Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy

Z e-ncyklopedia

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy

Prawdopodobnie w XIV wieku w Łomnicy powstała kaplica pw. św. Barbary. Natomiast kościół drewniany dedykowany św. Katarzynie i Duchowi Świętemu został wybudowany w 1586 roku. Kościół miał prezbiterium, nawę oraz chór, dach był siodłowy kryty gontem. Pod koniec XVI wieku została dobudowana wieża, gdzie zawisły dwa dzwony: większy z 1598 roku, mniejszy z roku 1612. W tym czasie proboszczem Łomnic był ks. Mikołaj Ostrowski, który przy kościele pozostawił okazały kielich, wzór śląskiej sztuki złotniczej z 1606 roku.

W czasach protestanckich kolatorów, zwłaszcza Adama Kozłowskiego, kościół powoli tracił swój katolicki charakter. Usunięto figury świętych, ambona była prosta, chrzcielnica drewniana, a obraz św. Katarzyny został zastąpiony obrazem Trójcy Świętej. Sam kościół otrzymał wezwanie Ducha Świętego. W 1756 roku kościół wzbogacił się o obraz Matki Bożej Pocieszenia. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem został umieszczony na miejscu dawnego obrazu Trójcy Świętej.

Nowy kościół

W 1909 roku proboszcz ks. Franciszek Kunze rozpoczął starania o budowę nowego kościoła w Łomnicy. Powstała kuracja, z lokalistą - ks. Ryszardem Horobą. W 1916 roku drewniany kościół z Łomnicy, został przeniesiony do Sowczyc i tam otrzymał wezwanie św. Antoniego. Natomiast w Łomnicach powstał nowy kościół w stylu neobarokowym. Budowa kościoła trwała zaledwie dwa lata ( 1916-1917). W święto św. Katarzyny został konsekrowany przez sufragana wrocławskiego bpa Karola Augustina i poświęcony Nawiedzeniu Najświętszej Maryi Panny.

Bibliografia

H. Kałuża, Zarys dziejów parafii Wysoka w Ziemi Oleskiej, Nysa-Wysoka 1998.