Parafia: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
Parafia (z łac. parochia, niem. Pfarrei), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz (niem - Pfarrer, Probst), któremu mogą pomagać inni księża wikariusze oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny). Poza świętami obchodzonymi przez cały Kościół katolicki bardzo ważnym wydarzeniem w parafii jest [[Odpust parafialny|uroczystość odpustowa]] obchodzona w dniu wspomnienia jej patrona lub w najbliższą niedzielę po tym dniu. Uczestnictwo w tej uroczystości wiąże się z uzyskaniem odpustu zupełnego.
Parafia (z łac. parochia, niem. Pfarrei), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest [[proboszcz]] (niem - Pfarrer, Probst), któremu mogą pomagać inni księża wikariusze oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny). Poza świętami obchodzonymi przez cały Kościół katolicki bardzo ważnym wydarzeniem w parafii jest [[Odpust parafialny|uroczystość odpustowa]] obchodzona w dniu wspomnienia jej patrona lub w najbliższą niedzielę po tym dniu. Uczestnictwo w tej uroczystości wiąże się z uzyskaniem odpustu zupełnego.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Materiały własne autora.
Opracowanie własne, JM
[[Kategoria:Słownik historyczny]]
[[Kategoria:Słownik historyczny]]

Aktualna wersja na dzień 19:08, 11 lut 2020

Parafia (z łac. parochia, niem. Pfarrei), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz (niem - Pfarrer, Probst), któremu mogą pomagać inni księża wikariusze oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny). Poza świętami obchodzonymi przez cały Kościół katolicki bardzo ważnym wydarzeniem w parafii jest uroczystość odpustowa obchodzona w dniu wspomnienia jej patrona lub w najbliższą niedzielę po tym dniu. Uczestnictwo w tej uroczystości wiąże się z uzyskaniem odpustu zupełnego.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM