Besler Joachim: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(uzupełnienie - kategoria)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Besler Joachim SVD (1902-1969), administrator w Popielowie ==
== Besler Joachim SVD (1902-1969), administrator w Popielowie ==


Urodził się 3 września 1902 w Żorach. Był synem Adolfa i Konstantyny z d. Wesoły. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum w Nysie, gdzie w 1924 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Towarzystwa Słowa Bożego, czyli do zgromadzenia zakonnego Księży Werbistów. Nowicjat odbył w St. Gabriel pod Wiedniem. Tam również studiował teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1931 w St. Gabriel. Po święceniach, do wybuchu II wojny światowej, był katechetą w Prywatnym Gimnazjum Żeńskim Sióstr Urszulanek w Rybniku. W okresie okupacji hitlerowskiej pracował w duszpasterstwie: od 1940 roku jako wikariusz [[Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie|parafii św.   Michała Archanioła w Orzegowie]] , a od 1942 roku jako kapelan więzienny w [[Parafia świetych  Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach| parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] . Po zakończeniu wojny w 1945 roku został mianowany administratorem[[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Popielowie| parafii Trójcy Przenajświętszej w Popielowie]]. Zmarł nagle 6 lipca 1969 w Tleniu na Pomorzu, gdzie zamierzał spędzić urlop. Został pochowany w Popielowie.
Urodził się 3 września 1902 w Żorach w rodzinie Adolfa i Konstantyny z d. Wesoły. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum w Nysie, gdzie w 1924 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego, czyli [[Werbiści|księży werbistów]]. Nowicjat odbył w St. Gabriel pod Wiedniem. Tam również studiował teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1931 w St. Gabriel.  
 
Po święceniach, do wybuchu II wojny światowej, był katechetą w [[Urszulanki - Rybnik|Prywatnym Gimnazjum Żeńskim Sióstr Urszulanek w Rybniku]]. W okresie okupacji hitlerowskiej pracował w duszpasterstwie: od 1940 roku jako wikariusz [[Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie|parafii św. Michała Archanioła w Orzegowie]], a od 1942 roku jako kapelan więzienny w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach| parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]]. Po zakończeniu wojny w 1945 roku został mianowany administratorem [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Popielowie|parafii Trójcy Przenajświętszej w Popielowie]]. Zmarł nagle 6 lipca 1969 w Tleniu na Pomorzu, gdzie zamierzał spędzić urlop. Został pochowany w Popielowie na [[Cmentarz - Radziejów|radziejowskim cmentarzu]].


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Linia 8: Linia 10:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - B]]
[[Kategoria:Biografie - B]]
[[Kategoria:Duchowni urodzeni w Żorach]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria:Werbiści]]

Aktualna wersja na dzień 19:59, 16 wrz 2017

Besler Joachim SVD (1902-1969), administrator w Popielowie

Urodził się 3 września 1902 w Żorach w rodzinie Adolfa i Konstantyny z d. Wesoły. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum w Nysie, gdzie w 1924 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego, czyli księży werbistów. Nowicjat odbył w St. Gabriel pod Wiedniem. Tam również studiował teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1931 w St. Gabriel.

Po święceniach, do wybuchu II wojny światowej, był katechetą w Prywatnym Gimnazjum Żeńskim Sióstr Urszulanek w Rybniku. W okresie okupacji hitlerowskiej pracował w duszpasterstwie: od 1940 roku jako wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Orzegowie, a od 1942 roku jako kapelan więzienny w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Po zakończeniu wojny w 1945 roku został mianowany administratorem parafii Trójcy Przenajświętszej w Popielowie. Zmarł nagle 6 lipca 1969 w Tleniu na Pomorzu, gdzie zamierzał spędzić urlop. Został pochowany w Popielowie na radziejowskim cmentarzu.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego, t. 2, Kapłani wyświęceni w latach 1923-1939 (do wybuchu II wojny światowej), zebrał i opr. E. Nalepa, Katowice 1999, s. 99-100.