Katowickie Hospicjum Domowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Katowickie Hospicjum Domowe==
Hospicjum Domowe [[Św. Franciszek z Asyżu|św. Franciszka]]
(Hospicjum Domowe św. Franciszka)
działa od roku 1987. Powstało ono z myślą o opiece nad osobami terminalnie chorymi oraz ich rodzinami. Pomoc ta realizowana jest poprzez wsparcie rodziny w opiece nad chorym w terminalnym okresie choroby najczęściej nowotworowej, domowe wizyty lekarskie i pielęgniarskie, opiekę kapelana i psychologa. Obecnie w hospicjum zatrudnionych jest ponad 60 pracowników w tym wolontariusze, pielęgniarki, lekarze, psychologowie, księgowi, rehabilitanci oraz kapelani.
działa od roku 1987. Powstało ono z myślą o opiece nad osobami terminalnie chorymi oraz ich rodzinami. Pomoc ta realizowana jest poprzez wsparcie rodziny w opiece nad chorym w terminalnym okresie choroby najczęściej nowotworowej, domowe wizyty lekarskie i pielęgniarskie, opiekę kapelana i psychologa. Obecnie w hospicjum zatrudnianych jest ponad 60 pracowników w tym wolontariusze, pielęgniarki, lekarze, psychologowie, księgowi, rehabilitanci oraz kapelani.


Hospicjum powstało z inicjatywy Eugeniusza Dutkiewicza oraz dr n. med. Marii Gross, których celem było stworzenie wspólnoty woluntariuszy bezinteresownie wspierających chorych. Hospicjum do roku 1994 rozwijała się pod patronatem Kościoła, a wsparcie to wyraża się także poprzez obecność kapelanów [ks. Stanisława Puchały (1988-2000), [[Drob Jan|ks. Jana Droba]] (1993) oraz aktualnie - ks. Benedykta Zawady].  
Hospicjum powstało z inicjatywy Eugeniusza Dutkiewicza oraz dr n. med. Marii Gross, których celem było stworzenie wspólnoty wolontariuszy bezinteresownie wspierających chorych. Hospicjum do roku 1994 rozwijało się pod patronatem Kościoła, a wsparcie to wyraża się także poprzez obecność kapelanów: [[Puchała Stanisław|ks. Stanisława Puchały]] (1988-2000), [[Drob Jan|ks. Jana Droba]] (1993), ks. Benedykta Zawady oraz aktualnie o. Mieczysława Wnękowicza z [[Franciszkanie - Panewniki|klasztoru oo. franciszkanów w Panewnikach]].  


Najważniejszym zadaniem hospicjum jest trwanie przy łóżku chorego aż do końca.
Najważniejszym zadaniem hospicjum jest trwanie przy łóżku chorego aż do końca.
Hospicjum regularnie, co roku, organizuje dni skupienia oraz rekolekcje przy pomocy kapelanów z innych hospicjów a dwa razy do roku organizowane są pielgrzymki do pobliskich sanktuariów i innych miejsc kultu.
Hospicjum regularnie, co roku, organizuje dni skupienia oraz rekolekcje z udziałem kapelanów z innych hospicjów, a dwa razy do roku organizowane są pielgrzymki do pobliskich sanktuariów i innych miejsc kultu.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
 
Materiały własne autorów.
[[Kategoria:Hospicja|Katowice]]
[[Kategoria:Hospicja|Katowice]]
[[Kategoria:Ośrodki opiekuńcze|K]]
[[Kategoria:Ośrodki opiekuńcze|K]]

Aktualna wersja na dzień 22:19, 12 wrz 2018

Hospicjum Domowe św. Franciszka działa od roku 1987. Powstało ono z myślą o opiece nad osobami terminalnie chorymi oraz ich rodzinami. Pomoc ta realizowana jest poprzez wsparcie rodziny w opiece nad chorym w terminalnym okresie choroby najczęściej nowotworowej, domowe wizyty lekarskie i pielęgniarskie, opiekę kapelana i psychologa. Obecnie w hospicjum zatrudnionych jest ponad 60 pracowników w tym wolontariusze, pielęgniarki, lekarze, psychologowie, księgowi, rehabilitanci oraz kapelani.

Hospicjum powstało z inicjatywy Eugeniusza Dutkiewicza oraz dr n. med. Marii Gross, których celem było stworzenie wspólnoty wolontariuszy bezinteresownie wspierających chorych. Hospicjum do roku 1994 rozwijało się pod patronatem Kościoła, a wsparcie to wyraża się także poprzez obecność kapelanów: ks. Stanisława Puchały (1988-2000), ks. Jana Droba (1993), ks. Benedykta Zawady oraz aktualnie o. Mieczysława Wnękowicza z klasztoru oo. franciszkanów w Panewnikach.

Najważniejszym zadaniem hospicjum jest trwanie przy łóżku chorego aż do końca. Hospicjum regularnie, co roku, organizuje dni skupienia oraz rekolekcje z udziałem kapelanów z innych hospicjów, a dwa razy do roku organizowane są pielgrzymki do pobliskich sanktuariów i innych miejsc kultu.

Bibliografia

Materiały własne autorów.