Janik Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Janik Józef (1908-1974), proboszcz w Pogwizdowie ==
== Janik Józef (1908-1974), proboszcz w Pogwizdowie ==
Urodził się 1 września 1908 w Jankowicach w powiecie chrzanowskim. Był synem Floriana i Julii z d. Szymonik. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w gimnazjum w Wadowicach, gdzie w 1928 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1933 w katedrze [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa S. Adamskiego]].  
Urodził się 1 września 1908 w Jankowicach w powiecie chrzanowskim w rodzinie Floriana i Julii z d. Szymonik. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w gimnazjum w Wadowicach, gdzie w 1928 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1933 w katedrze [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa S. Adamskiego]].  


Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych|MB Królowej Różańca św. w Łaziskach Górnych]] i [[Parafia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich|Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich]]. Po wybuchu II wojny światowej został zmuszony do opuszczenia Górnego Śląska. Lata okupacji hitlerowskiej spędził na terenie Generalnej Guberni w archidiecezji krakowskiej. W pracy duszpasterskiej pomagał wtedy w Janowicach, Szczakowej i Babicach.  
Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych|MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych]] i [[Parafia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich|Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich]]. Po wybuchu II wojny światowej został zmuszony do opuszczenia Górnego Śląska. Lata okupacji hitlerowskiej spędził na terenie Generalnej Guberni w archidiecezji krakowskiej. W pracy duszpasterskiej pomagał wtedy w Janowicach, Szczakowej i Babicach.  


Po zakończeniu wojny powrócił do parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. We wrześniu 1947 roku bp Adamski mianował go administratorem, a dziesięć lat później proboszczem w parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Ks. Janik był ponadto wicedziekanem dekanatu cieszyńskiego. W 1970 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal pozostał czynny w duszpasterstwie. W latach 1970-1972 pełnił funkcję kapelana szpitalnego i kapelana [[Elżbietanki cieszyńskie|Sióstr Elżbietanek w Cieszynie]]. Od września 1972 roku aż do śmierci był kapelanem [[Boromeuszki|ss. boromeuszek]] w Cieszynie. Zmarł nagle 31 grudnia 1974 w Cieszynie. Został pochowany w grobie rodzinnym w Babicach.  
Po zakończeniu wojny powrócił do parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. We wrześniu 1947 roku bp Adamski mianował go administratorem, a dziesięć lat później proboszczem w [[Parafia św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie|parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie]] (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]). Ks. Janik był ponadto wicedziekanem dekanatu cieszyńskiego. W 1970 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal pozostał czynny w duszpasterstwie. W latach 1970-1972 pełnił funkcję kapelana szpitalnego i kapelana [[Elżbietanki cieszyńskie|Sióstr Elżbietanek w Cieszynie]]. Od września 1972 roku aż do śmierci był kapelanem [[Boromeuszki|ss. boromeuszek]] w Cieszynie. Zmarł nagle 31 grudnia 1974 w Cieszynie. Został pochowany w grobie rodzinnym w Babicach.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Linia 11: Linia 11:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - J]]
[[Kategoria:Biografie - J]]
[[Kategoria:Represjonowani]]

Aktualna wersja na dzień 15:28, 29 kwi 2018

Janik Józef (1908-1974), proboszcz w Pogwizdowie

Urodził się 1 września 1908 w Jankowicach w powiecie chrzanowskim w rodzinie Floriana i Julii z d. Szymonik. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w gimnazjum w Wadowicach, gdzie w 1928 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1933 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych i Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. Po wybuchu II wojny światowej został zmuszony do opuszczenia Górnego Śląska. Lata okupacji hitlerowskiej spędził na terenie Generalnej Guberni w archidiecezji krakowskiej. W pracy duszpasterskiej pomagał wtedy w Janowicach, Szczakowej i Babicach.

Po zakończeniu wojny powrócił do parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. We wrześniu 1947 roku bp Adamski mianował go administratorem, a dziesięć lat później proboszczem w parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Ks. Janik był ponadto wicedziekanem dekanatu cieszyńskiego. W 1970 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal pozostał czynny w duszpasterstwie. W latach 1970-1972 pełnił funkcję kapelana szpitalnego i kapelana Sióstr Elżbietanek w Cieszynie. Od września 1972 roku aż do śmierci był kapelanem ss. boromeuszek w Cieszynie. Zmarł nagle 31 grudnia 1974 w Cieszynie. Został pochowany w grobie rodzinnym w Babicach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Józefa Janika; Schematyzm 1936-1977; Represje wobec duchowieństwa, s. 68.