Parafia św. Józefa Robotnika w Taciszowie
Historia parafii
Na początku XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Ligoty Zabrskiej. To tu, na otaczających ją polach górniczych, powstały dwie kopalnie węgla kamiennego: "Gliwice" (1912) i "Sośnica" (1917), a w pobliżu zakładów wybudowano domy dla rodzin górników. Katolickie Towarzystwo Robotnicze rozpoczęło starania o budowę kościoła. Jednak nie było dane planów zrealizować ze względu na wybuch I wojny światowej i późniejszą inflację, która pochłonęła zgromadzone na budowę fundusze.
W 1924 roku ówczesny proboszcz gliwickiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Józef Jagło dowiedział się, że pewna rodzina w Ligocie sprzedaje swój majątek. Stanowiły go: dom mieszkalny, zabudowania gospodarcze i rzeźnia. Budynki te przebudowano na kościół i probostwo w Ligocie. Pomocne stały się kopalnie i miejscowa cegielnia i dzięki temu w następnym roku kościół był już gotowy. 11 listopada 1925 nastąpiło jego poświęcenie, a za patrona obrano św. Józefa. W tym też dniu ustanowiono kurację św. Józefa, którą po II wojnie światowej przekształcono w parafię.
Kościół, pomyślany jako tymczasowy, przypomina sporych rozmiarów dom. Ośmioboczna sygnatura z krzyżem informuje o funkcji sakralnej. Wystrój wnętrza jest współczesny. Wyjątek stanowi neogotycki ołtarz przedsoborowy z obrazem św. Józefa.
Budynek miał służyć najwyżej kilkanaście lat i choć krótko przed wybuchem II wojny światowej zakupiono parcelę pod nowy kościół, do dnia dzisiejszego nie ziściła się jego budowa. Kościół parafialny w Taciszowie na początku był kaplicą domu rekolekcyjnego. Po I wojnie światowej gliwickie parafie poszukiwały podmiejskiego ośrodka dla Katolickiego Stowarzyszenia Robotników, zajmującego się organizacją rekolekcji i dni skupienia dla rodzin robotniczych, bezpłatnych kursów dla bezrobotnych i kolonii dla dzieci. W 1930 roku parafia Wszystkich Świętych w Gliwicach przyszła z pomocą w zakupie domu w Taciszowie, który został zaadaptowany do tych celów. Kaplicę urządzono w dawnej stodole i otrzymała wezwanie św. Józefa Robotnika. 8 grudnia 1932 pobłogosławił ją ks. dziekan Jan Michalec z Rudna.
W 1934 roku erygowano tu lokalię, która objęła Taciszów i Kleszczów. 1 kwietnia 1942 kard. Adolf Bertram erygował kurację św. Józefa Robotnika i poświęcił kościół. Terytorium wydzielono z parafii w Rudnie i parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach. W latach 1947 - 1951 administrowali tu kapucyni, a od sierpnia 1951 roku duszpasterstwo prowadzą kamilianie. Parafia należy do dekanatu Pławniowice.
Odpust parafialny przypada 1 maja.
W 1982 roku przy XIX-wiecznej kaplicy w Kleszczowie wybudowano nowy kościół, który 20 listopada 1986 poświęcono Matce Boskiej Różańcowej.
Proboszczowie
- o. Rafał Szamsza MI (21.08.2017-21.08.2022)
- o. Czesław Hensel MI (22.08.2022-nadal)
Bibliografia
za: Anna Szadkowska, GN Gliwicki 34/2018; [1]
|