Olszar Emanuel: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
(dr)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Olszar Emanuel (1948-2022),==
==Olszar Emanuel (1948-2022)==
Urodził się 28 lutego 1948 roku w Cieszynie jako najstarszy syn Józefa i Matyldy z domu Buchta. Ochrzczony został 14 marca 1948 roku w kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Sakrament bierzmowania otrzymał 20 czerwca 1957 roku. Miał siostrę i pięciu braci. Rodzice utrzymywali się z pracy na roli. Interesowali się sprawami Kościoła i chętnie służyli pomocą w parafii.
Urodził się 28 lutego 1948 w Cieszynie jako najstarszy syn Józefa i Matyldy z domu Buchta. Rodzice utrzymywali się z pracy na roli i służyli pomocą w parafii. Małżeństwo Olszarów doczekało się jeszcze córki i pięciu synów. Został ochrzczony 14 marca 1948 w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie|kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie]]. Sakrament bierzmowania otrzymał 20 czerwca 1957.  
Naukę rozpoczął w Szkole Podstawowej w Mnisztwie, a kontynuował w Szkole Podstawowej  nr 9 im. Janusza Korczaka w Cieszynie. Był wzorowym uczniem. Po ukończeniu szkoły podstawowej, zgodnie z życzeniem rodziców, rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Cieszynie. Po ukończeniu pierwszej klasy technikum przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które ukończył w 1966 roku. W parafii przez dziesięć lat był ministrantem i zastępcą kościelnego w kościele filialnym w Mnisztwie. Należał do harcerstwa. Swoje obowiązki wypełniał wzorowo. Katecheta, ks. Norbert Niemiec podkreślił, że był bardzo pilny, uważny, skromny i ciekawy, uczestniczył w dniach skupienia i często przystępował do Komunii św. Brał udział w pielgrzymkach do Piekar Śl., Kalwarii Zebrzydowskiej i Turzy Śl. Należał do Międzyszkolnego Klubu Sportowego.
Naukę rozpoczął w szkole podstawowej w Mnisztwie, a kontynuował w Szkole Podstawowej  nr 9 im. Janusza Korczaka w Cieszynie. Był wzorowym uczniem. Po ukończeniu szkoły podstawowej, zgodnie z życzeniem rodziców, rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Cieszynie. Po ukończeniu pierwszej klasy technikum przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które ukończył w 1966 roku. W parafii przez dziesięć lat był ministrantem i zastępcą kościelnego w kościele filialnym w Mnisztwie. Należał do harcerstwa. Swoje obowiązki wypełniał wzorowo. Katecheta, [[Niemiec Norbert|ks. Norbert Niemiec]] podkreślił, że był bardzo pilny, uważny, skromny i ciekawy, uczestniczył w dniach skupienia i często przystępował do Komunii św. Brał udział w pielgrzymkach do [[Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|Piekar Śląskich]], [[Kalwaria Zebrzydowska|Kalwarii Zebrzydowskiej]] i [[Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej|Turzy Śląskiej]]. Należał do Międzyszkolnego Klubu Sportowego.


Myśl o kapłaństwie towarzyszyła mu od szkoły podstawowej. Po maturze zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Składając podanie o przyjęcie do seminarium napisał: „moim marzeniem teraz są studia teologii”. W roku akademickim 1970/1971 odbywał obowiązkową praktykę zawodową w PKS w Cieszynie jako kierowca samochodów ciężarowych. Święcenia diakonatu otrzymał w Siemianowicach Śl. 29 czerwca 1972 roku przez posługę bp. Herberta Bednorza. Jako diakon podczas wakacji posługiwał w Polskiej Misji Katolickiej w Nancy. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 kwietnia 1973 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.
Myśl o kapłaństwie towarzyszyła mu od szkoły podstawowej. Po maturze zgłosił się do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]]. Składając podanie o przyjęcie do seminarium napisał: „moim marzeniem teraz są studia teologii”. W roku akademickim 1970/1971 odbywał obowiązkową praktykę zawodową w PKS w Cieszynie jako kierowca samochodów ciężarowych. Święcenia diakonatu przyjął w Siemianowicach Śl. 29 czerwca 1972 z rąk [[Bednorz Herbert|bp. Herberta Bednorza]]. Jako diakon podczas wakacji posługiwał w Polskiej Misji Katolickiej w Nancy. Święceń kapłańskich 19 kwietnia 1973 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katedrze Chrystusa Króla w Katowicach]] udzielił mu również bp Herbert Bednorz.


Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach – Wełnowcu (1973-1975). W 1975 roku wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie przyjął niemieckie obywatelstwo. Pracował w parafiach Diecezji Augsburg. Wspierał materialnie budowę kościołów w diecezji katowickiej. Ufundował Ośrodek Spotkań i Formacji im. Św. Jadwigi w Brennej. W 1996 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. Ostatnie lata życia spędził w Domu św. Józefa w Katowicach.
Jako wikariusz pracował w [[Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Wełnowcu|parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Wełnowcu]] (1973-1975). W 1975 roku wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie przyjął niemieckie obywatelstwo. Pracował w parafiach Diecezji Augsburg. Wspierał materialnie budowę kościołów w [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]]. Ufundował Ośrodek Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi w Brennej. W 1996 roku został mianowany kanonikiem honorowym [[Kapituła Katedralna w Katowicach|Kapituły Metropolitalnej Katowickiej]]. Ostatnie lata życia spędził w [[Dom Księży Emerytów|Domu św. Józefa w Katowicach]].


Zmarł 30 lipca 2022 roku w 75. roku życia i 50. roku kapłaństwa. Msza święta żałobna została odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego pogrzeb odbył się 5 sierpnia w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Cieszynie - Mnisztwie. Spoczął na cmentarzu parafialnym.
Zmarł 30 lipca 2022 w 75. roku życia i 50. roku kapłaństwa. Msza święta żałobna została odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego pogrzeb odbył się 5 sierpnia 2022 w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Cieszynie - Mnisztwie. Spoczął na cmentarzu parafialnym.
==Bibliografia==
==Bibliografia==
ks. Jakub Kania, Nekrolog.
ks. Jakub Kania, Nekrolog.
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - O|Olszar]]
[[Kategoria:Biografie - O|Olszar]]
[[Kategoria:Kanonicy]]
[[Kategoria:Społecznicy]]

Aktualna wersja na dzień 18:49, 3 sie 2022

Olszar Emanuel (1948-2022)

Urodził się 28 lutego 1948 w Cieszynie jako najstarszy syn Józefa i Matyldy z domu Buchta. Rodzice utrzymywali się z pracy na roli i służyli pomocą w parafii. Małżeństwo Olszarów doczekało się jeszcze córki i pięciu synów. Został ochrzczony 14 marca 1948 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Sakrament bierzmowania otrzymał 20 czerwca 1957. Naukę rozpoczął w szkole podstawowej w Mnisztwie, a kontynuował w Szkole Podstawowej nr 9 im. Janusza Korczaka w Cieszynie. Był wzorowym uczniem. Po ukończeniu szkoły podstawowej, zgodnie z życzeniem rodziców, rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Cieszynie. Po ukończeniu pierwszej klasy technikum przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które ukończył w 1966 roku. W parafii przez dziesięć lat był ministrantem i zastępcą kościelnego w kościele filialnym w Mnisztwie. Należał do harcerstwa. Swoje obowiązki wypełniał wzorowo. Katecheta, ks. Norbert Niemiec podkreślił, że był bardzo pilny, uważny, skromny i ciekawy, uczestniczył w dniach skupienia i często przystępował do Komunii św. Brał udział w pielgrzymkach do Piekar Śląskich, Kalwarii Zebrzydowskiej i Turzy Śląskiej. Należał do Międzyszkolnego Klubu Sportowego.

Myśl o kapłaństwie towarzyszyła mu od szkoły podstawowej. Po maturze zgłosił się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Składając podanie o przyjęcie do seminarium napisał: „moim marzeniem teraz są studia teologii”. W roku akademickim 1970/1971 odbywał obowiązkową praktykę zawodową w PKS w Cieszynie jako kierowca samochodów ciężarowych. Święcenia diakonatu przyjął w Siemianowicach Śl. 29 czerwca 1972 z rąk bp. Herberta Bednorza. Jako diakon podczas wakacji posługiwał w Polskiej Misji Katolickiej w Nancy. Święceń kapłańskich 19 kwietnia 1973 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach udzielił mu również bp Herbert Bednorz.

Jako wikariusz pracował w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Wełnowcu (1973-1975). W 1975 roku wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie przyjął niemieckie obywatelstwo. Pracował w parafiach Diecezji Augsburg. Wspierał materialnie budowę kościołów w diecezji katowickiej. Ufundował Ośrodek Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi w Brennej. W 1996 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. Ostatnie lata życia spędził w Domu św. Józefa w Katowicach.

Zmarł 30 lipca 2022 w 75. roku życia i 50. roku kapłaństwa. Msza święta żałobna została odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego pogrzeb odbył się 5 sierpnia 2022 w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Cieszynie - Mnisztwie. Spoczął na cmentarzu parafialnym.

Bibliografia

ks. Jakub Kania, Nekrolog.