Nowak Alojzy: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
== Nowak Alojzy (1908-1975), proboszcz w Brzezince ==
== Nowak Alojzy (1908-1975), proboszcz w Brzezince ==
Urodził się 8 czerwca 1908  w Kochłowicach. Był synem górnika Piotra i Marii z d. Kleczka. Po ukończeniu niemieckiej szkoły ludowej uczył się w uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. Egzamin dojrzałości zdał w 1928 roku. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 29 lipca 1933 w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa Adamskiego]].  
Urodził się 8 czerwca 1908  w Kochłowicach w rodzinie górnika Piotra i Marii z d. Kleczka. Po ukończeniu niemieckiej szkoły ludowej uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. Egzamin dojrzałości zdał w 1928 roku. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 29 lipca 1933 w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa Adamskiego]].  


Po święceniach, od lipca 1933 roku był na zastępstwie wakacyjnym w [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]]. Miesiąc później na tę placówkę otrzymał stały dekret wikariuszowski. W październiku 1935 roku został mianowany ponadto kapelanem męskiego i żeńskiego hufca harcerskiego w Świętochłowicach. Od września 1937 roku był wikariuszem w [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie|parafii św. Jadwigi w Chorzowie]]. Przyczynił się tam do rozwoju grupy [[Żywy Różaniec|Żywego Różańca]] oraz wydawał 4-stronicowe, ilustrowane „Wiadomości Parafialne”. W 1939 roku dał egzamin proboszczowski. Napisał wówczas pracę nt.: ''Rola i zadania jednostkowe oraz zbiorowe świeckich w Kościele Katolickim''.  
Po święceniach, od lipca 1933 roku był na zastępstwie wakacyjnym w [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]]. Miesiąc później na tę placówkę otrzymał stały dekret wikariuszowski. W październiku 1935 roku został mianowany ponadto kapelanem męskiego i żeńskiego hufca harcerskiego w Świętochłowicach. Od września 1937 roku był wikariuszem w [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie|parafii św. Jadwigi w Chorzowie]]. Przyczynił się tam do rozwoju grupy [[Żywy Różaniec|Żywego Różańca]] oraz wydawał 4-stronicowe, ilustrowane „Wiadomości Parafialne”. W 1939 roku dał egzamin proboszczowski. Napisał wówczas pracę nt.: '' Rola i zadania jednostkowe oraz zbiorowe świeckich w Kościele Katolickim''.  


Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1940 roku został skierowany w charakterze substytuta do [[Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Brzezince|parafii Nawiedzenia NMP w Brzezince]]. Trzy lata później, w listopadzie 1943 roku otrzymał dekret na administratora tej parafii. W latach 1951-1952 rozbudował i odnowił w Brzezince kościół parafialny. W lipcu 1957 roku został tam oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza. W uznaniu zasług otrzymał tytuł dziekana honorowego. Zmarł 20 kwietnia 1975 w Brzezince i tam został pochowany.  
Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1940 roku został skierowany w charakterze substytuta do [[Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Brzezince|parafii Nawiedzenia NMP w Brzezince]]. Trzy lata później, w listopadzie 1943 roku otrzymał dekret na administratora tej parafii. W latach 1951-1952 rozbudował i odnowił w Brzezince kościół parafialny. W lipcu 1957 roku został tam oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza. W uznaniu zasług otrzymał tytuł dziekana honorowego. Zmarł 20 kwietnia 1975 w Brzezince i tam został pochowany.  

Aktualna wersja na dzień 22:26, 24 cze 2018

Nowak Alojzy (1908-1975), proboszcz w Brzezince

Urodził się 8 czerwca 1908 w Kochłowicach w rodzinie górnika Piotra i Marii z d. Kleczka. Po ukończeniu niemieckiej szkoły ludowej uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. Egzamin dojrzałości zdał w 1928 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 29 lipca 1933 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa Adamskiego.

Po święceniach, od lipca 1933 roku był na zastępstwie wakacyjnym w parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Miesiąc później na tę placówkę otrzymał stały dekret wikariuszowski. W październiku 1935 roku został mianowany ponadto kapelanem męskiego i żeńskiego hufca harcerskiego w Świętochłowicach. Od września 1937 roku był wikariuszem w parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Przyczynił się tam do rozwoju grupy Żywego Różańca oraz wydawał 4-stronicowe, ilustrowane „Wiadomości Parafialne”. W 1939 roku dał egzamin proboszczowski. Napisał wówczas pracę nt.: Rola i zadania jednostkowe oraz zbiorowe świeckich w Kościele Katolickim.

Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1940 roku został skierowany w charakterze substytuta do parafii Nawiedzenia NMP w Brzezince. Trzy lata później, w listopadzie 1943 roku otrzymał dekret na administratora tej parafii. W latach 1951-1952 rozbudował i odnowił w Brzezince kościół parafialny. W lipcu 1957 roku został tam oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza. W uznaniu zasług otrzymał tytuł dziekana honorowego. Zmarł 20 kwietnia 1975 w Brzezince i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Alojzego Nowaka; Represje wobec duchowieństwa, s. 18, 234; Skworc, Budownictwo kościołów, s. 89, 162; J. Żurek, Ruch "księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 201.