Weissmann Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Weissmann Józef CM (1914-1991)==
==Weissmann Józef CM (1914-1991)==
Urodził się 19 listopada 1914, w czasie I wojny światowej, w Szerokiej, w rodzinie Joachima i Wiktorii z d.  Szymaniec. Chrzest święty przyjął  22 listopada z rąk ówczesnego proboszcza [[Koziełek Alojzy|ks.Alojzego Koziełka]]. W tym dniu Kościół wspomina [[Św. Cecylia|św. Cecylię]] - męczennicę i patronkę muzyki kościelnej. Co ciekawe, w przyszłości ks. Józef Weissmann będzie miał wiele wspólnego z muzyką, a jego bracia: Eryk, Wilibald i Walery również byli uzdolnieni muzycznie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w  rodzinnej miejscowości (wówczas noszącej nazwę Timmendorf) w wieku 12 lat udał się do Małego Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie, a następnie pobierał naukę w Nowej Wsi oraz Wilnie.  W 1930 roku  wstąpił do [[Zgromadzenie Księży Misjonarzy - historia|Zgromadzenia Księży Misjonarzy]], a śluby zakonne złożył 28 grudnia 1932. Zdał maturę państwową w 1934 roku, zaś w latach 1934-1939 studiował na krakowskim Instytucie Teologicznym. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1939, a mszę prymicyjną odprawił w [[Parafia Wszystkich Świętych w Szerokiej|rodzinnej parafii]]. Niestety, radość z uroczystości zakłócały  wówczas wieści o nadchodzącej II wojnie światowej. Uzyskał magisterium z teologii w 1951 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie doktorat w 1954 roku.  
Urodził się 19 listopada 1914, w czasie I wojny światowej, w Szerokiej, w rodzinie Joachima i Wiktorii z d.  Szymaniec. Chrzest święty przyjął  22 listopada z rąk ówczesnego proboszcza [[Koziełek Alojzy|ks.Alojzego Koziełka]]. W tym dniu Kościół wspomina [[Św. Cecylia|św. Cecylię]] - męczennicę i patronkę muzyki kościelnej. Co ciekawe, w przyszłości ks. Józef Weissmann będzie miał wiele wspólnego z muzyką, a jego bracia: Eryk, Wilibald i Walery również byli uzdolnieni muzycznie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w  rodzinnej miejscowości (wówczas noszącej nazwę Timmendorf) w wieku 12 lat udał się do Małego Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie, a następnie pobierał naukę w Nowej Wsi oraz Wilnie.  W 1930 roku  wstąpił do [[Zgromadzenie Księży Misjonarzy - historia|Zgromadzenia Księży Misjonarzy]], a śluby zakonne złożył 28 grudnia 1932. Zdał maturę państwową w 1934 roku, zaś w latach 1934-1939 studiował krakowskim Instytucie Teologicznym. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1939, a mszę prymicyjną odprawił w [[Parafia Wszystkich Świętych w Szerokiej|rodzinnej parafii]]. Niestety, radość z uroczystości zakłócały  wówczas wieści o nadchodzącej II wojnie światowej. Uzyskał magisterium z teologii w 1951 roku na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Uniwersytecie Jagiellońskim]], a następnie doktorat w 1954 roku.  


Przez aż 52 lata był wychowawcą i wykładowcą Seminarium Instytutu Teologicznego w Krakowie, [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego]], Częstochowskiego oraz Gorzowskiego.  Wykładał prawo kanoniczne, liturgikę i rubrycystykę w Studium oo. Paulinów. W latach 1970 i 1971 był przełożonym wspólnot domów w Paradyżu i Krakowie. Uczył śpiewu kościelnego, którego naukę pobierał u niego  m.in. [[Jan Paweł II|kardynał Karol Wojtyła]].  W latach 1984-1991 prowadził wykłady o Konstytucjach, Statutach i Normach Prowincjonalnych w Seminarium Internum. W Krakowie wspomagał urzędy diecezjalne jako obrońca węzła małżeńskiego, zaś w Gorzowie Wielkopolskim działał jako sędzia kościelny i egzaminator prosynodalny. Był  współredaktorem czasopisma „Nasza Przeszłość” oraz ''Śpiewnika kościelnego'' ks. Jana Siedleckiego.  Głosił kazania w Polsce i za granicą. Dał się poznać jako dobry pedagog, mający ojcowskie podejście do studentów. W  1989 roku w parafii Zakopane – Olcza obchodził jubileusz  50-lecia swojego kapłaństwa.  W ostatnich miesiącach życia pełnił posługę kapelana Sióstr Miłosierdzia w Chełmie. Ks. Józef Weissmann przeżył dwie wojny światowe oraz pontyfikat siedmiu papieży.  Zmarł 22 listopada 1991. Jego pogrzeb odbył się w krakowskim kościele na Stradomiu.  Został pochowany w grobowcu Księży Misjonarzy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.  
Przez aż 52 lata był wychowawcą i wykładowcą Seminarium Instytutu Teologicznego w Krakowie, [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego]], Częstochowskiego oraz Gorzowskiego.  Wykładał prawo kanoniczne, liturgikę i rubrycystykę w Studium oo. Paulinów. W latach 1970 i 1971 był przełożonym wspólnot domów w Paradyżu i Krakowie. Uczył śpiewu kościelnego, którego naukę pobierał u niego  m.in. [[Jan Paweł II|kardynał Karol Wojtyła]].  W latach 1984-1991 prowadził wykłady o Konstytucjach, Statutach i Normach Prowincjonalnych w Seminarium Internum. W Krakowie wspomagał urzędy diecezjalne jako obrońca węzła małżeńskiego, zaś w Gorzowie Wielkopolskim działał jako sędzia kościelny i egzaminator prosynodalny. Był  współredaktorem czasopisma ''Nasza Przeszłość'' oraz ''Śpiewnika kościelnego'' ks. Jana Siedleckiego.  Głosił kazania w Polsce i za granicą. Dał się poznać jako dobry pedagog, mający ojcowskie podejście do studentów. W  1989 roku w parafii Zakopane – Olcza obchodził jubileusz  50-lecia swojego kapłaństwa.  W ostatnich miesiącach życia pełnił posługę kapelana Sióstr Miłosierdzia w Chełmie. Ks. Józef Weissmann przeżył dwie wojny światowe oraz pontyfikat siedmiu papieży.  Zmarł 22 listopada 1991. Jego pogrzeb odbył się w krakowskim kościele na Stradomiu.  Został pochowany w grobowcu Księży Misjonarzy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.  
==Bibliografia==
==Bibliografia==
H. L. Białeccy, Tyś kapłanem na wieki. Księża Szeroczanie, Jastrzębie-Zdrój – Szeroka 2011, s. 46-49.
H. L. Białeccy, Tyś kapłanem na wieki. Księża Szeroczanie, Jastrzębie-Zdrój – Szeroka 2011, s. 46-49.

Wersja z 14:05, 30 maj 2017

Weissmann Józef CM (1914-1991)

Urodził się 19 listopada 1914, w czasie I wojny światowej, w Szerokiej, w rodzinie Joachima i Wiktorii z d. Szymaniec. Chrzest święty przyjął 22 listopada z rąk ówczesnego proboszcza ks.Alojzego Koziełka. W tym dniu Kościół wspomina św. Cecylię - męczennicę i patronkę muzyki kościelnej. Co ciekawe, w przyszłości ks. Józef Weissmann będzie miał wiele wspólnego z muzyką, a jego bracia: Eryk, Wilibald i Walery również byli uzdolnieni muzycznie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnej miejscowości (wówczas noszącej nazwę Timmendorf) w wieku 12 lat udał się do Małego Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie, a następnie pobierał naukę w Nowej Wsi oraz Wilnie. W 1930 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, a śluby zakonne złożył 28 grudnia 1932. Zdał maturę państwową w 1934 roku, zaś w latach 1934-1939 studiował w krakowskim Instytucie Teologicznym. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1939, a mszę prymicyjną odprawił w rodzinnej parafii. Niestety, radość z uroczystości zakłócały wówczas wieści o nadchodzącej II wojnie światowej. Uzyskał magisterium z teologii w 1951 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie doktorat w 1954 roku.

Przez aż 52 lata był wychowawcą i wykładowcą Seminarium Instytutu Teologicznego w Krakowie, Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, Częstochowskiego oraz Gorzowskiego. Wykładał prawo kanoniczne, liturgikę i rubrycystykę w Studium oo. Paulinów. W latach 1970 i 1971 był przełożonym wspólnot domów w Paradyżu i Krakowie. Uczył śpiewu kościelnego, którego naukę pobierał u niego m.in. kardynał Karol Wojtyła. W latach 1984-1991 prowadził wykłady o Konstytucjach, Statutach i Normach Prowincjonalnych w Seminarium Internum. W Krakowie wspomagał urzędy diecezjalne jako obrońca węzła małżeńskiego, zaś w Gorzowie Wielkopolskim działał jako sędzia kościelny i egzaminator prosynodalny. Był współredaktorem czasopisma Nasza Przeszłość oraz Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego. Głosił kazania w Polsce i za granicą. Dał się poznać jako dobry pedagog, mający ojcowskie podejście do studentów. W 1989 roku w parafii Zakopane – Olcza obchodził jubileusz 50-lecia swojego kapłaństwa. W ostatnich miesiącach życia pełnił posługę kapelana Sióstr Miłosierdzia w Chełmie. Ks. Józef Weissmann przeżył dwie wojny światowe oraz pontyfikat siedmiu papieży. Zmarł 22 listopada 1991. Jego pogrzeb odbył się w krakowskim kościele na Stradomiu. Został pochowany w grobowcu Księży Misjonarzy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Bibliografia

H. L. Białeccy, Tyś kapłanem na wieki. Księża Szeroczanie, Jastrzębie-Zdrój – Szeroka 2011, s. 46-49.