Krzoska Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
== Krzoska Stanisław (1928-2009), proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie ==
== Krzoska Stanisław (1928-2009), proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie ==
[[Plik:KrzoskaStanislaw.jpg|140px|thumb|left]]
[[Plik:KrzoskaStanislaw.jpg|140px|thumb|left]]
Urodził się 15 listopada 1928 w Rudzie Śląskiej w rodzinie Wiktora i Florentyny z d. Sznajder. Ochrzczony został w [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|kościele św. Józefa w Rudzie Śląskiej]] 25 listopada 1928, tam także przyjął sakrament bierzmowania 31 maja 1943. W latach 1935-1939 uczęszczał do szkoły powszechnej w Rudzie Śląskiej, potem, wskutek wojny i okupacji, uczył się w niemieckiej szkole ludowej (1941-1943). Następnie podjął naukę w szkole kupiecko-zawodowej, jednocześnie ucząc się i pracując w latach 1943-1945 jako uczeń kupiecki w sklepie papierniczym w Rudzie Śląskiej. Pod koniec wojny został zaciągnięty do formacji wojsk przeciwlotniczych do Królewca na Pomorzu. Koniec wojny zastał go w Bawarii Górnej w Alpach. W październiku 1945 roku wstąpił na przygotowawcze kursy gimnazjalne w Rudzie Śląskiej, w ramach których ukończył I i II klasę gimnazjalną. Klasę III ukończył w Gimnazjum Koedukacyjnym w Rudzie Śląskiej, a klasę IV w [[Salwatorianie - Mikołów|Prywatnym Gimnazjum Księży Salwatorianów w Mikołowie]], gdzie w 1948 roku złożył tzw. małą maturę. Następnie uczęszczał w Chorzowie do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, gdzie w 1950 roku złożył egzamin dojrzałości. W 1950 roku został przyjęty do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Wykazywał szczególne uzdolnienia do rysunków, grafiki i papieroplastyki. Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 1954 w Piekarach Śląskich, zaś święceń kapłańskich udzielił mu [[Goliński Zdzisław|bp Zdzisław Goliński]] 5 czerwca 1955 w Katowicach.
Urodził się 15 listopada 1928 w Rudzie Śląskiej w rodzinie Wiktora i Florentyny z d. Sznajder. Został ochrzczony 25 listopada 1928 w [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|kościele pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej]], tam także przyjął sakrament bierzmowania 31 maja 1943. W latach 1935-1939 uczęszczał do szkoły powszechnej w Rudzie Śląskiej, potem, wskutek wojny i okupacji, uczył się w niemieckiej szkole ludowej (1941-1943). Następnie podjął naukę w szkole kupiecko-zawodowej, jednocześnie ucząc się i pracując w latach 1943-1945 jako uczeń kupiecki w sklepie papierniczym w Rudzie Śląskiej. Pod koniec wojny został zaciągnięty do formacji wojsk przeciwlotniczych do Królewca na Pomorzu. Koniec wojny zastał go w Bawarii Górnej w Alpach. W październiku 1945 roku wstąpił na przygotowawcze kursy gimnazjalne w Rudzie Śląskiej, w ramach których ukończył I i II klasę gimnazjalną. Klasę III ukończył w Gimnazjum Koedukacyjnym w Rudzie Śląskiej, a klasę IV w [[Salwatorianie - Mikołów|Prywatnym Gimnazjum Księży Salwatorianów w Mikołowie]], gdzie w 1948 roku złożył tzw. małą maturę. Następnie uczęszczał w Chorzowie do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, gdzie w 1950 roku złożył egzamin dojrzałości. W 1950 roku został przyjęty do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Wykazywał szczególne uzdolnienia do rysunków, grafiki i papieroplastyki. Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 1954 w Piekarach Śląskich, zaś święceń kapłańskich udzielił mu [[Goliński Zdzisław|bp Zdzisław Goliński]] 5 czerwca 1955 w Katowicach.


Był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Halembie|Matki Bożej Różańcowej w Halembie]] (1955-1958), [[Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej|Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej]] (do 1960), [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Szarleju|Trójcy Przenajświętszej w Szarleju]] (do 1961), gdzie był kapelanem w Szpitalu Miejskim i Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej, oraz [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Chorzowie|św. Antoniego w Chorzowie]] (do 1964). W latach 1964-1998 prowadził duszpasterstwo przy kościele [[parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie|św. Wawrzyńca w Chorzowie]], najpierw jako rektor, a od 1978 roku jako proboszcz nowo erygowanej [[Parafia|parafii]]. Przedmiotem jego troski były zarówno duchowe potrzeby wiernych, jak i materialny stan zabytkowego kościoła i wybudowanego domu parafialnego. Uczestniczył też w działaniach związanych z przeniesieniem zabytkowego [[Parafia św. Józefa w Kłokocinie|kościoła z Kłokocina]] do skansenu w Chorzowie. Równolegle z posługą duszpasterską w parafii uczestniczył w pracach diecezjalnej Komisji Liturgicznej - Podkomisji Sztuki Sakralnej, późniejszej [[Komisja Architektury i Sztuki Sakralnej w archidiecezji katowickiej|Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej]]. Po przejściu na emeryturę nadal był członkiem tej komisji, włączając się także w pracę duszpasterską. Zmarł 12 października 2009 w Chorzowie i tam został pochowany.
Był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Halembie|Matki Bożej Różańcowej w Halembie]] (1955-1958), [[Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej|Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej]] (do 1960), [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Szarleju|Trójcy Przenajświętszej w Szarleju]] (do 1961), gdzie był kapelanem w Szpitalu Miejskim i Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej, oraz [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Chorzowie|św. Antoniego w Chorzowie]] (do 1964). W latach 1964-1998 prowadził duszpasterstwo przy [[parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie|kościele pw. św. Wawrzyńca w Chorzowie]], najpierw jako rektor, a od 1978 roku jako proboszcz nowo erygowanej [[Parafia|parafii]]. Przedmiotem jego troski były zarówno duchowe potrzeby wiernych, jak i materialny stan zabytkowego kościoła i wybudowanego domu parafialnego. Uczestniczył też w działaniach związanych z przeniesieniem zabytkowego [[Parafia św. Józefa w Kłokocinie|kościoła z Kłokocina]] do skansenu w Chorzowie. Równolegle z posługą duszpasterską w parafii uczestniczył w pracach diecezjalnej Komisji Liturgicznej - Podkomisji Sztuki Sakralnej, późniejszej [[Komisja Architektury i Sztuki Sakralnej w archidiecezji katowickiej|Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej]]. Po przejściu na emeryturę nadal był członkiem tej komisji, włączając się także w pracę duszpasterską. Zmarł 12 października 2009 w Chorzowie i tam został pochowany.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 21:12, 10 sie 2022

Krzoska Stanisław (1928-2009), proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie

KrzoskaStanislaw.jpg

Urodził się 15 listopada 1928 w Rudzie Śląskiej w rodzinie Wiktora i Florentyny z d. Sznajder. Został ochrzczony 25 listopada 1928 w kościele pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej, tam także przyjął sakrament bierzmowania 31 maja 1943. W latach 1935-1939 uczęszczał do szkoły powszechnej w Rudzie Śląskiej, potem, wskutek wojny i okupacji, uczył się w niemieckiej szkole ludowej (1941-1943). Następnie podjął naukę w szkole kupiecko-zawodowej, jednocześnie ucząc się i pracując w latach 1943-1945 jako uczeń kupiecki w sklepie papierniczym w Rudzie Śląskiej. Pod koniec wojny został zaciągnięty do formacji wojsk przeciwlotniczych do Królewca na Pomorzu. Koniec wojny zastał go w Bawarii Górnej w Alpach. W październiku 1945 roku wstąpił na przygotowawcze kursy gimnazjalne w Rudzie Śląskiej, w ramach których ukończył I i II klasę gimnazjalną. Klasę III ukończył w Gimnazjum Koedukacyjnym w Rudzie Śląskiej, a klasę IV w Prywatnym Gimnazjum Księży Salwatorianów w Mikołowie, gdzie w 1948 roku złożył tzw. małą maturę. Następnie uczęszczał w Chorzowie do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, gdzie w 1950 roku złożył egzamin dojrzałości. W 1950 roku został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykazywał szczególne uzdolnienia do rysunków, grafiki i papieroplastyki. Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 1954 w Piekarach Śląskich, zaś święceń kapłańskich udzielił mu bp Zdzisław Goliński 5 czerwca 1955 w Katowicach.

Był wikariuszem w parafiach: Matki Bożej Różańcowej w Halembie (1955-1958), Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej (do 1960), Trójcy Przenajświętszej w Szarleju (do 1961), gdzie był kapelanem w Szpitalu Miejskim i Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej, oraz św. Antoniego w Chorzowie (do 1964). W latach 1964-1998 prowadził duszpasterstwo przy kościele pw. św. Wawrzyńca w Chorzowie, najpierw jako rektor, a od 1978 roku jako proboszcz nowo erygowanej parafii. Przedmiotem jego troski były zarówno duchowe potrzeby wiernych, jak i materialny stan zabytkowego kościoła i wybudowanego domu parafialnego. Uczestniczył też w działaniach związanych z przeniesieniem zabytkowego kościoła z Kłokocina do skansenu w Chorzowie. Równolegle z posługą duszpasterską w parafii uczestniczył w pracach diecezjalnej Komisji Liturgicznej - Podkomisji Sztuki Sakralnej, późniejszej Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej. Po przejściu na emeryturę nadal był członkiem tej komisji, włączając się także w pracę duszpasterską. Zmarł 12 października 2009 w Chorzowie i tam został pochowany.

Bibliografia

M. Gwioździk, M. Sontag, Kościółek św. Wawrzyńca. Świątynia i jej dzieje w Knurowie i w Chorzowie, Chorzów 2008, s. 61-62.