Szopka bożonarodzeniowa
Szopka bożonarodzeniowa (szopka betlejemska) - drewniana stajenka, w której miał się narodzić Jezus, od początku traktowana była jako relikwia. Św. Helena (IV wiek) miała odnalezioną stajenkę pokryć srebrem. W niektórych tekstach pisarzy starochrześcijańskich mówi się zarówno o kościele, który stanął na miejscu narodzenia Jezusa jak i samej stajence (Hieronim, 386 rok). Od czasów św. Franciszka w Kościele przyjął się zwyczaj budowania w czasie Bożego Narodzenia szopki betlejemskiej z figurą Dzieciątka Jezus, jego rodziców obok wołu i osła. Tradycja budowy stajenek może być jednak o wiele starsza. W katakumbach (IV wiek) znaleziono biblijne przedstawienie stajenki z Jezusem, wołem i osłem.
Z Bożym Narodzeniem łączy się również zwyczaj scenicznego przedstawiania narodzin Jezusa (XII-XIV wiek). Znany jest rękopis z klasztoru benedyktyńskiego w Loire (XII wiek), w którym pojawiają się również Trzej Królowie.
1 grudnia 2019 w Greccio, w Sanktuarium Żłóbka, papież Franciszek napisał List apostolski Admirabile Signum O znaczeniu i wartości żłóbka.
14 marca 2023 Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego na czas od 25 marca 2023 do 2 lutego 2024 dla bazyliki oo. franciszkanów w Panewnikach z racji na 800-lecie stajenki zbudowanej przez św. Franciszka w Greccio.
Patrz także:
Bibliografia
Kirchen-Lexicon, Bd. VII (1891), k. 1195-1297; Gość Niedzielny, 22 grudnia 2019.