Służebniczki - Skrzyszów: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Proboszcz Skrzyszowa [[Ring Henryk|ks. Henryk Ring]] postanowił sprowadzić „zakonnice, które by dzieci ojców podczas roboty tychże u siebie zbierały i ochraniały, które by opuszczonych chorych odwiedzały, pielęgnowały i ile można u siebie przyjmowały”. Siostry miały się zająć także chrześcijańskim wychowaniem dzieci i przez dobry przykład pociągnąć dorosłych do praktykowania cnoty. Proboszcz wiedząc jednak, że wieś nie jest w stanie utrzymać żadnych z istniejących dotąd zakonów, a usłyszawszy, że pan Edmund Bojanowski założył Zgromadzenie Służebniczek Bogarodzicy, które utrzymują się z pracy rąk własnych na roli, poprosił biskupa [[Förster Heinrich|Henryka Förstera]] o zezwolenie na sprowadzenie „Małych Służebniczek” do Skrzyszowa.
[[Plik:Bojan.jpg|thumb|right|150px|bł. Edmund Bojanowski]]
Proboszcz Skrzyszowa [[Ring Henryk|ks. Henryk Ring]] postanowił sprowadzić '' zakonnice, które by dzieci ojców podczas roboty tychże u siebie zbierały i ochraniały, które by opuszczonych chorych odwiedzały, pielęgnowały i ile można u siebie przyjmowały''. Siostry miały się zająć także chrześcijańskim wychowaniem dzieci i przez dobry przykład pociągnąć dorosłych do praktykowania cnoty. Proboszcz wiedząc jednak, że wieś nie jest w stanie utrzymać żadnych z istniejących dotąd zakonów, a usłyszawszy, że pan Edmund Bojanowski założył [[Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny|Zgromadzenie Służebniczek Bogarodzicy]], które utrzymują się z pracy rąk własnych na roli, poprosił [[Förster Heinrich|bpa Henryka Förstera]] o zezwolenie na sprowadzenie '' Małych Służebniczek '' do Skrzyszowa.
   
   
Uroczyste wprowadzenie czterech sióstr odbyło się 19 kwietnia 1868. Dom, do którego wprowadziły się siostry został wybudowany w 1862 roku. Znajdował się w centrum wsi naprzeciw fary, tylko 300 kroków od kościoła. Siostry otrzymały również stodołę i 17 mórg pola. 2 września 1868 do Skrzyszowa przybył [[Bojanowski Edmund|Edmund Bojanowski]], w towarzystwie S. Anny Bohm. Był na Mszy św. w tutejszym kościele i odwiedził ochronkę. Kiedy w 1872 roku zabroniono siostrom zajmowania się dziećmi z powodu [[Kulturkampf|kulturkampfu]], ks. Ring zatrudnił je przy pracach w kościele.
Uroczyste wprowadzenie czterech sióstr odbyło się 19 kwietnia 1868. Dom, do którego wprowadziły się siostry został wybudowany w 1862 roku. Znajdował się w centrum wsi naprzeciw fary, tylko 300 kroków od kościoła. Siostry otrzymały również stodołę i 17 mórg pola. 2 września 1868 do Skrzyszowa przybył [[Bł. Edmund Bojanowski|Edmund Bojanowski]], w towarzystwie S. Anny Bohm. Był na Mszy św. w tutejszym kościele i odwiedził ochronkę. Gdy w 1872 roku zabroniono siostrom zajmowania się dziećmi z powodu [[Kulturkampf|kulturkampfu]], ks. Ring zatrudnił je przy pracach w kościele.
   
   
W latach 90-tych XIX wieku, przy pomocy parafian, wybudowano nowy dom, w którym urządzono małą kapliczkę. Siostry przede wszystkim trudniły się pielęgnacją chorych, wypiekały hostie, stroiły ołtarze, prały bieliznę kościelną, dzwoniły na Anioł Pański, zajmowały się katechizacją, pełniły rolę organistki.
W latach 90-tych XIX wieku, przy pomocy parafian, wybudowano nowy dom, w którym urządzono małą kapliczkę. Siostry przede wszystkim trudniły się pielęgnacją chorych, wypiekały hostie, stroiły ołtarze, prały bieliznę kościelną, dzwoniły na Anioł Pański, zajmowały się katechizacją, pełniły rolę organistki.


W 1995 roku klasztor doczekał się poważnego remontu. Odnowiono cały dach, stare okna zastąpiono plastykowymi, podźwignięto kondygnację budynku. Z przodu została dobudowana kaplica. Dzięki staraniom ks. proboszcza [[Piekorz Józef|Józefa Piekorza]], zaczęła znowu działać ochronka. Przychodzą tutaj dzieci, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić im opieki. Obecnie w domu zakonnym w Skrzyszowie jest 5 sióstr, a więc dostatecznie dużo, by mogły zapewnić dzieciom prawidłową opiekę. Jeden pokój został przeznaczony na pokój zabaw dla dzieci. Siostry zajmują się także katechizacją, prowadzą [[Dzieci Maryi]], pomagają w Oazie, zajmują się praniem bielizny kościelnej, a także wystrojem kościoła. Wciąż też zajmują się pracą w domu, ogrodzie i małym warzywniku, który nadal posiadają.
W 1995 roku klasztor doczekał się poważnego remontu. Odnowiono cały dach, stare okna zastąpiono plastykowymi, nadbudowano kondygnację budynku. Z przodu została dobudowana kaplica. Dzięki staraniom proboszcza [[Piekorz Józef|ks. Józefa Piekorza]], zaczęła znowu działać ochronka. Przychodzą tutaj dzieci, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić im opieki. Obecnie w domu zakonnym w Skrzyszowie jest 5 sióstr, a więc dostatecznie dużo, by mogły zapewnić dzieciom prawidłową opiekę. Jeden pokój został przeznaczony na pokój zabaw dla dzieci. Siostry zajmują się także katechizacją, prowadzą [[Dzieci Maryi]], pomagają w [[Ruch Światło-Życie|Oazie]], zajmują się praniem bielizny kościelnej, a także wystrojem kościoła. Wciąż też zajmują się pracą w domu, ogrodzie i małym warzywniku, który nadal posiadają.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Strona parafii w Skrzyszowie
Strona parafii w Skrzyszowie: [https://skrzyszowparafia.pl/siostry_nmp.html]


[[Kategoria:Służebniczki|Skrzyszów]]
[[Kategoria:Służebniczki|Skrzyszów]]

Aktualna wersja na dzień 18:38, 22 maj 2020

bł. Edmund Bojanowski

Proboszcz Skrzyszowa ks. Henryk Ring postanowił sprowadzić zakonnice, które by dzieci ojców podczas roboty tychże u siebie zbierały i ochraniały, które by opuszczonych chorych odwiedzały, pielęgnowały i ile można u siebie przyjmowały. Siostry miały się zająć także chrześcijańskim wychowaniem dzieci i przez dobry przykład pociągnąć dorosłych do praktykowania cnoty. Proboszcz wiedząc jednak, że wieś nie jest w stanie utrzymać żadnych z istniejących dotąd zakonów, a usłyszawszy, że pan Edmund Bojanowski założył Zgromadzenie Służebniczek Bogarodzicy, które utrzymują się z pracy rąk własnych na roli, poprosił bpa Henryka Förstera o zezwolenie na sprowadzenie Małych Służebniczek do Skrzyszowa.

Uroczyste wprowadzenie czterech sióstr odbyło się 19 kwietnia 1868. Dom, do którego wprowadziły się siostry został wybudowany w 1862 roku. Znajdował się w centrum wsi naprzeciw fary, tylko 300 kroków od kościoła. Siostry otrzymały również stodołę i 17 mórg pola. 2 września 1868 do Skrzyszowa przybył Edmund Bojanowski, w towarzystwie S. Anny Bohm. Był na Mszy św. w tutejszym kościele i odwiedził ochronkę. Gdy w 1872 roku zabroniono siostrom zajmowania się dziećmi z powodu kulturkampfu, ks. Ring zatrudnił je przy pracach w kościele.

W latach 90-tych XIX wieku, przy pomocy parafian, wybudowano nowy dom, w którym urządzono małą kapliczkę. Siostry przede wszystkim trudniły się pielęgnacją chorych, wypiekały hostie, stroiły ołtarze, prały bieliznę kościelną, dzwoniły na Anioł Pański, zajmowały się katechizacją, pełniły rolę organistki.

W 1995 roku klasztor doczekał się poważnego remontu. Odnowiono cały dach, stare okna zastąpiono plastykowymi, nadbudowano kondygnację budynku. Z przodu została dobudowana kaplica. Dzięki staraniom proboszcza ks. Józefa Piekorza, zaczęła znowu działać ochronka. Przychodzą tutaj dzieci, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić im opieki. Obecnie w domu zakonnym w Skrzyszowie jest 5 sióstr, a więc dostatecznie dużo, by mogły zapewnić dzieciom prawidłową opiekę. Jeden pokój został przeznaczony na pokój zabaw dla dzieci. Siostry zajmują się także katechizacją, prowadzą Dzieci Maryi, pomagają w Oazie, zajmują się praniem bielizny kościelnej, a także wystrojem kościoła. Wciąż też zajmują się pracą w domu, ogrodzie i małym warzywniku, który nadal posiadają.

Bibliografia

Strona parafii w Skrzyszowie: [1]