Rother Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Rother Jan (1915-1980) ==
== Rother Jan (1915-1980) ==
Urodził się 15 października 1915 w Krzyżkowicach. Był synem górnika Jana i Marii z d. Opioła. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w Państwowym Gimnazjum w Rybniku, gdzie w 1936 roku zdał egzamin dojrzałości. Rok później wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Po wybuchu II wojny światowej był zmuszony opuścić śląskie seminarium i przez pewien czas ukrywał się w Cieszynie. Od 1940 roku kontynuował studia w seminarium duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1942 w Sandomierzu z rąk bpa Jana Kantego Lorka.  
Urodził się 15 października 1915 w Krzyżkowicach w wielodzietnej rodzinie górniczej Jana i Marii z d. Opiół. Jego młodszy [[Roter Leon|brat Leon]] także obrał drogę kapłaństwa. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w [[Polskie Gimnazjum Państwowe w Rybniku|Państwowym Gimnazjum w Rybniku]], gdzie w 1936 roku zdał egzamin dojrzałości. Rok później wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Po wybuchu II wojny światowej był zmuszony opuścić Śląskie Seminarium Duchowne i przez pewien czas ukrywał się w Cieszynie. Od 1940 roku kontynuował studia w seminarium duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1942 w Sandomierzu z rąk bpa Jana Kantego Lorka.  


Podczas okupacji duszpasterzował w diecezji lubelskiej. Był wikariuszem w parafiach: Narodzenia NMP w Płonce i św. Jana Chrzciciela w Dysie. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do diecezji katowickiej i rozpoczął pracę jako wikariusz w [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach]]. Następnie w tym samym charakterze duszpasterzował w parafiach: MB Różańcowej w Halembie, [[Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie|św. Michała Archanioła w Orzegowie]], Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim, [[Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu|św. Pawła w Nowym Bytomiu]] oraz [[Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach|św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach]].  
Podczas okupacji duszpasterzował w diecezji lubelskiej. Był wikariuszem w parafiach: Narodzenia NMP w Płonce i św. Jana Chrzciciela w Dysie. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]] i rozpoczął pracę jako wikariusz w [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach]]. Następnie w tym samym charakterze duszpasterzował w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Halembie|MB Różańcowej w Halembie]], [[Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie|św. Michała Archanioła w Orzegowie]], [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim|Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim]], [[Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu|św. Pawła w Nowym Bytomiu]] oraz [[Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach|Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach]].  


W czasie pobytu w Wodzisławiu Śląskim pełnił także funkcję katechety w miejscowej Średniej Szkole Zawodowej. W 1956 roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. „Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu”. W 1958 roku został mianowany kuratusem samodzielnej placówki duszpasterskiej-kuracji pod wezwaniem św. Izydora w Jankowicach k. Pszczyny. Otrzymał wówczas prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. Zmarł 21 grudnia 1980 roku w Jankowicach i tam został pochowany.  
W czasie pobytu w Wodzisławiu Śląskim pełnił także funkcję katechety w miejscowej Średniej Szkole Zawodowej. W 1956 roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. '' Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu''. W 1958 roku został mianowany [[Kuracja|kuratusem]] samodzielnej placówki duszpasterskiej-kuracji [[Parafia św. Izydora w Jankowicach Pszczyńskich|pw. św. Izydora w Jankowicach k. Pszczyny]]. Otrzymał wówczas prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. Zmarł 21 grudnia 1980 roku w Jankowicach i tam został pochowany.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 19:29, 11 lip 2018

Rother Jan (1915-1980)

Urodził się 15 października 1915 w Krzyżkowicach w wielodzietnej rodzinie górniczej Jana i Marii z d. Opiół. Jego młodszy brat Leon także obrał drogę kapłaństwa. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w Państwowym Gimnazjum w Rybniku, gdzie w 1936 roku zdał egzamin dojrzałości. Rok później wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wybuchu II wojny światowej był zmuszony opuścić Śląskie Seminarium Duchowne i przez pewien czas ukrywał się w Cieszynie. Od 1940 roku kontynuował studia w seminarium duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1942 w Sandomierzu z rąk bpa Jana Kantego Lorka.

Podczas okupacji duszpasterzował w diecezji lubelskiej. Był wikariuszem w parafiach: Narodzenia NMP w Płonce i św. Jana Chrzciciela w Dysie. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do diecezji katowickiej i rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Następnie w tym samym charakterze duszpasterzował w parafiach: MB Różańcowej w Halembie, św. Michała Archanioła w Orzegowie, Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim, św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

W czasie pobytu w Wodzisławiu Śląskim pełnił także funkcję katechety w miejscowej Średniej Szkole Zawodowej. W 1956 roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu. W 1958 roku został mianowany kuratusem samodzielnej placówki duszpasterskiej-kuracji pw. św. Izydora w Jankowicach k. Pszczyny. Otrzymał wówczas prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. Zmarł 21 grudnia 1980 roku w Jankowicach i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Jana Rothera; Schematyzm 1955-1981.