarzu w Chybiu.  
W grudniu 1950 roku został przeniesiony w charakterze wikariusza do [[Parafia św. Barbary w Chorzowie|parafii św. Barbary w Chorzowie]]. Od września 1952 roku organizował życie kościelne w ramach samodzielnej stacji duszpasterskiej przy [[Parafia św. Floriana w Chorzowie|kościele św. Floriana w Chorzowie]]. W styczniu 1953 roku został przeniesiony do [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|parafii św. Marii Magdaleny w Tychach]], gdzie przez dwa lata pracował u boku [[Twardzik Eryk|ks. Eryka Twardzika]]. 18 stycznia 1955 został skierowany do Chybia w charakterze wikariusza - adiutora [[Kubaczka Wiktor|ks. Wiktora Kubaczki]] z zadaniem budowy plebanii. W maju 1957 roku otrzymał nominację na administratora [[Parafia Chrystusa Króla w Chybiu|parafii Chybie]] (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]) z tytułem proboszcza. Wypełniał posługę kapłańską na stanowisku proboszcza w Chybiu aż do przejścia na emeryturę w 1982 roku. Pozostał w Chybiu i mieszkał dalej na probostwie. Zmarł w szpitalu ss. Elżbietanek w Cieszynie w dniu 22 września 1992. Spoczął na cmentarzu w Chybiu.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
AAKat Akta personalne ks. Franciszka Jarczyka; Schematyzm 1947-1993; J. Myszor, Historia diecezji, s. 501, 508; J. Kurek, Z dziejów Kościoła i parafii św. Jadwigi w Chorzowie, Chorzów 1999, s. 14; B. Woźnica, Te Deum za długie lata posługi kapłańskiej, "Z tej ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 1989", s. 87.  
AAKat, Akta personalne ks. Franciszka Jarczyka; Schematyzm 1947-1993; J. Myszor, Historia diecezji, s. 501, 508; J. Kurek, Z dziejów Kościoła i parafii św. Jadwigi w Chorzowie, Chorzów 1999, s. 14; B. Woźnica, Te Deum za długie lata posługi kapłańskiej, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 1989", s. 87.  


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - J]]
[[Kategoria:Biografie - J]]
[[Kategoria:Duchowni urodzeni w Chorzowie]]

Aktualna wersja na dzień 19:02, 18 kwi 2018

Jarczyk Franciszek (1915-1992), proboszcz w Chybiu

Urodził się 2 listopada 1915 w Królewskiej Hucie w rodzinie Pauliny i Wilhelma z d. Jarczyk. W Królewskiej Hucie ukończył szkołę średnią (Państwowe Gimnazjum Klasyczne), zdając pomyślnie egzamin maturalny. Należał do Sodalicji Mariańskiej Uczniów i opanował grę na harmonium. Wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie w 1934 roku. Na trzecim roku studiów teologicznych ukończył kurs katechetyczny. Obronił pracę magisterską pt. Ustawodawstwo synodalne w szkołach w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 z rąk bpa S. Adamskiego w Katowicach.

Zaraz po prymicjach ks. Jarczyk został skierowany na zastępstwo do parafii św. Jadwigi w Chorzowie. 8 września 1939 otrzymał dekret wikariuszowski do parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Pracował w tej parafii do połowy 1944 roku (od 1942 roku był tu adiutorem) kiedy to został przeniesiony do parafii św. Anny w Janowie. Dekretem z 17 marca 1945 Kuria Diecezjalna w Katowicach powierzyła mu stanowisko katechety w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Rudzie Śląskiej. Następnie był katechetą w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Chorzowie. W 1946 roku zgłosił się do egzaminu proboszczowskiego. Stanowisko katechety w chorzowskim Liceum Pedagogicznym łączył, w zależności od potrzeb duszpasterskich w diecezji, z innymi obowiązkami. Zastępował m.in. w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym chorego ks. Edwarda Droździoka (1949); był przez krótki czas kapelanem Sióstr Wizytek w Siemianowicach Śląskich, a następnie wikariuszem w Świętochłowicach, gdzie pomagał przez 9 miesięcy proboszczowi ks. Janowi Rzepce.

W grudniu 1950 roku został przeniesiony w charakterze wikariusza do parafii św. Barbary w Chorzowie. Od września 1952 roku organizował życie kościelne w ramach samodzielnej stacji duszpasterskiej przy kościele św. Floriana w Chorzowie. W styczniu 1953 roku został przeniesiony do parafii św. Marii Magdaleny w Tychach, gdzie przez dwa lata pracował u boku ks. Eryka Twardzika. 18 stycznia 1955 został skierowany do Chybia w charakterze wikariusza - adiutora ks. Wiktora Kubaczki z zadaniem budowy plebanii. W maju 1957 roku otrzymał nominację na administratora parafii Chybie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka) z tytułem proboszcza. Wypełniał posługę kapłańską na stanowisku proboszcza w Chybiu aż do przejścia na emeryturę w 1982 roku. Pozostał w Chybiu i mieszkał dalej na probostwie. Zmarł w szpitalu ss. Elżbietanek w Cieszynie w dniu 22 września 1992. Spoczął na cmentarzu w Chybiu.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Franciszka Jarczyka; Schematyzm 1947-1993; J. Myszor, Historia diecezji, s. 501, 508; J. Kurek, Z dziejów Kościoła i parafii św. Jadwigi w Chorzowie, Chorzów 1999, s. 14; B. Woźnica, Te Deum za długie lata posługi kapłańskiej, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 1989", s. 87.