Galeria sztuki sakralnej w fotografiach

Z e-ncyklopedia

Galeria sztuki sakralnej w fotografiach Zamieszczona galeria jest zbiorem zdjęć przedstawiających sztukę sakralną z terenów szeroko pojętego Śląska. Przez wzgląd na rozległy teren, jest ona w ciągłym opracowaniu. Na obecną chwilę w zbiorze przeważają zdjęcia z terenu Ziemi Kłodzkiej, leżącej w granicach diecezji świdnickiej. Oprócz tego znaleźć można przykłady architektury sakralnej z terenów archidiecezji katowickiej oraz diecezji legnickiej.

Z uwagi na splatające się na Ziemi Kłodzkiej dzieje Polski, Czech i Niemiec, obszar ten jest zróżnicowany pod względem kulturowym. W tamtejszy krajobraz na stałe wpisały się liczne kapliczki i krzyże przydrożne, będące wyrazem wiary i dążenia do piękna mieszkańców dawnego hrabstwa. Przykładem religijnej manifestacji są kolumny wotywne, poświęcone Najświętszej Maryi Pannie, czy Trójcy Świętej. Przypominają one o okresie kontrreformacji oraz czasach przynależności Ziemi Kłodzkiej do państwa Habsburgów. Prócz małej architektury na sztukę sakralną składają się liczne sanktuaria, kościoły i kaplice. Część z nich od lat jest celem licznych pielgrzymek dla mieszkańców okolicznych wsi i miast, jak również przybyszów z zagranicy. Ich bogaty wystrój wnętrz był warsztatem pracy dla wielu znanych artystów, wśród których wspomnieć należy Michalea Klahra Starszego, zwanego Kłodzkim Fidiaszem. Wśród zabytków sztuki sakralnej obecna jest także tematyka pasyjna. Są to przede wszystkim liczne kalwarie plenerowe i przykościelne, z Dolnośląską Jerozolimą w Wambierzycach na czele. Opiekę nad nimi w minionych wiekach sprawowali pustelnicy, po których w nielicznych miejscach do dziś pozostały pustelnie.

patrz: [1]

  • Krzyże przydrożne w diecezji katowickiej, wybór: [2]

Bibliografia

J. Sekwerda, Artyści Ziemi Kłodzkiej i z Ziemią Kłodzką związani w latach 1800-1945. Leksykon, t. 1. A-K, Wrocław 2004; J. Sekwerda, Artyści Ziemi Kłodzkiej i z Ziemią Kłodzką związani w latach 1800-1945. Leksykon, t. 2. L-Z, Wrocław 2005; M. Perzyński, Cudowne wizerunki, kapliczki i krzyże pokutne w gminie Kłodzko. Przewodnik historyczny, Wrocław 2004; M. Perzyński, Ziemia Kłodzka. Kod sztuki , wody życia, sanktuaria, zamki, skalne osobliwości. Przewodnik dla dociekliwych, Wrocław 2009; A. Radecki, Przewodnik po kalwariach metropolii wrocławskiej, Wrocław 2010.