Parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Orłowcu

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 04:38, 26 wrz 2009 autorstwa Emilia (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Osiedle Orłowiec jest częścią Rydułtów oddaloną o około 2 km od kościoła św. Jerzego w Rydułtowach i św. Jacka w Radostowicach. Podobna odległość dzieli mieszkańców od kościoła w Czernicy. Mieszkańcy Orłowca już od lat 60. tych zabiegali o budowę kościoła na swym osiedlu. Pierwsze starania o budowę kościoła czynił ks. Wojciech Urban. Miał zamiar zdobyć teren pod nowy kościół w obszarze osiedla na pobliskim wzgórzu. Staraniem ks. Alojzego Klona udało się nabyć w 1976 roku teren w okolicy ulicy Piecowskiej. Nową parafię wyodrębniono z części Rydułtów, Radoszów i Czernicy. Na parafię składają się trzy osiedla tak zwane blokowiska u zbiegu ulic Ligonia i Mickiewicza, oraz przy ulicy Raciborskiej oraz Orłowiec i zbiorowisko domków jednorodzinnych na wzgórzu wraz z wcześniejszą zabudową. W 1976 roku ks. Bolesław Szyszka został mianowany budowniczym nowego kościoła na Orłowcu.

Kościół

3 maja 1978 parafia uzyskała zezwolenie władz państwowych na budowę kościoła. Samo zezwolenie opiewało na przeniesienie dawniejszego kościoła z Czernicy. W 1979 roku bp Herbert Bednorz mianował ks. Bolesława Szyszkę rektorem tej placówki. 18 listopada 1979 wmurowano kamień węgielny rozpoczynając tym samym budowę kościoła. Kamień węgielny pod nowy kościół poświęcił pap. Jan Paweł II 6 czerwca 1979 w Częstochowie podczas pielgrzymki do Polski. Po erygowaniu w 1980 roku parafii ks. Bolesław Szyszka otrzymał nominację na jej proboszcza. Kiedy budowa kościoła była znacznie zaawansowana przystąpiono także do budowy probostwa. Od tego momentu budowa obu obiektów szła równocześnie. Od stycznia 1980 roku rozpoczęto prowadzenie ksiąg metrykalnych. Kościół został poświęcony 7 listopad 1982.

Z parafii wyszło 9 powołań kapłańskich; do zgromadzeń zakonnych zgłosiły akces dwie parafianki. W parafii działają stowarzyszenia i ruchy kościelne: ministranci, Dzieci Maryi, Żywy Różaniec; Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Lektorzy i Kantorzy, Parafialny zespół charytatywny; Chór „Lira”, Rodzina Radia Maryja.

Proboszczowie

Bibliografia

[Ba], Historia, [on-line], Strona internetowa parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu: 2007, dostępna w Internecie: ww.orłowiec.katowice.opoka.org.pl/index.php9id=6].