Socha Erwin: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Socha Erwin (1911-1973), proboszcz w Reptach Śląskich==
== Socha Erwin (1911-1973), proboszcz w Reptach Śląskich==
Urodził się 2 kwietnia 1911 w Gliwicach. Był synem kolejarza Antoniego i Waleski z d. Oslislok. Do szkoły powszechnej uczęszczał najpierw w Gliwicach. Naukę kontynuował w Chebziu, gdzie przeprowadził się razem z rodzicami po [[Plebiscyt i jego skutki|plebiscycie]] na Górnym Śląsku. Od 1923 roku uczył się w Koedukacyjnym Gimnazjum Komunalnym im. Stanisława Staszica w Rudzie. Egzamin dojrzałości zdał w czerwcu 1931 roku. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1936 w katedrze [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa  S. Adamskiego]].  
Urodził się 2 kwietnia 1911 w Gliwicach w rodzinie kolejarza Antoniego i Waleski z d. Oslislok. Do szkoły powszechnej uczęszczał najpierw w Gliwicach. Po [[Plebiscyt i jego skutki|plebiscycie]] na Górnym Śląsku rodzina Sochów przeprowadziła się do Chebzia i tam kontynuował naukę. Od 1923 roku uczył się w Koedukacyjnym Gimnazjum Komunalnym im. Stanisława Staszica w Rudzie. Egzamin dojrzałości zdał w czerwcu 1931 roku. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1936 w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa  S. Adamskiego]].  


Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej [[Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli|parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli]]. Od września 1936 roku jako wikariusz duszpasterzował w parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. W okresie okupacji hitlerowskiej był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie|MB Szkaplerznej w Imielinie]] i [[Parafia Wszystkich Świętych w Pszczynie|Wszystkich Świętych w Pszczynie]]. W listopadzie 1942 roku zdał egzamin proboszczowski. Od kwietnia 1945 roku pełnił obowiązki wikariusza w [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]]. W październiku 1948 roku bp S. Adamski mianował go administratorem w parafii [[Parafia św. Mikołaja w Reptach Śląskich|św. Mikołaja w Reptach Śląskich]]. W lipcu 1957 roku został tam oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza. Na emeryturę przeszedł w 1973 roku. Zmarł 15 października 1973 w Bielszowicach.  
Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej [[Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli|parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli]]. Od września 1936 roku jako wikariusz duszpasterzował w [[Parafia Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich|parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich]]. W okresie okupacji hitlerowskiej był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie|MB Szkaplerznej w Imielinie]] i [[Parafia Wszystkich Świętych w Pszczynie|Wszystkich Świętych w Pszczynie]]. W listopadzie 1942 roku zdał egzamin proboszczowski. Od kwietnia 1945 roku pełnił obowiązki wikariusza w [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]]. W październiku 1948 roku bp S. Adamski mianował go administratorem w [[Parafia św. Mikołaja w Reptach Śląskich|parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich]]. W lipcu 1957 roku został tam oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza. Na emeryturę przeszedł w 1973 roku. Zmarł 15 października 1973 w Bielszowicach.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 16:55, 21 lip 2018

Socha Erwin (1911-1973), proboszcz w Reptach Śląskich

Urodził się 2 kwietnia 1911 w Gliwicach w rodzinie kolejarza Antoniego i Waleski z d. Oslislok. Do szkoły powszechnej uczęszczał najpierw w Gliwicach. Po plebiscycie na Górnym Śląsku rodzina Sochów przeprowadziła się do Chebzia i tam kontynuował naukę. Od 1923 roku uczył się w Koedukacyjnym Gimnazjum Komunalnym im. Stanisława Staszica w Rudzie. Egzamin dojrzałości zdał w czerwcu 1931 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1936 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli. Od września 1936 roku jako wikariusz duszpasterzował w parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. W okresie okupacji hitlerowskiej był wikariuszem w parafiach: MB Szkaplerznej w Imielinie i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W listopadzie 1942 roku zdał egzamin proboszczowski. Od kwietnia 1945 roku pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. W październiku 1948 roku bp S. Adamski mianował go administratorem w parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich. W lipcu 1957 roku został tam oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza. Na emeryturę przeszedł w 1973 roku. Zmarł 15 października 1973 w Bielszowicach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Erwina Sochy; Myszor, Historia diecezji, s. 354; Tenże, Stosunki Kościół, s. 218; Represje wobec duchowieństwa, s. 153, 241; J. Żurek, Ruch "księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 293.