Szczurek Franciszek
Szczurek Franciszek (1953-), misjonarz
Urodził się 8 listopada 1953 w Orzegowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 kwietnia 1980 w Katowicach z rąk bpa Herberta Bednorza. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Świętochłowicach-Zgodzie. W 1984 roku wyjechał do Afryki. Początkowo pracował jako wikariusz, później do 1993 roku jako proboszcz w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mambwe. Tam pracował razem z innymi katowickimi misjonarzami: Jakubem Gazurem, Augustynem Rychlikowskim i Andrzejem Halembą.
W Zambii spotkał Misjonarzy Afryki, którzy jako pierwsi dotarli na tereny północne dawnej Rodezji, dzisiejszej Zambii. Gdy przyjechał do Zambii został skierowany do diecezji Mbala. W większości parafii tej diecezji proboszczami byli właśnie Ojcowie Biali, Zambijczycy byli w tym czasie odpowiedzialni za ok. 3 parafie, fideidoniści kierowali trzema parafiami. Realizował ten sam program duszpasterski w diecezji, co wspomniani Ojcowie Biali. W 1993 roku miał zamiar wrócić do rodzimej diecezji, jednak poprosił abpa Damiana Zimonia o możliwość wstąpienia do Zgromadzenia Ojców Białych (Misjonarzy Afryki). Po dziesięciu latach pracy jako fideidonista, w 1994 roku postanowił dołączyć do Ojców Białych, których sam nazywał profesjonalistami, jeśli chodzi o pracę misyjną. W ramach stażu duszpasterskiego, przed nowicjatem przez rok pracował w Lusace. 17 października 1998 w Goduli złożył śluby wieczyste. Po krótkim pobycie w rodzinnej Goduli, podjął pracę misyjną w dużej misji Serenje (diecezja Mpika, Zambia).
Ks. Franciszek obecnie pracuje w Serenje, gdzie jest proboszczem. W tej parafii pracują również: Holender, Niemiec, Francuz, Meksykańczyk oraz ksiądz pochodzący z Burkina Faso. Parafia rozpościera się na znacznym obszarze, gdzie zaledwie 10% mieszkańców to katolicy, natomiast 60% mieszkańców to Świadkowie Jehowy. Jest wyjątkowa pod tym względem, ponieważ nie ma drugiej parafii w Zambii, gdzie mieszkałoby tylu Świadków Jehowy. Parafia, w której pracuje o. Franciszek posiada 85 stacji misyjnych, oddalonych od Serenje często o 180 - 190 kilometrów i cały czas się rozwija. Poza Świadkami Jehowy na terenie parafii mieszkają również protestanci: anglikanie, ewangelicy, ale również sekty wywodzące się z protestantyzmu. Mimo tego, że na tym terenie katolicy stanowią mniejszość, działania duszpasterskie w parafii prowadzone przez ojca Szczurka powodują, że parafia wybija się na tle pozostałych kościołów i zborów. Owocem powyższego jest to, że wielu niekatolików prosi o pomoc. Na terenie parafii działa również młyn, który pomaga utrzymać parafię pod względem finansowym.
Bibliografia
M. Piesiur, Kościół katowicki dla misji. Misyjne dzieło Kościoła katowickiego w świetle dokumentów papieskich od Maximum illud do Redemptoris missio, Katowice 2009, s. 193; "Janowy Głos" - Pismo Parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli 2006, nr 1; Archiwum WŚSD; Polscy misjonarze w świecie, t. 1, wyd. Verbium.
|