Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 21:01, 26 sie 2020 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Knurow czestochowska zewnatrz.jpg
Knurow czestochowska wnetrze.jpg

Miejscowość

Knurów jest miastem, którego największy rozwój wiązał się z górnictwem. Ma obecnie ok. 40 tys. mieszkańców. W Knurowie są 4 kościoły parafialne. W okresie międzywojennym miasto znajdowało się na terenie Polski i należy obecnie do archidiecezji katowickiej, ale po reformie samorządowej weszło w skład powiatu gliwickiego. Parafia Matki Bożej Częstochowskiej powstała na terenie „pogranicza”.

Parafia

Z powodu zwiększającej się liczby mieszkańców miasta konieczna stała się budowa nowego kościoła. Do Knurowa z różnych stron Polski przyjeżdżało do pracy wiele osób. Powstawały osiedla mieszkaniowe. W 1979 roku władza wojewódzka, a w roku następnym – miejska wydały zezwolenia na budowę kościoła. Plac budowy, na którym postawiono krzyż, poświęcono jesienią 1980 r. [WD, natomiast na stronie internetowej parafii jest data: I 1981]. Parafia została erygowana przez bpa Herberta Bednorza w listopadzie 1982 roku. Wyłączono ją z parafii św. Cyryla i Metodego. W lutym 1983 roku księża zamieszkali na nowym probostwie. W marcu 1983 roku bp Bednorz poświęcił dolny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a w październiku 1984 roku wmurował akt erekcyjny. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej został poświęcony w listopadzie 1986 roku przez bpa Damiana Zimonia. 27 listopada 2011 zaś uroczyście świętowano jego ćwierćwiecze.

Plany architektoniczne sporządził inż. arch. Adam Lisik. Konstruktorem był inż. Franciszek Klimek. Budową kierowali ks. Bronisław Byrtek, a następnie ks. Franciszek Balion. W prace włączyło się wielu mieszkańców.

Na terenie parafii znajduje się ośrodek „Caritas” Matka Boża Uzdrowienie Chorych prowadzący m.in. warsztat terapii zajęciowej i noclegownię oraz posiadający kaplicę. Przy parafii działają liczne grupy i wspólnoty (np. Odnowa w Duchu Świętym, Apostolstwo Dobrej Śmierci). Wieczna adoracja odbywa się 17 października. Parafia posiada relikwie: św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Ojca Pio, bł. Karoliny Kózkówny. Parafia wydaje gazetkę „U Częstochowskiej na osiedlu” (rozprowadzaną m.in. drogą mailową).

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Knurowie, WD 1982, nr 12, s. 385-386; R. Korbel, Zagadnienia duszpasterskie parafii osiedlowej pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Knurowie, Knurów 1986, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach; M. Węgorzewski, Ćwierć wieku świątyni, "Przegląd Lokalny" 2011, nr 48/2011 (978), s. 8.