Wlezień Tadeusz

Z e-ncyklopedia

Wlezień Tadeusz (1925-1970), administrator w Nakle Śląskim

Wlezien Tadeusz.jpg

Urodził się 25 kwietnia 1925 w Krakowie w rodzinie Józefa i Zofii z d. Bąk. Do szkoły powszechnej im. św. Mikołaja uczęszczał w Krakowie. Od 1937 roku uczył się w Prywatnym Gimnazjum Męskim Ojców Karmelitów Bosych w Wadowicach. Po wybuchu II wojny światowej kontynuował edukację w ramach tajnego nauczania. We wrześniu 1940 roku wstąpił do Zgromadzenia Karmelitów Bosych i rozpoczął nowicjat w Czernej. Rok później złożył pierwszą, czasową profesję zakonną. Od 1942 roku studiował filozofię. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej w listopadzie 1945 roku zdał w Krakowie egzamin dojrzałości. W tym samym roku opuścił szeregi swego Zgromadzenia i wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studia odbył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1949 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Wawrzyńca w Wirku, św. Józefa w Świętochłowicach-Zgodzie oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Przez kilka miesięcy 1957 roku pełnił ponadto funkcję katechety w Technikum Górniczym w Brynowie. We wrześniu 1957 roku skierowano go do Chorzowa. Został wówczas mianowany równocześnie: wikariuszem w parafii św. Antoniego oraz katechetą w Technikum Koksochemicznym i Zasadniczej Szkole Górniczej. Dwa lata później powierzono mu także młodzież Szkoły Górniczej nr 1 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

We wrześniu 1961 roku otrzymał dekret rektora, kierujący go do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach oraz polecenie otoczenia opieką duszpastersko-administracyjną kościoła św. Anny. Przez 5 lat był rektorem tego kościoła. Od 1967 roku duszpasterzował w parafii NSPJ w Nakle Śląskim. Pełnił tam kolejno funkcje: wikariusza, substytuta i administratora. Zginął tragicznie 9 lipca 1970 podczas kąpieli w morzu w Świnoujściu. Po odprawieniu ceremonii pogrzebowych w Nakle Śląskim został przewieziony (13 lipca 1970) do Krakowa i tam spoczął w rodzinnym grobowcu.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Tadeusza Wlezienia; J. Żurek, Ruch "Księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 305; H. Jeziorski, Tarnogórski kościół św. Anny, Tarnowskie Góry 2009, s. 83-84.