Górecki Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Ks. Jan Górecki (1944-2017)==
==Górecki Jan (1944-2017), teolog, proboszcz w Nowym Bytomiu==
[[Plik:GoreckiJan.jpg|left|thumb|150px]]
Urodził się 17 lipca 1944  w Piekarach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk [[Bednorz Herbert|bp. Herberta Bednorza]] 2 czerwca 1968 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]].  Po wakacyjnym zastępstwie w [[Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|rodzinnej parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich]] pełnił posługę wikariusza w parafiach: [[Parafia św. Wojciecha w Mikołowie|Świętego Wojciecha w Mikołowie]] (do 1971), [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach|Świętej Jadwigi Śląskiej w Szopienicach]] (do 1974), [[Parafia św. Jana Chrzciciela w Tychach|Świętego Jana Chrzciciela w Tychach]] (do 1977), [[Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach|Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach]] (do 1981), [[Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie|św. Marii Magdaleny w Cieszynie]] (1981; obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]), [[Parafia św. Jerzego w Dębieńsku|Świętego Jerzego w Dębieńsku]] (do 1983). We wrześniu  1983 roku  został mianowany wikariuszem ekonomem, a w październiku tegoż roku proboszczem [[Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu|parafii Świętego Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu]]. Jednocześnie z pełnioną posługą duszpasterską ks. Jan Górecki kontynuował studia studia teologiczne w zakresie historii Kościoła. Rozwijając tematykę podjętą w pracy magisterskiej rozpoczął w 1978 roku przewód doktorski w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Łącząc posługę duszpasterską z pracą naukową uzyskał w 1992 roku stopień naukowy doktora. Obszarem jego zainteresowań była pobożność i ruch pielgrzymkowy mieszkańców Górnego Śląska. W 2001 roku został delegowany do pracy naukowo-dydaktycznej na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach]]. W związku z powierzeniem nowych obowiązków zrezygnował z urzędu proboszcza parafii Świętego Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu i zamieszkał na terenie [[Parafia św. Piusa X w Rudzie Śląskiej| parafii Świętego Piusa X w Rudzie Śląskiej]].


Urodził 17 lipca 1944  w Piekarach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 2 czerwca 1968 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.  Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich pełnił posługę wikariusza w parafiach: Świętego Wojciecha w Mikołowie (do 1971), Świętej Jadwigi Śląskiej w Szopienicach (do 1974), Świętego Jana Chrzciciela w Tychach (do 1977), Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (do 1981), Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie (1981), Świętego Jerzego w Dębieńsku (do 1983). We wrześniu  1983 roku  został mianowany wikariuszem ekonomem, a w październiku tegoż roku proboszczem parafii Świętego Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. Jednocześnie z pełnioną posługą duszpasterską ks. Jan Górecki kontynuował studia studia teologiczne w zakresie historii Kościoła. Rozwijając tematykę podjętą w pracy magisterskiej rozpoczął w 1978 roku przewód doktorski w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Łącząc posługę duszpasterską z pracą naukową uzyskał w 1992 roku stopień naukowy doktora. Obszarem jego zainteresowań była pobożność i ruch pielgrzymkowy mieszkańców Górnego Śląska. W 2001 roku został delegowany do pracy naukowo-dydaktycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W związku z powierzeniem nowych obowiązków zrezygnował z urzędu proboszcza parafii Świętego Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu i zamieszkał na terenie parafii Świętego Piusa X w Rudzie Śląskiej.
W 2002 roku  rozpoczął przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, który w marcu 2003 roku uwieńczył uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. W 2010 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 5 lipca 2012 ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał ks. Janowi Góreckiemu tytuł profesora nauk teologicznych.  


W 2002 roku  rozpoczął przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, który w marcu 2003 roku uwieńczył uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. W 2010 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Teologii Patrystycznej Historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 5 lipca 2012 ówczesny Prezydent RP nadał ks. Janowi Góreckiemu tytuł profesora nauk teologicznych.  
W swojej kapłańskiej posłudze pełnił funkcję ojca duchownego kapłanów [[Dekanat Ruda Śląska|dekanatu Ruda Śląska]] (2 kadencje), dziekana dekanatu Ruda Śląska, asystenta kościelnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Rudzie Śląskiej, asystenta kościelnego kwartalnika „Sekty i Fakty”, duszpasterza ludzi starszych w [[Archidiecezja Katowicka|Archidiecezji Katowickiej]]. W 1999 roku powołany został do Komisji Historycznej w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożej [[Hoffmann Helena|Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann]].


W swojej kapłańskiej posłudze pełnił funkcję ojca duchownego kapłanów dekanatu Ruda Śląska (2 kadencje), dziekana dekanatu Ruda Śląska, asystenta kościelnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Rudzie Śląskiej, asystenta kościelnego kwartalnika „Sekty i Fakty”, duszpasterza ludzi starszych w Archidiecezji Katowickiej. W 1999 roku powołany został do Komisji Historycznej w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann.
Był autorem licznych publikacji naukowych oraz artykułów podejmujących tematykę ruchu pielgrzymkowego na Górnym Śląsku.


Był autorem licznych publikacji naukowych oraz artykułów podejmujących tematykę ruchu pielgrzymkowego na Górnym Śląsku.
Zmarł 3 maja 2017 w szpitalu w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Eksportacja odbyła się 5 maja w  parafii św. Pawła w Nowym Bytomiu, a pogrzeb 6 maja w bazylice piekarskiej. Obrzędom pogrzebowym przewodniczył metropolita katowicki [[Skworc Wiktor|abp Wiktor Skworc]]. Ks. Jan Górecki spoczął w rodzinnych Piekarach Śląskich.
 
==Patrz:==
*[[Górecki Jan - bibliografia]]


Zmarł 3 maja 2017 w szpitalu w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach.
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Za: Gość PL [http://katowice.gosc.pl/doc/3859673.Zmarl-ks-prof-Jan-Gorecki]
Za: Gość PL [http://katowice.gosc.pl/doc/3859673.Zmarl-ks-prof-Jan-Gorecki]
Linia 15: Linia 19:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria: Biografie - G]]
[[Kategoria: Biografie - G]]
[[Kategoria: Naukowcy]]

Aktualna wersja na dzień 21:49, 26 lut 2021

Górecki Jan (1944-2017), teolog, proboszcz w Nowym Bytomiu

GoreckiJan.jpg

Urodził się 17 lipca 1944 w Piekarach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 2 czerwca 1968 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich pełnił posługę wikariusza w parafiach: Świętego Wojciecha w Mikołowie (do 1971), Świętej Jadwigi Śląskiej w Szopienicach (do 1974), Świętego Jana Chrzciciela w Tychach (do 1977), Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (do 1981), św. Marii Magdaleny w Cieszynie (1981; obecnie diecezja bielsko-żywiecka), Świętego Jerzego w Dębieńsku (do 1983). We wrześniu 1983 roku został mianowany wikariuszem ekonomem, a w październiku tegoż roku proboszczem parafii Świętego Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. Jednocześnie z pełnioną posługą duszpasterską ks. Jan Górecki kontynuował studia studia teologiczne w zakresie historii Kościoła. Rozwijając tematykę podjętą w pracy magisterskiej rozpoczął w 1978 roku przewód doktorski w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Łącząc posługę duszpasterską z pracą naukową uzyskał w 1992 roku stopień naukowy doktora. Obszarem jego zainteresowań była pobożność i ruch pielgrzymkowy mieszkańców Górnego Śląska. W 2001 roku został delegowany do pracy naukowo-dydaktycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W związku z powierzeniem nowych obowiązków zrezygnował z urzędu proboszcza parafii Świętego Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu i zamieszkał na terenie parafii Świętego Piusa X w Rudzie Śląskiej.

W 2002 roku rozpoczął przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, który w marcu 2003 roku uwieńczył uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. W 2010 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 5 lipca 2012 ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał ks. Janowi Góreckiemu tytuł profesora nauk teologicznych.

W swojej kapłańskiej posłudze pełnił funkcję ojca duchownego kapłanów dekanatu Ruda Śląska (2 kadencje), dziekana dekanatu Ruda Śląska, asystenta kościelnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Rudzie Śląskiej, asystenta kościelnego kwartalnika „Sekty i Fakty”, duszpasterza ludzi starszych w Archidiecezji Katowickiej. W 1999 roku powołany został do Komisji Historycznej w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann.

Był autorem licznych publikacji naukowych oraz artykułów podejmujących tematykę ruchu pielgrzymkowego na Górnym Śląsku.

Zmarł 3 maja 2017 w szpitalu w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Eksportacja odbyła się 5 maja w parafii św. Pawła w Nowym Bytomiu, a pogrzeb 6 maja w bazylice piekarskiej. Obrzędom pogrzebowym przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Ks. Jan Górecki spoczął w rodzinnych Piekarach Śląskich.

Patrz:

Bibliografia

Za: Gość PL [1]