Jop Franciszek: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Jop Franciszek (1897-1976), biskup opolski==
==Jop Franciszek (1897-1976), biskup opolski==


Urodził się 8 października 1897, w rodzinie Jana i Rozalii z Karbowniczków. Do szkoły elementarnej uczęszczał w Słupii Nowej, następnie do gimnazjum rosyjskiego w Warszawie (Szejmina). W 1914 roku zgłosił się do seminarium duchownego diecezji sandomierskiej. W 1919 otrzymał święcenia subdiakonatu z rąk bpa Pawła Kubickiego. Następnie został skierowany na studia prawnicze na Uniwersytecie Gregoriańskim (Gregorianum) w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 sierpnia 1920 z rąk bpa Mariana Ryxa. 17 lipca 1922 złożył egzamin doktorski. Powrócił do kraju 6 września 1922, podjął pracę dydaktyczną w seminarium sandomierskim jako wykładowca prawa kanonicznego. Pełnił obowiązki sekretarza kurii i notariusza sądu biskupiego. 23 października został kanclerzem kurii sandomierskiej. 29 października 1932 roku wszedł do Diecezjalnej Rady Instytutu Akcji Katolickiej. 14 kwietnia 1933 mianowany został kanonikiem honorowym kapituły katedralnej.  
Urodził się 8 października 1897, w rodzinie Jana i Rozalii z Karbowniczków. Do szkoły elementarnej uczęszczał w Słupii Nowej, następnie do gimnazjum rosyjskiego w Warszawie (Szejmina). W 1914 roku zgłosił się do seminarium duchownego diecezji sandomierskiej. W 1919 roku otrzymał święcenia subdiakonatu z rąk bpa Pawła Kubickiego. Następnie został skierowany na studia prawnicze na Uniwersytecie Gregoriańskim (Gregorianum) w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 sierpnia 1920 z rąk bpa Mariana Ryxa. 17 lipca 1922 złożył egzamin doktorski. Powrócił do kraju 6 września 1922, podjął pracę dydaktyczną w seminarium sandomierskim jako wykładowca prawa kanonicznego. Pełnił obowiązki sekretarza kurii i notariusza sądu biskupiego. 23 października został kanclerzem kurii sandomierskiej. 29 października 1932 wszedł do Diecezjalnej Rady Instytutu [[Akcja Katolicka|Akcji Katolickiej]]. 14 kwietnia 1933 mianowany został kanonikiem honorowym kapituły katedralnej.  


W czasie wojny znalazł się w gronie księży uprawnionych do zarządzania diecezją w razie aresztowania ordynariusza. 24 października 1945 prekonizowany na bpa tytularnego daulieńskiego, a pomocniczego sandomierskiego (nominację ogłoszono w 1946). Konsekrowany był w katedrze sandomierskiej 19 maja 1946, święcenia przyjął z rąk bp Jana Kantego Lorka, bp Czesława Kaczmarka i bp F. Sonika. 28 kwietnia 1951 papież Pius XII wyznaczył go na rządcę obszaru kościelnego Śląska Opolskiego. Z powodu oporu władz pozostał w Sandomierzu. Był zdecydowanym przeciwnikiem udziału duchownych w Komisji Księży przy ZBoWiD. Po usunięciu abpa E. Baziaka z Krakowa, został wybrany 13 grudnia 1952 na wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej. W Krakowie pozostawał do 3 grudnia 1956. Podczas nieobecności gospodarza nie wprowadził żadnych zmian. Mimo dwóch wikariuszy „pozytywnych” dla władz, rządy sprawował sam. Zorganizował uroczyste obchody 700-lecia kanonizacji św. Stanisława. Po odwilży październikowej mógł objąć rządy w Opolu. Uroczysty ingres nastąpił 16 grudnia 1956. Jego pierwszą decyzją było przywrócenie na dawne stanowiska księży usuniętych przez władze w czasach stalinowskich. 23 lutego 1957 powierzył obowiązki wikariusza generalnego ks. Henrykowi Grzondzielowi. Dbał o rozwój seminarium w Nysie, oraz o rozwój duszpasterzy wysyłając ich na studia specjalistyczne (w pierwszej kolejności m.in. ks. [[Nossol Alfons|Alfonsa Nossola]]). Reaktywował Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu, wznowił wydawanie Wiadomości Urzędowych Kurii Biskupiej Śląska Opolskiego. Brał udział w czterech sesjach soboru Watykańskiego II. W swojej diecezji realizował ogólnopolskie programy: Wielkiej Nowenny, Obchodów Millenium Chrztu Polski. W stosunku do władz państwowych był stanowczy i konsekwentny. Występował przeciwko represjom wobec ludności śląskiej – przywrócił usuniętych księży w swoim pierwszym zarządzeniu, prowadził liczne interwencje w związku z poborem alumnów do wojska (głównie powoływano autochtonów – Ślązaków). Pielęgnował również tradycyjne pielgrzymki stanowe na [[Góra św. Anny|Górę św. Anny]]. Starał się powstrzymać odpływ młodego duchowieństwa opolskiego na terytorium RFN. Zmarł 24 września 1976 po wielomiesięcznej chorobie. Jego doczesne szczątki spoczęły w katedrze pw. Świętego Krzyża.
W czasie wojny znalazł się w gronie księży uprawnionych do zarządzania diecezją w razie aresztowania ordynariusza. 24 października 1945 prekonizowany na bpa tytularnego daulieńskiego, a pomocniczego sandomierskiego (nominację ogłoszono w 1946). Konsekrowany był w katedrze sandomierskiej 19 maja 1946, święcenia przyjął z rąk bpa Jana Kantego Lorka, bpa Czesława Kaczmarka i bpa F. Sonika. 28 kwietnia 1951 papież [[Pius XII]] wyznaczył go na rządcę obszaru kościelnego Śląska Opolskiego. Z powodu oporu władz pozostał w Sandomierzu. Był zdecydowanym przeciwnikiem udziału duchownych w [[Komisja Księży przy ZBoWiD|Komisji Księży przy ZBoWiD]]. Po usunięciu [[Baziak Eugeniusz|abpa E. Baziaka]] z Krakowa, został wybrany 13 grudnia 1952 na [[Wikariusz kapitulny|wikariusza kapitulnego]] archidiecezji krakowskiej. W Krakowie pozostał do 3 grudnia 1956. Podczas nieobecności gospodarza nie wprowadził żadnych zmian. Mimo dwóch wikariuszy „pozytywnych” dla władz, rządy sprawował sam. Zorganizował uroczyste obchody 700-lecia kanonizacji [[Św. Stanisław ze Szczepanowa|św. Stanisława]]. Po odwilży październikowej mógł objąć rządy w Opolu. Uroczysty ingres nastąpił 16 grudnia 1956. Jego pierwszą decyzją było przywrócenie na dawne stanowiska księży usuniętych przez władze w czasach stalinowskich. 23 lutego 1957 powierzył obowiązki [[wikariusz generalny|wikariusza generalnego]] [[Grzondziel Henryk|ks. Henrykowi Grzondzielowi]]. Dbał o rozwój seminarium w Nysie oraz o rozwój duszpasterzy posyłając ich na studia specjalistyczne (w pierwszej kolejności m.in. [[Nossol Alfons|ks. Alfonsa Nossola]]). Reaktywował Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu, wznowił wydawanie Wiadomości Urzędowych Kurii Biskupiej Śląska Opolskiego. Brał udział w czterech sesjach [[Sobór Watykański II|Soboru Watykańskiego II]]. W swojej diecezji realizował ogólnopolskie programy: Wielkiej Nowenny, Obchodów Millenium Chrztu Polski. W stosunku do władz państwowych był stanowczy i konsekwentny. Występował przeciwko represjom wobec ludności śląskiej – przywrócił usuniętych księży w swoim pierwszym zarządzeniu, prowadził liczne interwencje w związku z poborem alumnów do wojska (głównie powoływano autochtonów – Ślązaków). Pielęgnował również tradycyjne pielgrzymki stanowe na [[Góra św. Anny|Górę św. Anny]]. Starał się powstrzymać wyjazd młodego duchowieństwa opolskiego do RFN. Zmarł 24 września 1976 po wielomiesięcznej chorobie. Jego doczesne szczątki spoczęły w [[Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu|opolskiej katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego]].


==Bibliografia==
==Bibliografia==
A. Szymański, Ks. Bp dr Franciszek Jop – prawodawca i organizator diecezji opolskiej, Opole 2007; J. Mikołajec, Pasterz. Działalność biskupa Franciszka Jopa w diecezji opolskiej (1956-1976), Opole 1992.
A. Szymański, Ks. Bp dr Franciszek Jop – prawodawca i organizator diecezji opolskiej, Opole 2007; J. Mikołajec, Pasterz. Działalność biskupa Franciszka Jopa w diecezji opolskiej (1956-1976), Opole 1992.
 
{{Biskup}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - J|Jop Franciszek]]
[[Kategoria:Biografie - J|Jop Franciszek]]
[[Kategoria:Biskupi - J]]
[[Kategoria:Biskupi opolscy]]

Aktualna wersja na dzień 21:54, 19 sie 2019

Jop Franciszek (1897-1976), biskup opolski

Urodził się 8 października 1897, w rodzinie Jana i Rozalii z Karbowniczków. Do szkoły elementarnej uczęszczał w Słupii Nowej, następnie do gimnazjum rosyjskiego w Warszawie (Szejmina). W 1914 roku zgłosił się do seminarium duchownego diecezji sandomierskiej. W 1919 roku otrzymał święcenia subdiakonatu z rąk bpa Pawła Kubickiego. Następnie został skierowany na studia prawnicze na Uniwersytecie Gregoriańskim (Gregorianum) w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 sierpnia 1920 z rąk bpa Mariana Ryxa. 17 lipca 1922 złożył egzamin doktorski. Powrócił do kraju 6 września 1922, podjął pracę dydaktyczną w seminarium sandomierskim jako wykładowca prawa kanonicznego. Pełnił obowiązki sekretarza kurii i notariusza sądu biskupiego. 23 października został kanclerzem kurii sandomierskiej. 29 października 1932 wszedł do Diecezjalnej Rady Instytutu Akcji Katolickiej. 14 kwietnia 1933 mianowany został kanonikiem honorowym kapituły katedralnej.

W czasie wojny znalazł się w gronie księży uprawnionych do zarządzania diecezją w razie aresztowania ordynariusza. 24 października 1945 prekonizowany na bpa tytularnego daulieńskiego, a pomocniczego sandomierskiego (nominację ogłoszono w 1946). Konsekrowany był w katedrze sandomierskiej 19 maja 1946, święcenia przyjął z rąk bpa Jana Kantego Lorka, bpa Czesława Kaczmarka i bpa F. Sonika. 28 kwietnia 1951 papież Pius XII wyznaczył go na rządcę obszaru kościelnego Śląska Opolskiego. Z powodu oporu władz pozostał w Sandomierzu. Był zdecydowanym przeciwnikiem udziału duchownych w Komisji Księży przy ZBoWiD. Po usunięciu abpa E. Baziaka z Krakowa, został wybrany 13 grudnia 1952 na wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej. W Krakowie pozostał do 3 grudnia 1956. Podczas nieobecności gospodarza nie wprowadził żadnych zmian. Mimo dwóch wikariuszy „pozytywnych” dla władz, rządy sprawował sam. Zorganizował uroczyste obchody 700-lecia kanonizacji św. Stanisława. Po odwilży październikowej mógł objąć rządy w Opolu. Uroczysty ingres nastąpił 16 grudnia 1956. Jego pierwszą decyzją było przywrócenie na dawne stanowiska księży usuniętych przez władze w czasach stalinowskich. 23 lutego 1957 powierzył obowiązki wikariusza generalnego ks. Henrykowi Grzondzielowi. Dbał o rozwój seminarium w Nysie oraz o rozwój duszpasterzy posyłając ich na studia specjalistyczne (w pierwszej kolejności m.in. ks. Alfonsa Nossola). Reaktywował Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu, wznowił wydawanie Wiadomości Urzędowych Kurii Biskupiej Śląska Opolskiego. Brał udział w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. W swojej diecezji realizował ogólnopolskie programy: Wielkiej Nowenny, Obchodów Millenium Chrztu Polski. W stosunku do władz państwowych był stanowczy i konsekwentny. Występował przeciwko represjom wobec ludności śląskiej – przywrócił usuniętych księży w swoim pierwszym zarządzeniu, prowadził liczne interwencje w związku z poborem alumnów do wojska (głównie powoływano autochtonów – Ślązaków). Pielęgnował również tradycyjne pielgrzymki stanowe na Górę św. Anny. Starał się powstrzymać wyjazd młodego duchowieństwa opolskiego do RFN. Zmarł 24 września 1976 po wielomiesięcznej chorobie. Jego doczesne szczątki spoczęły w opolskiej katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Bibliografia

A. Szymański, Ks. Bp dr Franciszek Jop – prawodawca i organizator diecezji opolskiej, Opole 2007; J. Mikołajec, Pasterz. Działalność biskupa Franciszka Jopa w diecezji opolskiej (1956-1976), Opole 1992.