Litania loretańska

Z e-ncyklopedia

Litania loretańska do Najświętszej Maryi Panny, łac. Litaniae Lauretanae

Była szczególnie odmawiana od I połowy XVI wieku w Loreto, gdzie w bazylice znajduje się domek Świętej Rodziny pochodzący z Nazaretu, w którym mieszkała Maryja i w którym objawił się Jej Archanioł Gabriel. Według podań litania ta nie powstała w Loreto, ale we Francji w XII wieku. Pierwsza wersja nie zachowała się. W 1587 roku papież Sykstus V związał z jej odmawianiem przywilej dwustu dni odpustu. W 1587 roku dyrektor chóru w Loreto, zakonnik Constanzo Porta skomponował najstarsze znane opracowanie muzyczne litanii na osiem głosów - Litaniae deiparae Virginis Mariae octo vocum. Do propagowania litanii przyczyniły się zakony dominikanów, kapucynów i karmelitów. Po wstępnym błaganiu, skierowanym do Trójcy Świętej, następują krótkie wezwania do Matki Bożej, które określają Jej szczególne cnoty. Za pozwoleniem Stolicy Apostolskiej były wprowadzane nowe wezwania, m.in.:

  • W 1675 roku tylko dla Bractw Różańcowych wprowadzono wezwanie Królowo Różańca Świętego, ale na prośbę generała dominikanów papież Leon XIII tę Inwokację włączył na stałe do litanii loretańskiej.
  • 12 października 1922 oficjalnie zatwierdzono wezwanie Królowo Korony Polskiej, które odmawiano w Polsce od 1656 roku, a po II wojnie światowej zmieniono na Królowo Polski.
  • W 1983 roku wezwanie Matko sprawiedliwości i miłości społecznej za zgodą papieża Jana Pawła II stosowane tylko w Archidiecezji katowickiej.
  • 31 grudnia 1995 papież Jan Paweł II wprowadził wezwanie Regina Familiae (Królowo rodziny; w tłumaczeniu polskim zostało podane Królowo rodzin).
  • W 2014 roku Stolica Apostolska zatwierdziła wezwanie Matko Miłosierdzia w polskiej wersji litanii loretańskiej.
  • 20 czerwca 2020 Stolica Apostolska dla całego Kościoła zatwierdziła trzy nowe wezwania litanii loretańskiej: Mater Misericordiae, Mater spei, Solacium migrantium, a 20 sierpnia 2020 Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła polskie tłumaczenie powyższych wezwań. Brzmią: Matko miłosierdzia (po Matko Kościoła), Matko nadziei (po Matko łaski Bożej), Pociecho migrantów (po Ucieczko grzesznych).

Litania loretańska ma szczególne nabożeństwa w maju, gdy przez cały miesiąc w kościołach, kapliczkach i przy krzyżach jest odmawiana litania do Najświętszej Maryi Panny w czasie wieczornego nabożeństwa.

Patrz także: Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej (Polska)

Bibliografia

J. Drozd SDS, Litania loretańska. Pochodzenie - sens wezwań i rozważania, Księża Salwatorianie, Kraków 1991