Hentschel Rudolf: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Hentschel Rudolf (1807-1878)==
==Hentschel Rudolf (1807-1878)==


Urodził się 16 kwietnia 1807 w Kłodzku w rodzinie sukiennika. Po zdaniu matury w tamtejszym gimnazjum wstąpił na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie przeniósł się do seminarium duchownego w Pelplinie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 3 lipca 1836. Niemal zaraz po święceniach został kapelanem [[Sedlag Anastazy|bpa Anastazego Sedlaga]] oraz dyrygentem w szkole dla chłopców w Pelplinie założonej przez biskupa. Uczył także religii, łaciny, polskiego, historii i geografii. W 1840 roku został ustanowiony wikarym w Oliwie, a w rok później proboszczem w Parchowie. Obok tzw. duszpasterstwa zwyczajnego zaangażował się także w życie lokalnej społeczności zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa. Jego wysiłki zostały zauważone dlatego w 1844 został dziekanem mirachowskim i inspektorem szkolnym. W 1845 roku został przeniesiony  w charakterze proboszcza do parafii w Strzepczu, jednak jeszcze tego samego roku bp. Sedlag zaproponował mu posadę dyrektora w seminarium nauczycielskim w Grudziądzu. Ks. Hentschel przyjął propozycję z datą nominacji 31 grudnia 1845. W ciągu sześciu lat bardzo wiele zrobił dla tej placówki. W sferze materialnej wyremontował budynek, wyposażył jego pracownie dydaktyczne, zakupił ziemię dla celów dydaktycznych z ogrodnictwa. Umieścił seminarzystów w jednym budynku, opracował precyzyjny rozkład dnia oraz plan lekcji, które zostały zatwierdzone zarówno prze kurie jak i władze administracyjne. Podniesienie poziomy seminarium grudziądzkiego znalazło uznanie u władz państwowych, które przyznały ks. Hertschelowi Order Czerwonego Orła IV klasy. Poprosił jednak o przeniesienie do pracy parafialnej, na co przystał ordynariusz i 23 października 1851 ustanowił go proboszczem w Żukowie. Podobnie jak na poprzednich parafiach troszczył się o szkolnictwo będąc również przewodniczącym nauczycieli z terenu parafii. Zmarł 2 czerwca 1878 w Żukowie.
Urodził się 16 kwietnia 1807 w Kłodzku w rodzinie sukiennika. Po zdaniu matury w tamtejszym gimnazjum wstąpił na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego]]. Następnie przeniósł się do Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 3 lipca 1836. Niemal zaraz po święceniach został kapelanem [[Sedlag Anastazy|bpa Anastazego Sedlaga]] oraz dyrygentem w szkole dla chłopców w Pelplinie założonej przez biskupa. Uczył także religii, łaciny, polskiego, historii i geografii. W 1840 roku został ustanowiony wikarym w Oliwie, a w rok później proboszczem w Parchowie. Obok tzw. duszpasterstwa zwyczajnego zaangażował się także w życie lokalnej społeczności zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa. Jego wysiłki zostały zauważone dlatego w 1844 został dziekanem mirachowskim i inspektorem szkolnym. W 1845 roku został przeniesiony  w charakterze proboszcza do parafii w Strzepczu, jednak jeszcze tego samego roku bp. Sedlag zaproponował mu posadę dyrektora w Seminarium Nauczycielskim w Grudziądzu. Ks. Hentschel przyjął propozycję z datą nominacji 31 grudnia 1845. W ciągu sześciu lat bardzo wiele zrobił dla tej placówki. W sferze materialnej wyremontował budynek, wyposażył jego pracownie dydaktyczne, zakupił ziemię dla celów dydaktycznych z ogrodnictwa. Umieścił seminarzystów w jednym budynku, opracował precyzyjny rozkład dnia oraz plan lekcji, które zostały zatwierdzone zarówno prze kurię jak i władze administracyjne. Podniesienie poziomu Seminarium grudziądzkiego znalazło uznanie u władz państwowych, które przyznały ks. Hertschelowi Order Czerwonego Orła IV klasy. Poprosił jednak o przeniesienie do pracy parafialnej, na co przystał ordynariusz i 23 października 1851 ustanowił go proboszczem w Żukowie. Podobnie jak na poprzednich parafiach troszczył się o szkolnictwo będąc również przewodniczącym nauczycieli z terenu parafii. Zmarł 2 czerwca 1878 w Żukowie.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 22:10, 8 wrz 2016

Hentschel Rudolf (1807-1878)

Urodził się 16 kwietnia 1807 w Kłodzku w rodzinie sukiennika. Po zdaniu matury w tamtejszym gimnazjum wstąpił na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie przeniósł się do Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 3 lipca 1836. Niemal zaraz po święceniach został kapelanem bpa Anastazego Sedlaga oraz dyrygentem w szkole dla chłopców w Pelplinie założonej przez biskupa. Uczył także religii, łaciny, polskiego, historii i geografii. W 1840 roku został ustanowiony wikarym w Oliwie, a w rok później proboszczem w Parchowie. Obok tzw. duszpasterstwa zwyczajnego zaangażował się także w życie lokalnej społeczności zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa. Jego wysiłki zostały zauważone dlatego w 1844 został dziekanem mirachowskim i inspektorem szkolnym. W 1845 roku został przeniesiony w charakterze proboszcza do parafii w Strzepczu, jednak jeszcze tego samego roku bp. Sedlag zaproponował mu posadę dyrektora w Seminarium Nauczycielskim w Grudziądzu. Ks. Hentschel przyjął propozycję z datą nominacji 31 grudnia 1845. W ciągu sześciu lat bardzo wiele zrobił dla tej placówki. W sferze materialnej wyremontował budynek, wyposażył jego pracownie dydaktyczne, zakupił ziemię dla celów dydaktycznych z ogrodnictwa. Umieścił seminarzystów w jednym budynku, opracował precyzyjny rozkład dnia oraz plan lekcji, które zostały zatwierdzone zarówno prze kurię jak i władze administracyjne. Podniesienie poziomu Seminarium grudziądzkiego znalazło uznanie u władz państwowych, które przyznały ks. Hertschelowi Order Czerwonego Orła IV klasy. Poprosił jednak o przeniesienie do pracy parafialnej, na co przystał ordynariusz i 23 października 1851 ustanowił go proboszczem w Żukowie. Podobnie jak na poprzednich parafiach troszczył się o szkolnictwo będąc również przewodniczącym nauczycieli z terenu parafii. Zmarł 2 czerwca 1878 w Żukowie.

Bibliografia

R. Frydrychowicz, Collegium Marianum w Pelplinie (1836-1858), cz. 1, Pelplin 1928, s. 50-51.