Parafia św. Barbary w Bytomiu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(po korekcie)
Linia 1: Linia 1:
==Parafia św. Barbary w Bytomiu==
==Parafia św. Barbary w Bytomiu==


W początkach XX w.  Bytom i okoliczne wioski należały terytorialnie do parafii NMP w Bytomiu, która wcielona była do archidiecezji Wrocławskiej. Wzrastająca liczba katolików wymusiła potrzebę budowy nowego kościoła. Dnia 30 kwietnia 1926 na posiedzeniu Rady Parafialnej [[Parafia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu| parafii NMP w Bytomiu]] powstał projekt budowy  nowego kościoła, pw. św. Barbary. Projekt zyskał poparcie kard. [[Bertram Adolf|Adolfa Bertrama]] , który obiecał podarować   parafii nowy ołtarz. Dnia 25 maja 1928 powołano głównego budowniczego kościoła, którym został ks. proboszcz [[ Niestrój Józef|Józef Niestrój]] . Projektantem kościoła był Arthur Kickton, zaś kierownictwo budowy objął artysta architekt Teodor Ehl. Po śmierci  ks. Niestroja (17 VII 1930) nadzór nad budową przejął ks. wikary Józef Maruska, aż do czasu mianowania nowego proboszcza którym został ks. Hrabowsky.
W początkach XX w.  Bytom i okoliczne wioski należały terytorialnie do parafii NMP w Bytomiu, która wcielona była do archidiecezji Wrocławskiej. Wzrastająca liczba katolików wymusiła potrzebę budowy nowego kościoła. Dnia 30 kwietnia 1926 na posiedzeniu Rady Parafialnej [[Parafia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu|parafii NMP w Bytomiu]] powstał projekt budowy  nowego kościoła, pw. św. Barbary. Projekt zyskał poparcie kard. [[Bertram Adolf|Adolfa Bertrama]], który obiecał podarować parafii nowy ołtarz. Dnia 25 maja 1928 powołano głównego budowniczego kościoła, którym został ks. proboszcz [[ Niestrój Józef|Józef Niestrój]]. Projektantem kościoła był Arthur Kickton, zaś kierownictwo budowy objął artysta-architekt Teodor Ehl. Po śmierci  ks. Niestroja (17 VII 1930), aż do czasu mianowania nowego proboszcza, którym został ks. Hrabowsky, nadzór nad budową przejął ks. wikary Józef Maruska.
Konsekracji kościoła dokonał 10 maja 1931  kard. Adolf Bertram . Uroczystość ta zbiegła się  ze świętem 700-lecia istnienia kościoła macierzystego NMP w Bytomiu. W 1937  roku wybudowany został budynek plebanii. Na początku lat 90. odnowiono elewację zewnętrzną kościoła.
Konsekracji kościoła dokonał 10 maja 1931  kard. Adolf Bertram. Uroczystość ta zbiegła się  ze świętem 700-lecia istnienia kościoła macierzystego NMP w Bytomiu. W 1937  roku wybudowany został budynek plebanii. Na początku lat 90. odnowiono elewację zewnętrzną kościoła.
Ołtarz główny wykonany został w drewnie przez rzeźbiarza Schreinera z Monachium natomiast ołtarze boczne wykonał Anton Figel. W kościele znajdują się 65-głosowe ograny z czterema manułami, największe w diecezji gliwickiej i jedne z największych w Metropolii Górnośląskiej. Zostały wybudowane przez znakomity niemiecki zakład Carla Berschdorfa z Nysy.
Ołtarz główny wykonany został w drewnie przez rzeźbiarza Schreinera z Monachium, natomiast ołtarze boczne wykonał Anton Figel. W kościele znajdują się 65-głosowe ograny z czterema manułami, największe w diecezji gliwickiej i jedne z największych w Metropolii Górnośląskiej. Zostały zbudowane przez znakomity niemiecki zakład Carla Berschdorfa z Nysy.


==Proboszczowie==  
==Proboszczowie==  
[[ks.  Porwol Wilhelm  |ks.  Porwol Wilhelm]] ( 1931-1945).
[[ks.  Porwol Wilhelm  |ks.  Porwol Wilhelm]] (1931-1945).


[[ks.  Studziński Edward| ks. Studziński Edward]] (1954-1965).
[[ks.  Studziński Edward| ks. Studziński Edward]] (1954-1965).


[[ks. Konrad Hubert |ks.  Konrad Hubert ]] (1965-2000).
[[ks. Konrad Hubert |ks.  Konrad Hubert ]] (1965-2000).


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 20:52, 30 mar 2011

Parafia św. Barbary w Bytomiu

W początkach XX w. Bytom i okoliczne wioski należały terytorialnie do parafii NMP w Bytomiu, która wcielona była do archidiecezji Wrocławskiej. Wzrastająca liczba katolików wymusiła potrzebę budowy nowego kościoła. Dnia 30 kwietnia 1926 na posiedzeniu Rady Parafialnej parafii NMP w Bytomiu powstał projekt budowy nowego kościoła, pw. św. Barbary. Projekt zyskał poparcie kard. Adolfa Bertrama, który obiecał podarować parafii nowy ołtarz. Dnia 25 maja 1928 powołano głównego budowniczego kościoła, którym został ks. proboszcz Józef Niestrój. Projektantem kościoła był Arthur Kickton, zaś kierownictwo budowy objął artysta-architekt Teodor Ehl. Po śmierci ks. Niestroja (17 VII 1930), aż do czasu mianowania nowego proboszcza, którym został ks. Hrabowsky, nadzór nad budową przejął ks. wikary Józef Maruska. Konsekracji kościoła dokonał 10 maja 1931 kard. Adolf Bertram. Uroczystość ta zbiegła się ze świętem 700-lecia istnienia kościoła macierzystego NMP w Bytomiu. W 1937 roku wybudowany został budynek plebanii. Na początku lat 90. odnowiono elewację zewnętrzną kościoła. Ołtarz główny wykonany został w drewnie przez rzeźbiarza Schreinera z Monachium, natomiast ołtarze boczne wykonał Anton Figel. W kościele znajdują się 65-głosowe ograny z czterema manułami, największe w diecezji gliwickiej i jedne z największych w Metropolii Górnośląskiej. Zostały zbudowane przez znakomity niemiecki zakład Carla Berschdorfa z Nysy.

Proboszczowie

ks. Porwol Wilhelm (1931-1945).

ks. Studziński Edward (1954-1965).

ks. Konrad Hubert (1965-2000).

Bibliografia

H. Kowol, 50 lat kościoła i parafii św. Barbary w Bytomiu, Bytom 1981; Rocznik diecezji gliwickiej 2002, s. 54-59.