Nossol Franciszek: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
== Nossol Franciszek (1872-1929) ==


== Nossol Franciszek (1872-1929) ==
Urodził się 4 października 1872 w Kłodnicy w powiecie kozielskim. Był synem młynarza Józefa i Jadwigi z domu Wunschik. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się najpierw w gimnazjum w Koźlu, a następnie w Strzelcach, gdzie zdał egzamin dojrzałości. Studia teologiczne odbył na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego]] oraz częściowo w Monachium. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1897 we Wrocławiu.


Ur. się 4 października 1872 roku w Kłodnicy w powiecie kozielskim. Był synem młynarza Józefa i Jadwigi z domu Wunschik. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się najpierw w gimnazjum w Koźlu, a następnie w Strzelcach, gdzie zdał egzamin dojrzałości. Studia teologiczne odbył na Uniwersytecie Wrocławskim oraz częściowo w Monachium. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1897 roku we Wrocławiu. W l. 1897-1902 pracował jako wikariusz w parafiach: św. Jadwigi w Roździeniu-Szopienicach i św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Pogarszający się ciągle stan jego zdrowia na kilkanaście lat uniemożliwił mu wypełnianie obowiązków duszpasterskich. Czas ten ks. Nossol spędził przeważnie w Nysie. Do czynnej pracy duszpasterskiej powrócił dopiero w 1919 roku. Został wtedy skierowany do pomocy proboszczowi w Rudzie. Następnie był krótko administratorem w parafii św. Stanisława w Marklowicach. W 1921 roku powrócił do parafii św. Józefa w Rudzie, gdzie został mianowany najpierw administratorem, a następnie proboszczem. Zmarł nagle 12 czerwca 1929 roku w Rudzie i tam został pochowany.  
W latach 1897-1902 pracował jako wikariusz w parafiach: [[parafia św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach|św. Jadwigi w Roździeniu-Szopienicach]] i [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]]. Pogarszający się ciągle stan jego zdrowia na kilkanaście lat uniemożliwił mu wypełnianie obowiązków duszpasterskich. Czas ten ks. Nossol spędził przeważnie w Nysie. Do czynnej pracy duszpasterskiej powrócił dopiero w 1919 roku. Został wtedy skierowany do pomocy proboszczowi w Rudzie. Następnie był krótko administratorem w [[Parafia św. Stanisława biskupa i męczennika w Marklowicach|parafii św. Stanisława w Marklowicach]]. W 1921 roku powrócił do [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|parafii św. Józefa w Rudzie]], gdzie został mianowany najpierw administratorem, a następnie proboszczem. Zmarł nagle 12 czerwca 1929 w Rudzie i tam został pochowany.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 04:32, 8 paź 2009

Nossol Franciszek (1872-1929)

Urodził się 4 października 1872 w Kłodnicy w powiecie kozielskim. Był synem młynarza Józefa i Jadwigi z domu Wunschik. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się najpierw w gimnazjum w Koźlu, a następnie w Strzelcach, gdzie zdał egzamin dojrzałości. Studia teologiczne odbył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz częściowo w Monachium. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1897 we Wrocławiu.

W latach 1897-1902 pracował jako wikariusz w parafiach: św. Jadwigi w Roździeniu-Szopienicach i św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Pogarszający się ciągle stan jego zdrowia na kilkanaście lat uniemożliwił mu wypełnianie obowiązków duszpasterskich. Czas ten ks. Nossol spędził przeważnie w Nysie. Do czynnej pracy duszpasterskiej powrócił dopiero w 1919 roku. Został wtedy skierowany do pomocy proboszczowi w Rudzie. Następnie był krótko administratorem w parafii św. Stanisława w Marklowicach. W 1921 roku powrócił do parafii św. Józefa w Rudzie, gdzie został mianowany najpierw administratorem, a następnie proboszczem. Zmarł nagle 12 czerwca 1929 w Rudzie i tam został pochowany.

Bibliografia

E. Nalepa, Zmarli kapłani Kościoła katowickiego, t.I, cz.1, s.73-74.