Glensk Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
m (Jemy przeniósł stronę Glensk Jerzy do Glensk Józef)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Glensk Jerzy OFM (1906-1990), imię zakonny Innocenty==
==Glensk Józef OFM (1906-1990), imię zakonne Innocenty==


Urodził się 25 marca 1906 w Tarnowie Opolskim, syn Piotra i Pauliny z d. Jonientz. W 1919 wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego (Kolegium Serafickiego) Franciszkanów w Nysie. Po pierwszej wojnie światowej optował za Polską. Przeniósł się do klasztoru w [[Franciszkanie - Panewniki|Panewnikach]], skąd dojeżdżał do gimnazjum w Katowicach. Nowicjat rozpoczął w Wieluniu 16 sierpnia 1924, tam też złożył profesję czasową na ręce [[Porada Emil|o. Michała Porady]], ówczesnego gwardiana wieluńskiego. Po nowicjacie kończył gimnazjum w Katowicach, a następnie został skierowany na studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytet Jagielloński do Krakowa. Profesję wieczystą złożył 27 sierpnia 1928 w Panewnikach na ręce [[Rogosz Bolesław|o. Wilhelma Rogosza]], komisarza prowincjalnego. Święcenia prezbiteratu przyjął 21 czerwca 1930 w Krakowie z rąk bp. Stanisława Rosponda. Po święceniach odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1933 uzyskał stopień magistra teologii na podstawie pracy na temat: ''Funkcja społeczna prawa własności na podstawie encyklik'' napisanej pod kierunkiem ks. prof. Władysława Wichra. Od 1932 był profesorem matematyki i fizyki w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Kobylinie, gdzie w 1934 został jednocześnie gwardianem. W 1935 objął wykłady z teologii moralnej i pastoralnej na studium teologicznym we Wronkach, gdzie został gwardianem w 1938. Od 1936 kontynuował studia specjalistyczne na Uniwersytecie Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przygotował rozprawę doktorską na temat: ''Wpływ pism Seneki na etykę chrześcijańską pierwszych wieków i Ojców Kościoła''. Do przewodu doktorskiego jednak nie doszło na skutek wybuchu drugiej wojny światowej. W 1940 roku opuścił Wronki i ukrywał się najpierw w Warszawie, gdzie został aresztowany przez [[Gestapo]] i więziony przez pewien czas na Pawiaku. Po zwolnieniu z więzienia przeniósł się do Nowego Sącza, a potem do Krakowa, gdzie przebywał do końca wojny. Po wojnie wrócił na krótko do Wronek. W maju 1945 roku został gwardianem w Panewnikach i pełnił ten urząd do 1953. Był jednocześnie profesorem teologii moralnej i pastoralnej w [[Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów w Panewnikach|Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Panewnikach]] aż do 1964. W 1953 roku podjął starania o odzyskanie [[Parafia św. Wojciecha w Bytomiu|kościoła franciszkańskiego w Bytomiu]]. W 1964 roku został pierwszym przełożonym i proboszczem odzyskanej placówki w Bytomiu. W latach 1965-1979 był proboszczem w Zimnicach Wielkich. Od 1979 roku należał do wspólnoty klasztoru w [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Starych Panewnikach|Starych Panewnikach]]. Był w tym czasie spowiednikiem braci kleryków w Panewnikach. Głosił również braciom klerykom konferencje przed święceniami. Zmarł w klasztorze w Starych Panewnikach 1 lipca 1990. Spoczął w kwaterze franciszkanów na [[Cmentarz - Ligota|cmentarzu panewnickim w Ligocie]].
Urodził się 25 marca 1906 w Tarnowie Opolskim w rodzinie Piotra i Pauliny z d. Jonientz. W 1919 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego (Kolegium Serafickiego) Franciszkanów w Nysie. Po pierwszej wojnie światowej optował za Polską. Przeniósł się do klasztoru w [[Franciszkanie - Panewniki|Panewnikach]], skąd dojeżdżał do gimnazjum w Katowicach. Nowicjat rozpoczął w Wieluniu 16 sierpnia 1924, tam też złożył profesję czasową na ręce [[Porada Emil|o. Michała Porady]], ówczesnego gwardiana wieluńskiego. Po nowicjacie kończył gimnazjum w Katowicach, a następnie został skierowany na studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytet Jagielloński do Krakowa. Profesję wieczystą złożył 27 sierpnia 1928 w Panewnikach na ręce [[Rogosz Bolesław|o. Wilhelma Rogosza]], komisarza prowincjalnego. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1930 w Krakowie z rąk bp. Stanisława Rosponda. Po święceniach odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1933 roku uzyskał stopień magistra teologii na podstawie pracy na temat: ''Funkcja społeczna prawa własności na podstawie encyklik'' napisanej pod kierunkiem ks. prof. Władysława Wichra. Od 1932 roku był profesorem matematyki i fizyki w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Kobylinie, gdzie w roku 1934 został jednocześnie gwardianem. W 1935 roku objął wykłady z teologii moralnej i pastoralnej na studium teologicznym we Wronkach, gdzie został gwardianem w 1938 roku. Od 1936 roku kontynuował studia specjalistyczne na Uniwersytecie Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przygotował rozprawę doktorską na temat: ''Wpływ pism Seneki na etykę chrześcijańską pierwszych wieków i Ojców Kościoła''. Do przewodu doktorskiego jednak nie doszło na skutek wybuchu drugiej wojny światowej. W 1940 roku opuścił Wronki i ukrywał się najpierw w Warszawie, gdzie został aresztowany przez [[Gestapo]] i więziony przez pewien czas na Pawiaku. Po zwolnieniu z więzienia przeniósł się do Nowego Sącza, a potem do Krakowa, gdzie przebywał do końca wojny. Po wojnie wrócił na krótko do Wronek. W maju 1945 roku został gwardianem w Panewnikach i pełnił ten urząd do 1953 roku. Był jednocześnie profesorem teologii moralnej i pastoralnej w [[Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów w Panewnikach|Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Panewnikach]] aż do 1964 roku. W 1953 roku podjął starania o odzyskanie [[Parafia św. Wojciecha w Bytomiu|kościoła franciszkańskiego w Bytomiu]]. W 1964 roku został pierwszym przełożonym i proboszczem odzyskanej placówki w Bytomiu. W latach 1965-1979 był proboszczem w Zimnicach Wielkich. Od 1979 roku należał do wspólnoty klasztoru w [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Starych Panewnikach|Starych Panewnikach]]. Był w tym czasie spowiednikiem braci kleryków w Panewnikach. Głosił również braciom klerykom konferencje przed święceniami. Zmarł w klasztorze w Starych Panewnikach 1 lipca 1990. Spoczął w kwaterze franciszkanów na [[Cmentarz - Ligota|cmentarzu panewnickim w Ligocie]].


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Linia 11: Linia 11:
[[Kategoria:Franciszkanie]]
[[Kategoria:Franciszkanie]]
[[Kategoria:Naukowcy]]
[[Kategoria:Naukowcy]]
[[Kategoria:Represjonowani]]

Aktualna wersja na dzień 13:43, 8 maj 2018

Glensk Józef OFM (1906-1990), imię zakonne Innocenty

Urodził się 25 marca 1906 w Tarnowie Opolskim w rodzinie Piotra i Pauliny z d. Jonientz. W 1919 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego (Kolegium Serafickiego) Franciszkanów w Nysie. Po pierwszej wojnie światowej optował za Polską. Przeniósł się do klasztoru w Panewnikach, skąd dojeżdżał do gimnazjum w Katowicach. Nowicjat rozpoczął w Wieluniu 16 sierpnia 1924, tam też złożył profesję czasową na ręce o. Michała Porady, ówczesnego gwardiana wieluńskiego. Po nowicjacie kończył gimnazjum w Katowicach, a następnie został skierowany na studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytet Jagielloński do Krakowa. Profesję wieczystą złożył 27 sierpnia 1928 w Panewnikach na ręce o. Wilhelma Rogosza, komisarza prowincjalnego. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1930 w Krakowie z rąk bp. Stanisława Rosponda. Po święceniach odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1933 roku uzyskał stopień magistra teologii na podstawie pracy na temat: Funkcja społeczna prawa własności na podstawie encyklik napisanej pod kierunkiem ks. prof. Władysława Wichra. Od 1932 roku był profesorem matematyki i fizyki w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Kobylinie, gdzie w roku 1934 został jednocześnie gwardianem. W 1935 roku objął wykłady z teologii moralnej i pastoralnej na studium teologicznym we Wronkach, gdzie został gwardianem w 1938 roku. Od 1936 roku kontynuował studia specjalistyczne na Uniwersytecie Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przygotował rozprawę doktorską na temat: Wpływ pism Seneki na etykę chrześcijańską pierwszych wieków i Ojców Kościoła. Do przewodu doktorskiego jednak nie doszło na skutek wybuchu drugiej wojny światowej. W 1940 roku opuścił Wronki i ukrywał się najpierw w Warszawie, gdzie został aresztowany przez Gestapo i więziony przez pewien czas na Pawiaku. Po zwolnieniu z więzienia przeniósł się do Nowego Sącza, a potem do Krakowa, gdzie przebywał do końca wojny. Po wojnie wrócił na krótko do Wronek. W maju 1945 roku został gwardianem w Panewnikach i pełnił ten urząd do 1953 roku. Był jednocześnie profesorem teologii moralnej i pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Panewnikach aż do 1964 roku. W 1953 roku podjął starania o odzyskanie kościoła franciszkańskiego w Bytomiu. W 1964 roku został pierwszym przełożonym i proboszczem odzyskanej placówki w Bytomiu. W latach 1965-1979 był proboszczem w Zimnicach Wielkich. Od 1979 roku należał do wspólnoty klasztoru w Starych Panewnikach. Był w tym czasie spowiednikiem braci kleryków w Panewnikach. Głosił również braciom klerykom konferencje przed święceniami. Zmarł w klasztorze w Starych Panewnikach 1 lipca 1990. Spoczął w kwaterze franciszkanów na cmentarzu panewnickim w Ligocie.

Bibliografia

[1] (dostęp: 3.08.2016).