Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku Zdroju
Pierwsza wzmianka o Lądku Zdroju - jako mieście należącym do królestwa czeskiego - pochodzi z 1325 roku. Jednak pierwsza informacja o wykorzystaniu wód w celach leczniczych pochodzi z 1241 roku, stąd Lądek Zdrój uznawany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce.
Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP został wzniesiony w latach 1688-1692 przez budowniczego Weysera, w miejscu wcześniejszego kościoła gotyckiego. Dotrwał do naszych czasów, po kilkukrotnych przebudowach. Wystrój kościoła ma cechy neobarokowe. Malowidła pędzla W. Reinscha w kartuszach na sklepieniu kościoła przedstawiające sceny z życia Najświętszej Maryi Panny pochodzą z 1904 roku. Poniżej nich namalowane są podobizny świętych: św. Cecylii, św. Grzegorza, św. Wacława, św. Jadwigi, św. Wincentego a’ Paulo, św. Elżbiety. Ołtarz - dzieło Michała Ignacego Klahra pochodzi z końca XVIII wieku (1791) i jest wykonany z drewna polichromowanego. Ze względu na znaczny stopień zniszczenia oryginalny ołtarz zastąpiony został w latach 1904-1905 kopią wykonaną przez miejscowego rzeźbiarza Augusta Kleina i stolarza Assmana. Na styku prezbiterium i nawy znajduje sie grupa Ukrzyżowanie z 1741 roku, jedno z najwybitniejszych dzieł Michała Klahra oraz ambona z wieńczącą baldachim figurą Chrystusa – również dłuta Michała Ignacego Klahra.
Parafia katolicka została założona w 1358 roku, istnieje z przerwą w okresie reformacji w latach 1546-1624. Ks. Adam Breiter, proboszcz w latach 1679-1709 wybudował obecnie istniejący kościół, rozbudował cmentarną kaplicę pw. św. Rocha. W święto Narodzenia NMP, 8 września 1693, na skutek przeciążenia zbyt dużą ilością wiernych zawalił się chór. Zginęło wówczas 55 osób, a ponad 100 zostało rannych. Kościół został konsekrowany 7 sierpnia 1701 przez arcybiskupa praskiego J.J. Breunera.
W 1974 roku przeprowadzono konserwację ołtarza głównego, ambony i zabytkowych figur. 7 lipca 1997 Lądek nawiedziła powódź, która spowodowała groźne pęknięcia kościoła parafialnego i zniszczenie salek katechetycznych. Od 2005 roku trwał remont kościoła po zniszczeniach wywołanych przez powódź. 11 grudnia 2006 podczas uroczystej mszy św. biskup diecezjalny świdnicki Ignacy Dec poświęcił odnowione wnętrze kościoła.
Figury, kaplice, krzyże przydrożne
Cmentarze
Bibliografia
ww.parafialadek.pl/?s=1
|