Kaplica pw. św. Brata Alberta w Łaziskach Górnych - Brada: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
W latach osiemdziesiątych XX wieku zrodziła się wśród mieszkańców Brady (dzielnica Łazisk Górnych) inicjatywa posiadania własnej kaplicy. Parafialny kościół jest oddalony od dzielnicy Brada około 3 km. Z racji odległości starsi mieszkańcy naszej dzielnicy nie zawsze mogli regularnie uczestniczyć w życiu parafii i kościoła. Właściciel domu przy ulicy Brada 31- Wacław Tomaszewski przed swoją śmiercią ofiarował parafii dom zaznaczając, by on był przeznaczony na cele kościelne. Dwa dni później ofiarodawca tego domu zmarł. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Łaziskach Górnych, a mieszkańcy Brady postawili mu nagrobek i pamiętają o nim w modlitwach. Zaraz po pogrzebie ówczesny ks. proboszcz Antoni Bartoszek rozpoczął starania o pozwolenie na przystosowanie tego budynku na cele kultu. Mieszkańcy Brady po otrzymaniu zezwolenia przystąpili z wielkim zapałem do przystosowania parteru budynku na kaplicę.  Dnia 28 listopada 1991 r. w I niedzielę Adwentu Ks. Arcybiskup Damian Zimoń poświęcił kaplicę, której patronem jest [[św. Brat Albert]].  
[[Plik:Brada01.jpg|thumb|right]]
[[Plik:Brada02.jpg|thumb|right]]
[[Plik:Brada03.jpg|thumb|right]]
Brada (niem. Bradegrube) - to dzielnica Łazisk Górnych;  graniczy z Orzeszem.  W  1849 uruchomiono kopalnię ''Brade'' (od nazwiska górmistrza, który pokierował kopalnią należącą do księcia pszczyńskiego). W 1931 nazwę kopalni zmieniono na  ''Brada''. W 1885 roku Bradę zamieszkiwało ok. 350 osób. Obecnie Brada liczy ok. 450 mieszkańców.
 
W latach osiemdziesiątych XX wieku zrodziła się wśród mieszkańców Brady inicjatywa posiadania własnej kaplicy. Parafialny kościół jest oddalony od dzielnicy Brada około 3 km. Z racji odległości starsi mieszkańcy dzielnicy nie zawsze mogli regularnie uczestniczyć w życiu parafii i kościoła. Właściciel domu przy ulicy Brada 31 - Wacław Tomaszewski przed swoją śmiercią ofiarował parafii dom zaznaczając, by on był przeznaczony na cele kościelne. Dwa dni później ofiarodawca tego domu zmarł. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Łaziskach Górnych, a mieszkańcy Brady postawili mu nagrobek i pamiętają o nim w modlitwach. Zaraz po pogrzebie ówczesny ks. proboszcz Antoni Bartoszek rozpoczął starania o pozwolenie na przystosowanie tego budynku na cele kultu. Mieszkańcy Brady po otrzymaniu zezwolenia przystąpili z wielkim zapałem do przystosowania parteru budynku na kaplicę.  28 listopada 1991 w I niedzielę [[Adwent|Adwentu]] [[Zimoń Damian|abp Damian Zimoń]] poświęcił kaplicę, której patronem jest [[św. Brat Albert]].  


W roku 1999 kaplicę powiększono, założono nową instalację elektryczną i grzewczą oraz położono nową posadzkę. Przy tych pracach bardzo chętnie pomagali mieszkańcy Brady.
W roku 1999 kaplicę powiększono, założono nową instalację elektryczną i grzewczą oraz położono nową posadzkę. Przy tych pracach bardzo chętnie pomagali mieszkańcy Brady.


Po przejściu na emeryturę ks. Antoniego Bartoszka nowym proboszczem w parafii Matki Boskiej Różańcowej został mianowany ks. Janusz Lasok.  Nowy proboszcz zainteresowany powiększeniem kaplicy i zadbał o jej wystrój.
Po przejściu na emeryturę ks. Antoniego Bartoszka nowym proboszczem w [[Parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych|parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego]] został mianowany [[Lasok Janusz|ks. Janusz Lasok]].  Nowy proboszcz był zainteresowany powiększeniem kaplicy i zadbał o jej wystrój.
29 lipca 2000 opiekę duszpasterską na Bradzie objął ks. Bernard Starosta, dotychczasowy proboszcz w Łaziskach Średnich. Przechodząc na emeryturę zamieszkał w domu, w którym znajduje się kaplica. Od tego czasu mieszkańcy Brady mogą prawie codziennie uczestniczyć we mszy się i korzystać z posługi duszpasterskiej: odwiedzin chorych, spowiedź św. majowe, różaniec, droga krzyżowa, adoracje.  
29 lipca 2000 opiekę duszpasterską na Bradzie objął [[Starosta Bernard|ks. Bernard Starosta]], dotychczasowy proboszcz w [[Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Łaziskach Średnich|Łaziskach Średnich]]. Przechodząc na emeryturę zamieszkał w domu, w którym znajduje się kaplica. Od tego czasu mieszkańcy Brady mogli prawie codziennie uczestniczyć we mszy św. i korzystać z posługi duszpasterskiej: odwiedzin chorych, spowiedzi, [[Majowe nabożeństwo|nabożeństw majowych]], [[Różaniec Święty|różańca]], [[Droga Krzyżowa|drogi krzyżowej]], adoracji. Dekretem metropolity katowickiego [[Skworc Wiktor|abpa Wiktora Skworca]] w lipcu 2018 roku do posługi w kaplicy skierowany został [[Krzysteczko Henryk|ks. prof. Henryk Krzysteczko]], a 8 czerwca 2022 [[Łukoszek Jacek|ks. Jacek Łukoszek]]
Odpust w kaplicy jest obchodzony w dniu wspomnienia św. Brata Alberta 17 czerwca
Kaplica włączona jest do duszpasterstwa [[Parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych|parafii w Łaziskach Górnych]]
Odpust w kaplicy jest obchodzony w dniu wspomnienia św. Brata Alberta 17 czerwca.
 
Kaplica włączona jest do duszpasterstwa [[Parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych|parafii w Łaziskach Górnych]].
 
==Duszpasterze==
*[[Starosta Bernard|ks. Bernard Starosta]] rektor (2000-2017)
*[[Krzysteczko Henryk|ks. Henryk Krzysteczko]] rektor (2017-2022)
*[[Łukoszek Jacek|ks. Jacek Łukoszek]] rektor (2022-nadal)


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Za: [http://archive.is/JRbdq]
Za: [http://archive.is/JRbdq]
 
[[Kategoria:Kościoły i kaplice|Brada]]
[[Kategoria:Kaplice]]

Aktualna wersja na dzień 23:49, 27 lis 2022

Brada01.jpg
Brada02.jpg
Brada03.jpg

Brada (niem. Bradegrube) - to dzielnica Łazisk Górnych; graniczy z Orzeszem. W 1849 uruchomiono kopalnię Brade (od nazwiska górmistrza, który pokierował kopalnią należącą do księcia pszczyńskiego). W 1931 nazwę kopalni zmieniono na Brada. W 1885 roku Bradę zamieszkiwało ok. 350 osób. Obecnie Brada liczy ok. 450 mieszkańców.

W latach osiemdziesiątych XX wieku zrodziła się wśród mieszkańców Brady inicjatywa posiadania własnej kaplicy. Parafialny kościół jest oddalony od dzielnicy Brada około 3 km. Z racji odległości starsi mieszkańcy dzielnicy nie zawsze mogli regularnie uczestniczyć w życiu parafii i kościoła. Właściciel domu przy ulicy Brada 31 - Wacław Tomaszewski przed swoją śmiercią ofiarował parafii dom zaznaczając, by on był przeznaczony na cele kościelne. Dwa dni później ofiarodawca tego domu zmarł. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Łaziskach Górnych, a mieszkańcy Brady postawili mu nagrobek i pamiętają o nim w modlitwach. Zaraz po pogrzebie ówczesny ks. proboszcz Antoni Bartoszek rozpoczął starania o pozwolenie na przystosowanie tego budynku na cele kultu. Mieszkańcy Brady po otrzymaniu zezwolenia przystąpili z wielkim zapałem do przystosowania parteru budynku na kaplicę. 28 listopada 1991 w I niedzielę Adwentu abp Damian Zimoń poświęcił kaplicę, której patronem jest św. Brat Albert.

W roku 1999 kaplicę powiększono, założono nową instalację elektryczną i grzewczą oraz położono nową posadzkę. Przy tych pracach bardzo chętnie pomagali mieszkańcy Brady.

Po przejściu na emeryturę ks. Antoniego Bartoszka nowym proboszczem w parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego został mianowany ks. Janusz Lasok. Nowy proboszcz był zainteresowany powiększeniem kaplicy i zadbał o jej wystrój. 29 lipca 2000 opiekę duszpasterską na Bradzie objął ks. Bernard Starosta, dotychczasowy proboszcz w Łaziskach Średnich. Przechodząc na emeryturę zamieszkał w domu, w którym znajduje się kaplica. Od tego czasu mieszkańcy Brady mogli prawie codziennie uczestniczyć we mszy św. i korzystać z posługi duszpasterskiej: odwiedzin chorych, spowiedzi, nabożeństw majowych, różańca, drogi krzyżowej, adoracji. Dekretem metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca w lipcu 2018 roku do posługi w kaplicy skierowany został ks. prof. Henryk Krzysteczko, a 8 czerwca 2022 ks. Jacek Łukoszek

Odpust w kaplicy jest obchodzony w dniu wspomnienia św. Brata Alberta 17 czerwca.

Kaplica włączona jest do duszpasterstwa parafii w Łaziskach Górnych.

Duszpasterze

Bibliografia

Za: [1]