Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Górkach

Z e-ncyklopedia
Gorki wnetrze.jpg
Gorki kosciol.jpg

W 1957 roku planowano wspólny kościół dla Górek i Goławca. Po wybudowaniu kościoła w Goławcu, górczanie nosili się z zamiarem wybudowania własnego kościoła. Zgromadzony materiał budowlany został skonfiskowany, zamiar budowy upadł. Katechizacja odbywała się w domach prywatnych. W 1967 roku wynajęto starą kuźnię przy ul. Szenwalda 122.

Kuźnia ta została też adaptowana dla celów sakralnych. Odbywała się w niej katechizacja, a w niedziele i święta odprawiane były Msze św. Z chwilą wypowiedzenia dzierżawy tj. w 1982 roku spotkania katechetyczne odbywały się w pomieszczeniu skonstruowanym z drewna i folii. Równocześnie w 1982 roku ks. Tadeusz Orszulik, proboszcz parafii św. Klemensa wszczął starania o wybudowanie punktu katechetycznego i kaplicy mszalnej. Projektantem budowy był inż. Emilian Piasecki, a kierownikiem technicznym budowy inż. Jerzy Manjura. Zezwolenie i zatwierdzenie planów otrzymano w 1985 roku. W tym też roku rozpoczęto budowę. Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła został konsekrowany 29 czerwca 1990 przez bpa Damiana Zimonia. Na zapleczu kościoła znajduje się również mieszkanie dla duszpasterza. Mianowanemu 25 sierpnia 1990 rektorowi zlecona została opieka duszpasterska nad mieszkańcami Górek, należących nadal do parafii św. Klemensa w Lędzinach. Parafia tymczasowa została erygowana 1 stycznia 1993. Parafia pełnoprawna powstała 5 maja 2000.

Bractwa i stowarzyszenia

W parafii działają różne grupy i stowarzyszenia: Ministranci, Dzieci Maryi, Żywy Różaniec, Grupa modlitewna z Medjugorie, Apostolat Margaretka (grupa siedmioosobowa modląca się za jednego wybranego kapłana), Różaniec Misyjny, Katecheza dla dorosłych.

Proboszczowie

Bibliografia

H. Golaszczyk, Rys historyczny parafii tymczasowej i kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lędzinach-Górkach, WA 1995, nr 2, 112-114; D. Bednarski, Sieć parafialna Kościoła katolickiego na obszarze powiatu bieruńsko-lędzińskiego, [w:] Powiat bieruńsko-lędziński. Wspólnota samorządowa, środowisko przyrodnicze, dziedzictwo językowo-kulturowe, życie religijne, red. D. Walencik, Bieruń 2008, s. 211-230; Strona parafialna, zezwolenie Parafii.