Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim

Z e-ncyklopedia

Nazwa Nakła po raz pierwszy została umieszczona w dokumencie z 1532 roku. Od 1780 roku miejscowość należała do hr. Łazarza Henckel von Donnersmarck. W 1845 roku zaś znalazła się w rękach hr. Hugo Henckel von Donnersmarck.

Parafia

Wierni z Nakła Śląskiego byli przypisani do kościoła w Żyglinie. Kamień węgielny pod budowę kościoła w Nakle został wmurowany 18 sierpnia 1892. Większą część funduszy na budowę kościoła ofiarowali Łazarz - syn Hugona - Henckel von Donnermarck wraz z małżonką Marią von Schweinitz. Kościół wznoszono bardzo sprawnie. Jego uroczystej konsekracji 24 października 1894 dokonał kard. Georg Kopp. Kościół w stylu neoromańskim zaprojektował Hugo Heer, bytomianin mieszkający w Wiedniu. Z kolei ks. Franciszek Sałuża postarał się o nowy wystrój prezbiterium, zgodny z zaleceniami Soboru Watykańskiego II. Ks. Jan Przybylok wyremontował dach kościelny, a także wybudował kaplicę przedpogrzebową.

Obok kościoła znajduje się mauzoleum wybudowane w 1898 roku. Znajdują się w nim szczątki fundatorów kościoła. W 1899 roku przybyły do Nakła siostry boromeuszki, które po dziś dzień ofiarnie opiekują się dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną.

Proboszczowie

Bibliografia

H. Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 121–126; Tenże, Z dziejów parafii w Nakle Śląskim, GN 1994, nr 6, (dodatek gliwicki); Tenże, 95 lat pracy sióstr w Nakle Śląskim, GN 1994, nr 13, (dodatek gliwicki); Rocznik Diecezji Gliwickiej 2002, s. 519.