Kapliczki i krzyże przydrożne w Rogowie

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 17:11, 30 maj 2017 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (nowe)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kapliczki i krzyże przydrożne w Rogowie

Najpiękniejszym obiektem sakralnym znajdującym się w Rogowie jest niewątpliwie kościół pw. NSPJ. Ponadto wieś ta zawiera wiele krzyży: pokutnych i przydrożnych oraz kapliczek, a także grotę i figurę św. Jana Nepomucena.

W Rogowie na szczególną uwagę zasługują dwa krzyże pokutne, pochodzące z XIV wieku. Pierwszy z nich – maltański – wykonany jest z „czerwonego” piaskowca i mierzy 69 cm wysokości. Drugi – łaciński – jest nieco wyższy od krzyża maltańskiego, ma 88 cm, lecz brakuje mu drugiego ramienia. Krzyż maltański do 2017 roku stał naprzeciw probostwa, z kolei łaciński znajdował się po lewej stronie od wejścia na cmentarz przy ulicy Lipowej. Aktualnie oba krzyże pokutne figurują na placu kościoła. Poza krzyżami pokutnymi na placu kościoła zobaczyć można wielki drewniany krzyż misyjny, na którym widnieje napis: RATUJ DUSZĘ TWOJĄ oraz pięć dat upamiętniających misje odbyte w rogowskim kościele.

Najnowszym obiektem sakralnym w Rogowie, także usytuowanym na placu kościoła, jest grota ku czci Matki Bożej z Lourdes. Ma ona 5,5 m szerokości, 2,90 m wysokości i 3,70 m głębokości. Wykonana została z betonu, na które położono górskie kamienie, a w jej środku umieszczono figurę Matki Boskiej. Grotę poświęcił abp Damian Zimoń 8 maja 2017 roku. W Rogowie mieści się pięć krzyży przydrożnych. Pierwszy znajduje się nieopodal kościoła, na skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z ulicą Palarni, pochodzi z 1890 r. Zawiera on tablicę inskrypcyjną i postument, składający się z dwóch części, dolnej, na której widnieje figura Matki Boskiej Bolesnej oraz górnej – w niej wyryto tzw. oko opatrzności. Na ulicy Rogowiec ulokowany jest kolejny przydrożny krzyż, który jest polichromowany. Pochodzi on z ok. 1900 roku. Jego postument zawiera wnękę, w której usytuowano wizerunek Matki Boskiej Różańcowej. Z kolei na ulicy Wyzwolenia znajdują się dwa krzyże. Pierwszy z nich został postawiony przez Andrzeja Kurzydyma w podzięce za powrót z wojny w 1918 r. Jest on polichromowany, zawiera ramiona zakończone trójlistnie oraz postument, którego zdobi ornamentyka, a w jej środku stoi figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Drugi z krzyży przydrożnych, które napotkać można na ulicy Wyzwolenia, pochodzi z 1922 r. We wnęce dwukondygnacyjnego postumentu mieści się rzeźba przedstawiająca MB Bolesną. Ostatni z krzyży przydrożnych znajdujący się na terenie Rogowa usytuowany został w zajeździe U Kaczyny. Jest on drewniany i pochodzi z 2000 r.

Na terenie Rogowa znajduje się także sześć kapliczek. Pierwsza z nich mieści się obok cmentarza przy ul. Lipowej. Ta neogotycka kaplica pochodzi z XIX w. Wybudowana została z cegły ceramicznej. Wyróżnia się ona charakterystyczną wieżyczką z latarnią i hełmem ostrosłupowym nad wejściem. Wewnątrz kapliczki znaleźć można figurę św. Franciszka i św. Klary. W latach powojennych, kiedy to kościół był w trakcie odbudowy, odprawiano w niej msze święte. Z kolei przy ul. Czyżowickiej ulokowana została przez państwa Kamczyków mała kapliczka, w centrum której mieści się figura Maryi. Powstała ona w celu upamiętnienia peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej z 1997 r. Kolejną kapliczkę znaleźć można na ul. Lipowej. Zaliczyć ją można do kapliczek typu szafkowego. Pochodzi z XIX wieku, a pierwotnie wisiała na drzewie. Obecnie ulokowana jest na drewnianym słupku, w jej centrum stoi figura Matki Bożej, a po obu jej stronach umieszczone są aniołki. Następna kapliczka usytuowana jest w przy ul. Wyzwolenia. Pochodzi z 1920 r., a jej fundatorem był Juliusz Juraszczyk. Wewnątrz kaplicy stoi ołtarz z obrazem MB Częstochowskiej. Następna kapliczka usytuowana została w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Służebniczek NMP. W środku kapliczki mieści się figura NMP Niepokalanie Poczętej. Ostatnim obiektem sakralnym znajdującym się w Rogowie jest kapliczka znajdująca się na ul. Wytrzęsów, na posesji p. Kühn. Co roku w święto Wniebowzięcia NMP odprawiane są tutaj msze święte.

Pomiędzy Rogowem a Bluszczowem, na tzw. wzgórzu Kamieniec, znajduje się pomnik św. Jana Nepomucena, pochodzący z XIX w. Jest to dzieło Jana M. Österreicha, ufundowane przez rodzinę Larishów. Przedstawia on świętego dającego jałmużnę biednemu.

Bibliografia

Witosz K., Spirydowicz Edith., Poloczek E., Parafia NSPJ w Rogowie, Krzyżanowice 2015; Jakubczyk D., Spotkania przy granicy, Gorzyce 2011; Klon Z., Historia Rogowa nad Olzą, Bielsko-Biała 1990.