Mała Kalwaria w Pszowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
Linia 15: Linia 15:
[[Kategoria:Sanktuaria|Pszów]]
[[Kategoria:Sanktuaria|Pszów]]
[[Kategoria:Pszów]]
[[Kategoria:Pszów]]
[[Kategoria:Sanktuaria archidiecezji katowickiej]]

Wersja z 16:35, 14 lut 2015

Mała Kalwaria – Pszów

Mała Kalwaria w Pszowie
Kaplica
Kaplica z ambonką

Mała Kalwaria mieści się tuż przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1855 roku poświęcono kamienie węgielne pod kaplice Drogi Krzyżowej. Zostały one wmurowane w ogrodzenie dziedzińca roboty budowlane nad ich wznoszeniem prowadził mistrz murarski Jan Jaroszek. Obrazy do poszczególnych stacji namalował na blasze Franciszek Mayer z Rybnika. Kalwarię poświęcono w 1858 roku. Od tej pory poddawana była kilkakrotnie renowacji. W 1913 roku trzy stacje przesunięto, czwartą zbudowano ponownie. W 1954 roku drewniane, spróchniałe zasłony zastąpiono szkłem, a obrazy na blasze odnowił p. Kolorz z Pszowa. W czterech stacjach zniszczone obrazy zastąpiono figurami. Odnawiana była pnownie w 1970 i w 2006 roku.

Do Kalwarii należy również kaplica św. Krzyża, która została tak nazwana na pamiątkę pierwszego pszowskiego kościoła. Powstała w latach 1855 – 1858. Wybudował ją mistrz Jan Jaroszek z Rybnika według własnego projektu. Ołtarz przestawiający Jezusa w czasie modlitwy w Ogrójcu i Anioła podającego kielich męki ufundował radca rządowy Józef Połomski, urzędujący przez kilka lat w Rybniku. Poświęcona została 24 maja 1858 przez ks. dziekana Gawendę z Pstrążnej .

W kaplicy pochowani są pszowscy proboszczowie ks. Paweł Skwara i ks. Augustyn Wolczyk. Na bocznej ścianie kaplicy znajduje się ambona, z której głosił kazania m. in. ks. Mikołaj Knosała . Po prawej stronie od wejścia do kaplicy na bocznej ścianie umieszczone jest epitafium informujące o siostrach boromeuszkach pochowanych przy kaplicy. Kaplica niegdyś posiadała pięć wieżyczek (co można spotkać na starych rycinach), które miały symbolizować pięć ran Jezusa. Razem z 14 kaplicami Małej Kalwarii (na każdej kaplicy dwie wieżyczki) tworzyła zespół 33 wież na pamiątkę trzydziestu trzech lat życia Jezusa. Budynek służy obecnie jako kaplica przedpogrzebowa.

Bibliografia

A. Matuszczyk – Kotulska, Pszów – sanktuarium nadziei, Pszów 2006, s. 33.