Rajca Franciszek: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Linia 1: Linia 1:
==Ks. Franciszek Rajca (1938-2015)==
==Ks. Franciszek Rajca (1938-2015)==
Urodził się 11 maja 1938 w Chudowie; jako jedno z ośmiorga dzieci Eryka - rolnika i Agnieszki, z.d Długaj. W 1944 roku rozpoczął naukę w szkole niemieckiej, a po wyzwoleniu zaczął się uczyć w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej w Chudowie. Po jej ukończeniu w 1952 roku zaczął naukę w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym w Żorach. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1956 roku został przyjęty do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie. Święceń diakonatu 8 kwietnia 1962 udzielił mu bp [[Bieniek Juliusz|Juliusz Bieniek]] w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Święcenia prezbiteratu 24 czerwca 1962 otrzymał w katowickiej katedrze z rąk biskupa [[Bednorz Herbert|Herberta Bednorza]]. Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii [[Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie| Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie]] oraz [[Parafia Świętego Jana i Pawła Męczenników w  Dębie|Świętego Jana i Pawła Męczenników w Dębie]]; pełnił posługę wikariusza w parafiach: [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach]] (do 1965), [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach|Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach]] (do 1967), [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie-Batorym|Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie-Batorym]].
Urodził się 11 maja 1938 w Chudowie; jako jedno z ośmiorga dzieci Eryka - rolnika i Agnieszki, z.d Długaj. W 1944 roku rozpoczął naukę w szkole niemieckiej, a po wyzwoleniu zaczął się uczyć w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej w Chudowie. Po jej ukończeniu w 1952 roku zaczął naukę w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym w Żorach. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1956 roku został przyjęty do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie. Święceń diakonatu 8 kwietnia 1962 udzielił mu bp [[Bieniek Juliusz|Juliusz Bieniek]] w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Święcenia prezbiteratu 24 czerwca 1962 otrzymał w katowickiej katedrze z rąk biskupa [[Bednorz Herbert|Herberta Bednorza]]. Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii [[Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie| Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie]] oraz [[Parafia Świętego Jana i Pawła Męczenników w  Dębie|Świętego Jana i Pawła Męczenników w Dębie]]; pełnił posługę wikariusza w parafiach: [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach]] (do 1965), [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach|Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach]] (do 1967), [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym|Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym]].


W czerwcu 1973 roku został mianowany notariuszem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. W związku z rozpoczęciem I Synodu Diecezji Katowickiej otrzymał nominację na zastępcę gospodarza synodu i zlecono mu sporządzanie nagrań magnetofonowych na sesjach plenarnych. W latach 70. nagrywał i archiwizował ważniejsze wydarzenia w diecezji, szczególną uwagę poświęcając pielgrzymkom mężczyzn do Piekar Śląskich. W 1977 roku powierzono mu posługę kapelana w szpitalu przy ul. Warszawskiej w Katowicach. W 1978 roku został mianowany  Archiwariuszem Kurii Diecezjalnej. W 1979 roku został powołany do redakcji „Wiadomości Diecezjalnych”.
W czerwcu 1973 roku został mianowany notariuszem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. W związku z rozpoczęciem I Synodu Diecezji Katowickiej otrzymał nominację na zastępcę gospodarza synodu i zlecono mu sporządzanie nagrań magnetofonowych na sesjach plenarnych. W latach 70. nagrywał i archiwizował ważniejsze wydarzenia w diecezji, szczególną uwagę poświęcając pielgrzymkom mężczyzn do Piekar Śląskich. W 1977 roku powierzono mu posługę kapelana w szpitalu przy ul. Warszawskiej w Katowicach. W 1978 roku został mianowany  Archiwariuszem Kurii Diecezjalnej. W 1979 roku został powołany do redakcji „Wiadomości Diecezjalnych”.

Wersja z 18:45, 26 mar 2015

Ks. Franciszek Rajca (1938-2015)

Urodził się 11 maja 1938 w Chudowie; jako jedno z ośmiorga dzieci Eryka - rolnika i Agnieszki, z.d Długaj. W 1944 roku rozpoczął naukę w szkole niemieckiej, a po wyzwoleniu zaczął się uczyć w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej w Chudowie. Po jej ukończeniu w 1952 roku zaczął naukę w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym w Żorach. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1956 roku został przyjęty do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń diakonatu 8 kwietnia 1962 udzielił mu bp Juliusz Bieniek w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Święcenia prezbiteratu 24 czerwca 1962 otrzymał w katowickiej katedrze z rąk biskupa Herberta Bednorza. Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie oraz Świętego Jana i Pawła Męczenników w Dębie; pełnił posługę wikariusza w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (do 1965), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach (do 1967), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym.

W czerwcu 1973 roku został mianowany notariuszem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. W związku z rozpoczęciem I Synodu Diecezji Katowickiej otrzymał nominację na zastępcę gospodarza synodu i zlecono mu sporządzanie nagrań magnetofonowych na sesjach plenarnych. W latach 70. nagrywał i archiwizował ważniejsze wydarzenia w diecezji, szczególną uwagę poświęcając pielgrzymkom mężczyzn do Piekar Śląskich. W 1977 roku powierzono mu posługę kapelana w szpitalu przy ul. Warszawskiej w Katowicach. W 1978 roku został mianowany Archiwariuszem Kurii Diecezjalnej. W 1979 roku został powołany do redakcji „Wiadomości Diecezjalnych”.

W październiku 1983 roku został mianowany wikariuszem-ekonomem; a następnie w sierpniu 1984 roku - proboszczem parafii NSPJ w Wyrach. W kwietniu 1987 roku został zastępcą dyrektora Drukarni Diecezjalnej. W 1989 roku ponownie włączono go do składu redakcji „Wiadomości Diecezjalnych"; jako redaktora technicznego. Od dnia rozpoczęcia pracy w kurii w Katowicach czynnie włączał się w przygotowanie „Schematyzmu"- kolejnych wydań roczników (Archi)diecezji katowickiej. W dowód uznania dla jego pracy w 1995 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. W odpowiedzi na przedstawioną prośbę w czerwcu 2003 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Będąc na emeryturze nadal pełnił funkcję redaktora „Wiadomości Archidiecezjalnych". W 2014 roku zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Zmarł 22 marca 2015 w szpitalu w Ochojcu. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Chudowie.

Bibliografia

Nekrolog. Kuria Metropolitalna w Katowicach