Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Tychach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(Brak różnic)

Wersja z 06:39, 25 wrz 2009

Tychy Jadwiga1.jpg

Utworzenie parafii św. Jadwigi Śląskiej nastąpiło 1 lipca 1988. Została ona wyłączona z parafii św. Jana Chrzciciela i św. Marii Magdaleny w Tychach. 3 listopada 1985 parafia św. Marii Magdaleny otrzymała zgodę na budowę kaplicy katechetycznej w dzielnicy Glinka. Budowniczym ośrodka parafialnego mianowanym przez biskupa został ks. Stefan Nowok. Rozpoczął on pracę od wybudowania murowanego baraku, który pełnił funkcję kaplicy z salkami katechetycznymi. Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał 6 października 1986 bp Damian Zimoń. Od tego czasu praca przy budowie powoli integrowała ludzi zamieszkujących pobliskie blokowiska. Administrator parafii - ks. Stefan Nowok - odprawiał nabożeństwa w kaplicy, choć napotykał na opór ze strony mieszkańców osiedla.

Zanim przystąpiono do budowy kościoła ks. prałat dziekan Eugeniusz Świerzy, ówczesny proboszcz parafii Marii Magdaleny, 14 września 1986 poświęcił krzyż misyjny, który znajdował się na placu budowy. Podczas homilii, w czasie tego wydarzenia, ks. Świerzy podkreślił konieczność zaangażowania się wszystkich parafian w to dobre dzieło, jakim jest budowa nowej świątyni.

Budowa kościoła

Zezwolenie władz miejskich na budowę nowego kościoła w Tychach wydano 9 maja 1986, zaś 9 października 1986 została erygowana tymczasowa parafia św. Jadwigi. W lipcu 1987 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, który został przywieziony z rzymskich katakumb. Budowę obiektu sakralnego rozpoczęto 4 listopada 1987. Pracom budowlanym przewodniczył Henryk Kral, który ze swoimi kolegami codziennie przychodził na plac budowy. Autorem projektu kościoła jet inżynier Andrzej Czyżewski. Projekt ten o powierzchni użytkowej 400 m.kw. został bardzo wysoko oceniony przez Komisja do Spraw Sztuki Sakralnej Kurii Diecezjalnej. Kościół św. Jadwigi Śląskiej powstał na działce o powierzchni prawie 0,5 ha, której darczyńcami jest Antonia Cipa i Lidia Kral.

27 maja 1986, po powrocie z pielgrzymki piekarskiej, odbyło się spotkanie na podwórku jednego z mieszkańców dzielnicy Glinka - Alojzego. W zebraniu brało udział prawie 50 osób. Już następnego dnia po spotkaniu, na placu budowy zebrało się kilku parafian i przystąpiono do budowy. Pierwszymi parafianami aktywnie włączonymi w dzieło budowy byli Alojzy Kral i Roman Janik. Budowa odbywała się w sposób spontaniczny. W pracach brały udział również kobiety, zajmowały się one głównie pracami porządkowymi. 16 października 1993 abp Damian Zimoń poświęcił kościół, który był jeszcze w stanie surowym i pozbawiony był nawet drzwi. Uroczystości związane z poświęceniem trwały trzy dni. W pierwszym dniu nastąpiło uroczyste poświecenie, w drugim dniu parafia obchodziła odpust ku czci swojej patronki, zaś trzeciego dnia bp Gerard Bernacki odprawił mszę świętą, wspominając 750. rocznicę śmierci św. Jadwigi. Parafia na początku swego istnienia liczyła 2 tysiące wiernych, potem około 4 tysiące. Po poświęceniu kościoła, przyłączono do niej jeszcze część terenów parafii św. Jana Chrzciciela, tak że teraz liczy prawie 6,5 tysiąca wiernych.

Proboszcz

Bibliografia

Monografia miasta Tychy 1939-1993, pod red. M. Szczepańskiego, Tychy 1996; Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz. 2 dekanaty i parafie, Katowice 2005; Gość Niedzielny 2004 nr 43, s. 8; Gość Niedzielny 1993 nr 44, s. 15.