Duszpasterstwo Bibliotekarzy w Archidiecezji Katowickiej: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
(dr)
 
(Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Duszpasterstwo Bibliotekarzy w Archidiecezji Katowickiej istnieje od 1 lipca 1999. Powstało z inicjatywy Zarządu Okręgu Katowickiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dekretem apa Damiana Zimonia z dnia 10 sierpnia 1999, duszpasterzem bibliotekarzy w Archidiecezji Katowickiej mianowany został ks. dr Henryk Olszar – obecnie pracownik naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Środowisko bibliotekarskie, chociaż jednorodne, rozproszone jest w różnych typach bibliotek. Powołane Duszpasterstwo skupia pracowników ze wszystkich rodzajów bibliotek poczynając od szkolnych, publicznych, miejskich i gminnych, poprzez branżowe i specjalistyczne aż po wszelkiego typu książnice uczelniane.  
Duszpasterstwo Bibliotekarzy w Archidiecezji Katowickiej istnieje od 1 lipca 1999. Powstało z inicjatywy Zarządu Okręgu Katowickiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dekretem [[Zimoń Damian|abpa Damiana Zimonia ]] z dnia 10 sierpnia 1999, duszpasterzem bibliotekarzy w [[Archidiecezja Katowicka|Archidiecezji Katowickiej]] mianowany został [[Olszar Henryk|ks. dr hab. Henryk Olszar]]  – obecnie pracownik naukowy [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego  w Katowicach | Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach]]. Środowisko bibliotekarskie, chociaż jednorodne, rozproszone jest w różnych typach bibliotek. Powołane Duszpasterstwo skupia pracowników ze wszystkich rodzajów bibliotek poczynając od szkolnych, publicznych, miejskich i gminnych, poprzez branżowe i specjalistyczne aż po wszelkiego typu książnice uczelniane.  
Bibliotekarze spotykają się w  Bibliotece Śląskiej w Katowicach  na corocznym „świętowaniu opłatkowo-kolędowym”, połączonym ze mszą świętą w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej przy ul. Granicznej oraz w Bibliotece Teologicznej na dniu skupienia w okresie wielkiego postu i sprawowaniu Eucharystii w kaplicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Natomiast w trzecią niedzielę maja bibliotekarze uczestniczą w dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce duszpasterstwa bibliotekarzy na Jasną Górę w Częstochowie. Corocznie spotykają się w Dniu Bibliotekarza oraz m. inn. we wspomnienie św. Wawrzyńca – diakona. 


Od 1997 roku w trzecią niedzielę maja bibliotekarze z całej Polski gromadzą się na Jasnej Górze w ramach corocznej pielgrzymki. Centralnym punktem pielgrzymki bibliotekarzy jest msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu z homilią przygotowaną przez opiekunów - duszpasterzy.  
Bibliotekarze spotykają się w  [[Biblioteka Śląska w Katowicach |Bibliotece Śląskiej w Katowicach ]] na corocznym „świętowaniu opłatkowo-kolędowym”, połączonym ze mszą świętą w kaplicy Zgromadzenia [[Siostry Maryi Niepokalanej|Sióstr Maryi Niepokalanej]] przy ul. Granicznej oraz w [[Biblioteka Teologiczna w Katowicach|Bibliotece Teologicznej ]] na dniu skupienia w okresie [[Wielki Post|Wielkiego Postu]]  i sprawowaniu Eucharystii w kaplicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Natomiast od 1997 roku, w trzecią niedzielę maja, bibliotekarze uczestniczą w dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce duszpasterstwa bibliotekarzy na [[Jasna Góra|Jasną Górę ]] w Częstochowie. Centralnym punktem pielgrzymki bibliotekarzy jest msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu z homilią przygotowaną przez opiekunów - duszpasterzy. Również corocznie spotykają się w Dniu Bibliotekarza oraz m.in. we wspomnienie [[Św. Wawrzyniec|św. Wawrzyńca]] – diakona.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==
B. Warząchowska, Pielgrzymowanie – nowa forma integracji środowiska bibliotekarskiego,  [http://ebib.oss.wroc.pl/2003/47/pielgrzymka.php] ; B. Warząchowska, Duszpasterstwo Bibliotekarzy,  „Fides. Biuletyn Bibliotek Kościelnych” 2003, nr ½, s. 200-205; T. Kunikowska, Święty Wawrzyniec patron bibliotekarzy. Słupsk 2008; K. Wołoch, Duszpasterstwo Bibliotekarzy. „Życie Naszego Powiatu” 2009, nr 7, s.5.
B. Warząchowska, Pielgrzymowanie – nowa forma integracji środowiska bibliotekarskiego,  [http://ebib.oss.wroc.pl/2003/47/pielgrzymka.php]; B. Warząchowska, Duszpasterstwo Bibliotekarzy,  „Fides. Biuletyn Bibliotek Kościelnych” 2003, nr ½, s. 200-205; T. Kunikowska, Święty Wawrzyniec patron bibliotekarzy. Słupsk 2008; K. Wołoch, Duszpasterstwo Bibliotekarzy, [w:] „Życie Naszego Powiatu” 2009, nr 7, s. 5.


[[Kategoria:Kultura]]
[[Kategoria:Biblioteki]]

Aktualna wersja na dzień 21:50, 28 wrz 2020

Duszpasterstwo Bibliotekarzy w Archidiecezji Katowickiej istnieje od 1 lipca 1999. Powstało z inicjatywy Zarządu Okręgu Katowickiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dekretem abpa Damiana Zimonia z dnia 10 sierpnia 1999, duszpasterzem bibliotekarzy w Archidiecezji Katowickiej mianowany został ks. dr hab. Henryk Olszar – obecnie pracownik naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Środowisko bibliotekarskie, chociaż jednorodne, rozproszone jest w różnych typach bibliotek. Powołane Duszpasterstwo skupia pracowników ze wszystkich rodzajów bibliotek poczynając od szkolnych, publicznych, miejskich i gminnych, poprzez branżowe i specjalistyczne aż po wszelkiego typu książnice uczelniane.

Bibliotekarze spotykają się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach na corocznym „świętowaniu opłatkowo-kolędowym”, połączonym ze mszą świętą w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej przy ul. Granicznej oraz w Bibliotece Teologicznej na dniu skupienia w okresie Wielkiego Postu i sprawowaniu Eucharystii w kaplicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Natomiast od 1997 roku, w trzecią niedzielę maja, bibliotekarze uczestniczą w dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce duszpasterstwa bibliotekarzy na Jasną Górę w Częstochowie. Centralnym punktem pielgrzymki bibliotekarzy jest msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu z homilią przygotowaną przez opiekunów - duszpasterzy. Również corocznie spotykają się w Dniu Bibliotekarza oraz m.in. we wspomnienie św. Wawrzyńca – diakona.

Bibliografia

B. Warząchowska, Pielgrzymowanie – nowa forma integracji środowiska bibliotekarskiego, [1]; B. Warząchowska, Duszpasterstwo Bibliotekarzy, „Fides. Biuletyn Bibliotek Kościelnych” 2003, nr ½, s. 200-205; T. Kunikowska, Święty Wawrzyniec patron bibliotekarzy. Słupsk 2008; K. Wołoch, Duszpasterstwo Bibliotekarzy, [w:] „Życie Naszego Powiatu” 2009, nr 7, s. 5.