Moroń Lucjan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(foto)
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
==Ks. Lucjan Moroń (1943-2015)==
==Moroń Lucjan (1943-2015)==
[[Plik:Moron2.jpg|left|150px|thumb|left]]
[[Plik:Moron2.jpg|left|150px|thumb|left]]
Urodził się 7 lipca 1943 w Katowicach jako syn Franciszka i Anny z d. Makowski. Ochrzczony został w kościele Matki Bożej Różańcowej w Halembie 25 lipca 1943.  W 1950 rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Halembie. Po ukończeniu 7 klasy kontynuował naukę w Niższym Seminarium Duchownym im. Świętego Jacka w Katowicach. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1961 zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia diakonatu otrzymał 12 marca 1967 z rąk biskupa [[Bednorz Herbert|Herberta Bednorza]] w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Bp Herbert Bednorz udzielił mu także święceń kapłańskich: 4 czerwca 1967 w katowickiej Katedrze.
Urodził się 7 lipca 1943 w Katowicach jako syn Franciszka i Anny z d. Makowski. Ochrzczony został w kościele MB Różańcowej w Halembie 25 lipca 1943.  W 1950 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Halembie. Po ukończeniu 7 klasy kontynuował naukę w Niższym Seminarium Duchownym im. Świętego Jacka w Katowicach. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1961 roku zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowi. Święcenia diakonatu otrzymał 12 marca 1967 z rąk bpa [[Bednorz Herbert|Herberta Bednorza]] w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Bp Bednorz udzielił mu także święceń kapłańskich 4 czerwca 1967 w katowickiej Katedrze.


Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii pełnił posługę wikariusza w parafiach: [[Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym|Świętego Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym]] (do 1970), [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie|Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie]] (do 1973), [[Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w  Wilchwach|Matki Bożej Częstochowskiej w  Wilchwach]], gdzie jednocześnie był kapelanem w Sanatorium Przeciwgruźliczym oraz w Szpitalu Powiatowym i Szpitalu Miejskim w Wodzisławiu Śląskim (do 1975), oraz [[Parafia św. Jacka w Radoszowach|Świętego Jacka w Radoszowach]] do (1976).
Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii pełnił posługę wikariusza w parafiach: [[Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym|św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym]] (do 1970), [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie|Wniebowzięcia NMP w Czuchowie]] (do 1973), [[Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w  Wilchwach|MB Częstochowskiej w  Wilchwach]], gdzie jednocześnie był kapelanem w Sanatorium Przeciwgruźliczym oraz w Szpitalu Powiatowym i Szpitalu Miejskim w Wodzisławiu Śląskim (do 1975) oraz [[Parafia św. Jacka w Radoszowach|św. Jacka w Radoszowach]] do (1976).


Następnie podjął posługę duszpasterską w charakterze wikariusza kooperatora w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej – w parafii Świętej Anny w Krajence, a potem w parafii Świętego Marcina w Kołobrzegu (do 1979). Na skutek poważnej choroby powrócił do diecezji katowickiej. Zamieszkał w parafii Świętego Marcina w Tarnowicach Starych i posługiwał jako kapelan w Górniczym Centrum Rehabilitacyjnym w Reptach Śląskich oraz Szpitalu Miejskim nr 3 i Klinice Psychiatrycznej w Tarnowskich Górach. Pogarszający się stan zdrowia nie pozwalał na podejmowanie pełnej aktywności duszpasterskiej. Ponad pół roku przebywał na leczeniu w Republice Federalnej Niemiec. W 1984 został rezydentem z uprawnieniami wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w  Bykowinie (do 1988), a potem w parafii Świętego Andrzeja Boboli w Wirku (do 1990). W tym czasie pełnił również funkcję konsultanta ''[[Gość Niedzielny - tygodnik|Gościa Niedzielnego]]'' w zakresie duszpasterstwa młodzieży. Następnie podjął posługę kapelana w Domu Pomocy Społecznej dla niewidomych w Chorzowie Starym (do 1999). Jego praca duszpasterska przeplatana była licznymi pobytami w szpitalach i okresami długiej rehabilitacji.
Następnie podjął posługę duszpasterską w charakterze wikariusza kooperatora w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej w parafii św. Anny w Krajence, a potem w parafii św. Marcina w Kołobrzegu (do 1979). Na skutek poważnej choroby powrócił do diecezji katowickiej. Zamieszkał w parafii św. Marcina w Tarnowicach Starych i posługiwał jako kapelan w Górniczym Centrum Rehabilitacyjnym w Reptach Śląskich oraz Szpitalu Miejskim nr 3 i Klinice Psychiatrycznej w Tarnowskich Górach. Pogarszający się stan zdrowia nie pozwalał na podejmowanie pełnej aktywności duszpasterskiej. Ponad pół roku przebywał na leczeniu w Republice Federalnej Niemiec. W 1984 roku został rezydentem z uprawnieniami wikariusza w parafii NSPJ w  Bykowinie (do 1988), a potem w parafii św. Andrzeja Boboli w Wirku (do 1990). W tym czasie pełnił również funkcję konsultanta ''[[Gość Niedzielny - tygodnik|Gościa Niedzielnego]]'' w zakresie duszpasterstwa młodzieży. Następnie podjął posługę kapelana w Domu Pomocy Społecznej dla niewidomych w Chorzowie Starym (do 1999). Jego praca duszpasterska przeplatana była licznymi pobytami w szpitalach i okresami długiej rehabilitacji.


W marcu 1999 zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Zmarł 2 stycznia 2015 w szpitalu w Ochojcu.
W marcu 1999 zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Zmarł 2 stycznia 2015 w szpitalu w Ochojcu.
Pochowany został 7 stycznia 2015 na cmentarzu parafii Matki Bożej Różańcowej w Halembie.
Pochowany został 7 stycznia 2015 na cmentarzu parafii MB Różańcowej w Halembie.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 12:02, 30 sty 2015

Moroń Lucjan (1943-2015)

Moron2.jpg

Urodził się 7 lipca 1943 w Katowicach jako syn Franciszka i Anny z d. Makowski. Ochrzczony został w kościele MB Różańcowej w Halembie 25 lipca 1943. W 1950 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Halembie. Po ukończeniu 7 klasy kontynuował naukę w Niższym Seminarium Duchownym im. Świętego Jacka w Katowicach. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1961 roku zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowi. Święcenia diakonatu otrzymał 12 marca 1967 z rąk bpa Herberta Bednorza w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Bp Bednorz udzielił mu także święceń kapłańskich 4 czerwca 1967 w katowickiej Katedrze.

Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii pełnił posługę wikariusza w parafiach: św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym (do 1970), Wniebowzięcia NMP w Czuchowie (do 1973), MB Częstochowskiej w Wilchwach, gdzie jednocześnie był kapelanem w Sanatorium Przeciwgruźliczym oraz w Szpitalu Powiatowym i Szpitalu Miejskim w Wodzisławiu Śląskim (do 1975) oraz św. Jacka w Radoszowach do (1976).

Następnie podjął posługę duszpasterską w charakterze wikariusza kooperatora w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej w parafii św. Anny w Krajence, a potem w parafii św. Marcina w Kołobrzegu (do 1979). Na skutek poważnej choroby powrócił do diecezji katowickiej. Zamieszkał w parafii św. Marcina w Tarnowicach Starych i posługiwał jako kapelan w Górniczym Centrum Rehabilitacyjnym w Reptach Śląskich oraz Szpitalu Miejskim nr 3 i Klinice Psychiatrycznej w Tarnowskich Górach. Pogarszający się stan zdrowia nie pozwalał na podejmowanie pełnej aktywności duszpasterskiej. Ponad pół roku przebywał na leczeniu w Republice Federalnej Niemiec. W 1984 roku został rezydentem z uprawnieniami wikariusza w parafii NSPJ w Bykowinie (do 1988), a potem w parafii św. Andrzeja Boboli w Wirku (do 1990). W tym czasie pełnił również funkcję konsultanta Gościa Niedzielnego w zakresie duszpasterstwa młodzieży. Następnie podjął posługę kapelana w Domu Pomocy Społecznej dla niewidomych w Chorzowie Starym (do 1999). Jego praca duszpasterska przeplatana była licznymi pobytami w szpitalach i okresami długiej rehabilitacji.

W marcu 1999 zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Zmarł 2 stycznia 2015 w szpitalu w Ochojcu. Pochowany został 7 stycznia 2015 na cmentarzu parafii MB Różańcowej w Halembie.

Bibliografia

Nekrolog: Kuria Archidiecezjalna w Katowicach.