Ogaza Szczepan

Z e-ncyklopedia

Ogaza Szczepan (1934-1989), proboszcz w Książenicach

Urodził się 26 grudnia 1934 w Brzozowicach-Kamieniu w rodzinie górnika Alfonsa i Marty z d. Koehler. Po ukończeniu edukacji na poziomie podstawowym uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Piekarach Śląskich. W 1953 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zlikwidowaniu tego Wydziału przez polskie władze komunistyczne, od 1954 roku kontynuował naukę na ramach studium domesticum w seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa koadiutora H. Bednorza.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w parafiach: św. Jana Nepomucena w Przyszowicach i św. Marii Magdaleny w Bełku. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Anny w Katowicach-Janowie, NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach, św. Marii Magdaleny w Tychach, MB Częstochowskiej w Sowicach, św. Józefa w Krasowach i MB Królowej Różańca św. w Łaziskach Górnych. W 1973 roku został skierowany w charakterze wikariusza do parafii Niepokalanego Serca NMP w Książenicach. Jeszcze w tym samym roku otrzymał nominację na wikariusza-ekonoma, a następnie proboszcza miejscowej wspólnoty parafialnej. Zmarł 25 kwietnia 1989 w szpitalu w Rydułtowach. Został pochowany w Książenicach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Szczepana Ogazy; Schematyzm 1970-1986; R. Ratajczak, 775 lat Książenic, Czerwionka-Leszczyny 1998, s. 44-45.