Parafia św. Teresy Benedykty od Krzyża w Steblowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 24 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Steblow12.jpg|right|thumb]]
[[Plik:Steblow14.jpg|right|thumb]]
Pierwsza informacja o Steblowie pochodzi z 1411 roku. Pod koniec XVI wieku rodzina Kochcickich założyła w Steblowie folwark. Po I wojnie światowej wybudowano osiedle domów jednorodzinnych i kilka zakładów pracy. Od 1939 roku Steblów jest dzielnicą miasta Lubliniec.
Pierwsza informacja o Steblowie pochodzi z 1411 roku. Pod koniec XVI wieku rodzina Kochcickich założyła w Steblowie folwark. Po I wojnie światowej wybudowano osiedle domów jednorodzinnych i kilka zakładów pracy. Od 1939 roku Steblów jest dzielnicą miasta Lubliniec.


== Kościół ==
== Kościół ==
Dzisiejszy kościół stoi w miejscu, gdzie znajdował się staw i wysypisko śmieci. W 1981 roku  uzyskano zezwolenie na przeniesienie kościoła św. Anny z centrum Lublińca na teren dzielnicy Steblów i otrzymano zgodę na budowę nowego kościoła. W taki sposób chciano ominąć komunistyczne zakazy budowlane. W 1984 roku nabyto drewniany barak katechetyczny, w którym odprawiano msze święte. Odstąpiono od przeniesienia kościoła św. Anny. 5 lipca 1986 rozpoczęto budowę nowego kościoła. w 1989 kuria katowicka  uzyskała reskrypt Stolicy Apostolskiej aby poświęcić budujący się kościół bł. Teresie Benedykcie od Krzyża. 8 grudnia 1991 bp. Damian Zimoń konsekrował kościół. 13 grudnia 1998 poświęcono dzwonnicę. W 2005 roku  poświęcono kaplice przedpogrzebową z grotą Matki Bożej Lurdzkiej.  
Już na przełomie XIX i XX wieku w planach tej miejscowości przewidywano wybudowanie własnego kościoła. Pierwsze próby realizacji tego zamysłu podjął w latach międzywojennych  [[Dwucet Józef|ks. Dwucet]] proboszcz w [[Parafia św. Mikołaja w Lublińcu|lublinieckiej parafii św. Mikołaja]]. Niestety wojna uniemożliwiła dalsze działania w tym kierunku, a zgromadzone materiały budowlane skonfiskował okupant. U mieszkańców Steblowa ciągle jednak trwała pamięć o dawnych planach budowy kościoła i wciąż odżywało pragnienie ich realizacji.
Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku [[Miś Paweł|ks. dziekan Paweł Miś]] zaczął  realnie myśleć o budowie kościoła poprzez zakupienie gruntu i wybudowanie w stanie surowym niewielkiego domu. W zaadaptowanym garażu tego domu planowano odprawiać msze św. dla starszych mieszkańców Steblowa. Władze komunistyczne uniemożliwiły ten zamiar brutalnie ingerując przez nakazanie zniszczenia już rozpoczętych inwestycji.
 
Ks. dziekan Miś rozpoczął starania o przeniesienie - rozbudowę drewnianego, XVII-wiecznego [[Kościół pw. św. Anny w Lublińcu|kościoła pw. św. Anny]] z centrum Lublińca do dzielnicy Steblów. Władzom komunistycznym było to chyba na rękę, gdyż już wcześniej pod pretekstem budowy obwodnicy i osiedla mieszkaniowego rozważały możliwość innej lokalizacji kościółka. Wysiłki duchowieństwa i parafian w kierunku uzyskania zezwolenia zostały uwieńczone sukcesem w kwietniu 1980 roku. Niestety, w sierpniu tegoż roku ks. Paweł Miś zginął tragicznie w wypadku przy budowie [[Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jawornicy|kościoła w Jawornicy]]. Rodzina zmarłego kapłana wielkodusznie odstąpiła na rzecz powstającej parafii steblowskiej dużą parcelę gruntu wraz z nowym, choć niewykończonym jeszcze domem. W 1982 roku biskup katowicki mianował ks. Leonarda Pająka rektorem [[Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu|kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu]] oraz budowniczym kościoła w Steblowie. Projektu kościoła podjął się mgr inż. architekt Zbigniew Trybulak z Częstochowy, a obliczenia konstrukcyjne wykonali inżynierowie Horzela i Zielonka. Kierownikiem budowy był inż. Józef Stanchły z Koszęcina. Majstrami byli parafianie: Walenty Wichary (+ 1990), a następnie Antoni Kukowka - wyróżnili się oni wielkim zaangażowaniem. Ks. Leonard Pająk rozpoczął realizację dzieła poprzez gromadzenie materiałów budowlanych i załatwianie wszystkich licznych i niezbędnych formalności. W 1984 roku rodząca się parafia nabyła od [[Oblaci - Lubliniec|ojców oblatów z Lublińca]] drewniany barak, w którym zaczęto odprawiać Msze św. i katechizować dzieci.
Gdy zakończył się wreszcie dość długi okres opracowywania planów i zatwierdzania projektów w lipcu 1986 roku przystąpiono do zakładania fundamentów pod nowy kościół. W związku z wyniesieniem na ołtarze [[Św. Edyta Stein|Edyty Stein]], która w dzieciństwie i młodości tak bardzo emocjonalnie była związana z Lublińcem, pojawił się pomysł, aby patronką kościoła w Steblowie była właśnie Ona. Kuria Diecezjalna w Katowicach uzyskała 4 lipca 1989 reskrypt Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów nadający budowanemu kościołowi wezwanie bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). W 1989 roku ks. Leonard Pająk objął probostwo parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, a administratorem tymczasowej parafii w Steblowie został mianowany ks. Andrzej Papoń. Po roku  ze względu na stan zdrowia zastąpił go ks. Antoni Zając, który przejął kościół w stanie surowym.  1 lipca 1991 powstała nowa parafia, a jej dotychczasowy administrator ks. Antoni Zając mianowany proboszczem.  8 grudnia 1991 [[Zimoń Damian|bp Damian Zimoń]] konsekrował nowy kościół pw. bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein).
 
11 października 1998 bł. Edyta Stein została kanonizowana. 13 grudnia 1998 poświęcono dzwonnicę. W 2005 roku  poświęcono kaplicę przedpogrzebową z grotą [[Lourdes|Matki Bożej Lurdzkiej]].


== Proboszczowie ==
== Proboszczowie ==
*[[Pająk Leonard|Ks. Leonard Pająk]] (1982-1989)
*[[Pająk Leonard|ks. Leonard Pająk]] (1982-1989)
*[[Papoń Andrzej|Ks. Andrzej Papoń]] (1989-1990)
*[[Papoń Andrzej|ks. Andrzej Papoń]] (1989-1990)
*[[Zając Antoni|Ks. Antoni Zając]] (01.07.1991-nadal)
*[[Zając Antoni|ks. Antoni Zając]] (1991-2020)
*[[Grunert Rafał|ks. Rafał Grunert]] (2020-nadal)


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
http://parafia-edytastein.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=5&Itemid=5[26.04.2012]; http://www.kuria.gliwice.pl/parafie/?func=show&addr=11.99.0#top [26.04.2012]  
Za: A. Zając, Szkic historyczny budowy kościoła pw. Błogosławionej Benedykty od Krzyża w parafii Lubliniec-Steblów, WD 1992, nr 3, s. 131-132.  
 
{{Kościoły i parafie diecezji gliwickiej}}
[[Kategoria:Dekanat lubliniecki]]
[[Kategoria:Dekanat Lubliniec|S]]
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji gliwickiej - S|Steblów]]

Aktualna wersja na dzień 17:08, 20 sie 2022

Steblow12.jpg
Steblow14.jpg

Pierwsza informacja o Steblowie pochodzi z 1411 roku. Pod koniec XVI wieku rodzina Kochcickich założyła w Steblowie folwark. Po I wojnie światowej wybudowano osiedle domów jednorodzinnych i kilka zakładów pracy. Od 1939 roku Steblów jest dzielnicą miasta Lubliniec.

Kościół

Już na przełomie XIX i XX wieku w planach tej miejscowości przewidywano wybudowanie własnego kościoła. Pierwsze próby realizacji tego zamysłu podjął w latach międzywojennych ks. Dwucet proboszcz w lublinieckiej parafii św. Mikołaja. Niestety wojna uniemożliwiła dalsze działania w tym kierunku, a zgromadzone materiały budowlane skonfiskował okupant. U mieszkańców Steblowa ciągle jednak trwała pamięć o dawnych planach budowy kościoła i wciąż odżywało pragnienie ich realizacji. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku ks. dziekan Paweł Miś zaczął realnie myśleć o budowie kościoła poprzez zakupienie gruntu i wybudowanie w stanie surowym niewielkiego domu. W zaadaptowanym garażu tego domu planowano odprawiać msze św. dla starszych mieszkańców Steblowa. Władze komunistyczne uniemożliwiły ten zamiar brutalnie ingerując przez nakazanie zniszczenia już rozpoczętych inwestycji.

Ks. dziekan Miś rozpoczął starania o przeniesienie - rozbudowę drewnianego, XVII-wiecznego kościoła pw. św. Anny z centrum Lublińca do dzielnicy Steblów. Władzom komunistycznym było to chyba na rękę, gdyż już wcześniej pod pretekstem budowy obwodnicy i osiedla mieszkaniowego rozważały możliwość innej lokalizacji kościółka. Wysiłki duchowieństwa i parafian w kierunku uzyskania zezwolenia zostały uwieńczone sukcesem w kwietniu 1980 roku. Niestety, w sierpniu tegoż roku ks. Paweł Miś zginął tragicznie w wypadku przy budowie kościoła w Jawornicy. Rodzina zmarłego kapłana wielkodusznie odstąpiła na rzecz powstającej parafii steblowskiej dużą parcelę gruntu wraz z nowym, choć niewykończonym jeszcze domem. W 1982 roku biskup katowicki mianował ks. Leonarda Pająka rektorem kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu oraz budowniczym kościoła w Steblowie. Projektu kościoła podjął się mgr inż. architekt Zbigniew Trybulak z Częstochowy, a obliczenia konstrukcyjne wykonali inżynierowie Horzela i Zielonka. Kierownikiem budowy był inż. Józef Stanchły z Koszęcina. Majstrami byli parafianie: Walenty Wichary (+ 1990), a następnie Antoni Kukowka - wyróżnili się oni wielkim zaangażowaniem. Ks. Leonard Pająk rozpoczął realizację dzieła poprzez gromadzenie materiałów budowlanych i załatwianie wszystkich licznych i niezbędnych formalności. W 1984 roku rodząca się parafia nabyła od ojców oblatów z Lublińca drewniany barak, w którym zaczęto odprawiać Msze św. i katechizować dzieci. Gdy zakończył się wreszcie dość długi okres opracowywania planów i zatwierdzania projektów w lipcu 1986 roku przystąpiono do zakładania fundamentów pod nowy kościół. W związku z wyniesieniem na ołtarze Edyty Stein, która w dzieciństwie i młodości tak bardzo emocjonalnie była związana z Lublińcem, pojawił się pomysł, aby patronką kościoła w Steblowie była właśnie Ona. Kuria Diecezjalna w Katowicach uzyskała 4 lipca 1989 reskrypt Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów nadający budowanemu kościołowi wezwanie bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). W 1989 roku ks. Leonard Pająk objął probostwo parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, a administratorem tymczasowej parafii w Steblowie został mianowany ks. Andrzej Papoń. Po roku ze względu na stan zdrowia zastąpił go ks. Antoni Zając, który przejął kościół w stanie surowym. 1 lipca 1991 powstała nowa parafia, a jej dotychczasowy administrator ks. Antoni Zając mianowany proboszczem. 8 grudnia 1991 bp Damian Zimoń konsekrował nowy kościół pw. bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein).

11 października 1998 bł. Edyta Stein została kanonizowana. 13 grudnia 1998 poświęcono dzwonnicę. W 2005 roku poświęcono kaplicę przedpogrzebową z grotą Matki Bożej Lurdzkiej.

Proboszczowie

Bibliografia

Za: A. Zając, Szkic historyczny budowy kościoła pw. Błogosławionej Benedykty od Krzyża w parafii Lubliniec-Steblów, WD 1992, nr 3, s. 131-132.