Parafia Miłosierdzia Bożego w Pszczynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(uzupełnienie)
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
Liczba mieszkańców pszczyńskiej parafii Miłosierdzia Bożego według danych statystycznych z roku 2009 wynosi 2280 z czego 2235 to katolicy.
Liczba mieszkańców pszczyńskiej parafii Miłosierdzia Bożego według danych statystycznych z roku 2009 wynosi 2280 z czego 2235 to katolicy.


Budowę nowej kaplicy mszalnej na Osiedlu Daszyńskiego zlecił w 1994 roku abp [[Zimoń Damian|Damian Zimoń]]. Jej budowniczym został ks. [[Tatarzyn Alfred|Alfred Tatarzyn]]. Prace trwały pół roku. 3 października 1996 abp Damian Zimoń poświęcił tymczasową kaplicę. Parafiami patronackimi, które miały wspierać budowę kościoła Miłosierdzia Bożego, ustanowiono Chorzów, Jaśkowice, Łąka, Orzesze, Rudziczka, Osiny.  
Budowę nowej kaplicy mszalnej na Osiedlu Daszyńskiego zlecił w 1994 roku [[Zimoń Damian|abp Damian Zimoń]]. Jej budowniczym został [[Tatarzyn Alfred|ks. Alfred Tatarzyn]]. Prace trwały pół roku. 3 października 1996 abp Damian Zimoń poświęcił tymczasową kaplicę. Parafiami patronackimi, które miały wspierać budowę kościoła Miłosierdzia Bożego, ustanowiono: Chorzów, Jaśkowice, Łąka, Orzesze, Rudziczka, Osiny.  


[[Komisja do Spraw Sztuki Sakralnej|Komisja do Spraw Architektury i Sztuki Sakralnej]] przyjęła projekt kościoła autorstwa inż. architekt Ewy Partykiewicz–Toborowicz i inż. Czesława Ryguły. 8 czerwca 1997 roku papież [[Jan Paweł II]] podczas Mszy świętej na Krakowskich Błoniach poświęcił kamień pod budowę kościoła Miłosierdzia Bożego w Pszczynie. 22 czerwca 1997 abp Damian Zimoń erygował tymczasową parafię, wydzielając ją z [[Parafia św. Marcina w Ćwiklicach|parafii pw. Św. Marcina w Ćwiklicach]] i z dwóch parafii pszczyńskich: [[Parafia Wszystkich Świętych w Pszczynie|Wszystkich Świętych]] i [[Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie|Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej]]. Zezwolenie na budowę kościoła burmistrz miasta Pszczyna wydał 28 maja 1998.
[[Komisja Architektury i Sztuki Sakralnej w archidiecezji katowickiej|Komisja Architektury i Sztuki Sakralnej]] przyjęła projekt kościoła autorstwa inż. architekt Ewy Partykiewicz–Toborowicz i inż. Czesława Ryguły. 8 czerwca 1997 roku [[Jan Paweł II|papież Jan Paweł II]] podczas Mszy świętej na krakowskich Błoniach poświęcił kamień pod budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Pszczynie. 22 czerwca 1997 abp Damian Zimoń erygował tymczasową [[Parafia|parafię]], wydzielając ją z [[Parafia św. Marcina w Ćwiklicach|parafii św. Marcina w Ćwiklicach]] i z dwóch parafii pszczyńskich: [[Parafia Wszystkich Świętych w Pszczynie|Wszystkich Świętych]] i [[Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie|Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej]]. Zezwolenie na budowę kościoła burmistrz miasta Pszczyna wydał 28 maja 1998.


Znajdujące się w kaplicy tabernakulum, ambonka i ołtarz są dziełem plastyka [[Krakowczyk Joachim|Joachima Krakowczyka]].  Autorem projektu wnętrza kościoła i witraży jest [[Pałka Mariusz|Mariusz Pałka]]. Wykonaniem i montażem witraży zajął się Damian Szyszka.  
Znajdujące się w kaplicy tabernakulum, ambonka i ołtarz są dziełem plastyka [[Krakowczyk Joachim|Joachima Krakowczyka]].  Autorem projektu wnętrza kościoła i witraży jest [[Pałka Mariusz|Mariusz Pałka]]. Wykonaniem i montażem witraży zajął się Damian Szyszka.  


Od 1997 roku funkcjonuje przy kościele biblioteka parafialna. W 1998 roku utworzono w parafii Eucharystyczny Ruch Młodych, którego celem jest ożywienie udziału dzieci w Eucharystii. Rok później sprowadzono do parafii relikwie bł. [[św. Faustyna Kowalska|Faustyny Kowalskiej]]. Parafia nie posiada jeszcze własnego cmentarza – wierni są grzebani na cmentarzu należącym do parafii Wszystkich Świętych. Na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Reymonta znajduje się kapliczka Miłosierdzia Bożego autorstwa Brunona  Bama. W kapliczce umieszczono obraz Miłosierdzia Bożego oraz figurkę Serca Pana Jezusa.  
Od 1997 roku funkcjonuje przy kościele biblioteka parafialna. W 1998 roku utworzono w parafii Eucharystyczny Ruch Młodych, którego celem jest ożywienie udziału dzieci w Eucharystii. Rok później sprowadzono do parafii relikwie - wtedy jeszcze -  bł. [[św. Faustyna Kowalska|Faustyny Kowalskiej]] - dziś już świętej. Parafia nie posiada jeszcze własnego cmentarza – wierni są grzebani na cmentarzu należącym do parafii Wszystkich Świętych. Na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Reymonta znajduje się kapliczka Miłosierdzia Bożego autorstwa Brunona  Bama. W kapliczce umieszczono [[Jezu ufam Tobie - obraz|obraz Miłosierdzia Bożego]] oraz figurkę Serca Pana Jezusa.  


==Proboszczowie==
==Proboszczowie==
*[[Tatarzyn Alfred|ks. Alfred Tatarzyn]] administrator (1997-nadal)
*[[Tatarzyn Alfred|ks. Alfred Tatarzyn]] administrator (1997-2011), proboszcz (2011-2022)
*[[Chromy Roman|ks. Roman Chromy]] (2022-nadal)


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 21:52, 8 cze 2022

Pszczyna milosierdzie1.jpg
Pszczyna milosierdzie witraz.jpg

Pszczyna jako jednostka administracyjna istnieje od 1407 roku. Jest siedzibą gminy i powiatu, a w jej skład wchodzą także miejscowości Ćwiklice i Goczałkowice, przy czym Goczałkowice posiadają odrębną gminę. Liczba mieszkańców pszczyńskiej parafii Miłosierdzia Bożego według danych statystycznych z roku 2009 wynosi 2280 z czego 2235 to katolicy.

Budowę nowej kaplicy mszalnej na Osiedlu Daszyńskiego zlecił w 1994 roku abp Damian Zimoń. Jej budowniczym został ks. Alfred Tatarzyn. Prace trwały pół roku. 3 października 1996 abp Damian Zimoń poświęcił tymczasową kaplicę. Parafiami patronackimi, które miały wspierać budowę kościoła Miłosierdzia Bożego, ustanowiono: Chorzów, Jaśkowice, Łąka, Orzesze, Rudziczka, Osiny.

Komisja Architektury i Sztuki Sakralnej przyjęła projekt kościoła autorstwa inż. architekt Ewy Partykiewicz–Toborowicz i inż. Czesława Ryguły. 8 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II podczas Mszy świętej na krakowskich Błoniach poświęcił kamień pod budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Pszczynie. 22 czerwca 1997 abp Damian Zimoń erygował tymczasową parafię, wydzielając ją z parafii św. Marcina w Ćwiklicach i z dwóch parafii pszczyńskich: Wszystkich Świętych i Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej. Zezwolenie na budowę kościoła burmistrz miasta Pszczyna wydał 28 maja 1998.

Znajdujące się w kaplicy tabernakulum, ambonka i ołtarz są dziełem plastyka Joachima Krakowczyka. Autorem projektu wnętrza kościoła i witraży jest Mariusz Pałka. Wykonaniem i montażem witraży zajął się Damian Szyszka.

Od 1997 roku funkcjonuje przy kościele biblioteka parafialna. W 1998 roku utworzono w parafii Eucharystyczny Ruch Młodych, którego celem jest ożywienie udziału dzieci w Eucharystii. Rok później sprowadzono do parafii relikwie - wtedy jeszcze - bł. Faustyny Kowalskiej - dziś już świętej. Parafia nie posiada jeszcze własnego cmentarza – wierni są grzebani na cmentarzu należącym do parafii Wszystkich Świętych. Na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Reymonta znajduje się kapliczka Miłosierdzia Bożego autorstwa Brunona Bama. W kapliczce umieszczono obraz Miłosierdzia Bożego oraz figurkę Serca Pana Jezusa.

Proboszczowie

Bibliografia

A. Tatarzyn, Kronika Parafii Bożego Miłosierdzia w Pszczynie od 1997 roku; D. Zimoń, Dekret erygujący parafię tymczasową Miłosierdzia Bożego w Pszczynie, WA 1997, nr 7, s. 349-351.