Gałuszka Alojzy: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Gałuszka Alojzy (1881-1945), proboszcz w Strumieniu ==
== Gałuszka Alojzy (1881-1945), proboszcz w Strumieniu ==
Urodził się 21 czerwca 1881 w Cierlicku na Zaolziu. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum polskim w Cieszynie, gdzie w 1903 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia teologiczne w [[Seminarium Duchowne w Widnawie|Seminarium Duchownym w Widnawie]]. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1907 w Widnawie. Jako wikariusz duszpasterzował w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie i w Łazach. Następnie przez kilka lat pełnił funkcję katechety w polskiej prywatnej szkole realnej w Orłowej. W 1913 roku został mianowany proboszczem w [[Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych|parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych]], a dziesięć lat później proboszczem w [[Parafia św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich|parafii św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich]]. W marcu 1929 roku [[Lisiecki Arkadiusz|bp A. Lisiecki]] mianował go proboszczem w parafii św. Barbary w Strumieniu. Ponadto na przełomie 1933 i 1934 roku pełnił obowiązki administratora excurrendo w parafii MB Śnieżnej w Zarzeczu.  
Urodził się 21 czerwca 1881 w Cierlicku na Zaolziu. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum polskim w Cieszynie, gdzie w 1903 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia teologiczne w [[Seminarium Duchowne w Widnawie|Seminarium Duchownym w Widnawie]]. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1907 w Widnawie. Jako wikariusz duszpasterzował w [[Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie|parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie]] i w Łazach. Następnie przez kilka lat pełnił funkcję katechety w polskiej prywatnej szkole realnej w Orłowej. W 1913 roku został mianowany proboszczem [[Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych|parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych]], a dziesięć lat później proboszczem [[Parafia św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich|parafii św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich]]. W marcu 1929 roku [[Lisiecki Arkadiusz|bp A. Lisiecki]] mianował go proboszczem [[Parafia św. Barbary w Strumieniu|parafii św. Barbary w Strumieniu]]. Ponadto na przełomie 1933 i 1934 roku pełnił obowiązki administratora ex currendo w parafii MB Śnieżnej w Zarzeczu.  


W parafii strumieńskiej opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: [[Katolickie Stowarzyszenie Mężów|Katolickim Stowarzyszeniem Mężów]], [[Trzeci Zakon Franciszkański|III Zakonem św. Franciszka z Asyżu]], [[Trzeci Zakon Karmelitański|Bractwem Szkaplerza]], Katolickim Stowarzyszeniem Kobiet, [[Sodalicja Mariańska|Sodalicją Panien]], Bractwem Różańcowym, [[Apostolstwo Modlitwy|Apostolstwem Modlitwy]], [[Żywy Różaniec|Żywym Różańcem]] i [[Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży|Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej]], z oddziałem w Strumieniu i w Zabłociu. Lata jego pracy proboszczowskiej zbiegały się z piastowaniem przez niego funkcji wicedziekana, a potem dziekana dekanatu strumieńskiego. Był także wizytatorem nauki religii dla szkół powszechnych, najpierw w Strumieniu, Pruchnej i Małych Kończycach, a następnie w Kończycach Wielkich, Zebrzydowicach, Ochabach i Zarzeczu. Zginął 15 lutego 1945 w Strumieniu podczas działań wojennych od bomby, która spadła na budynek domu parafialnego. Został pochowany z Strumieniu.
W parafii strumieńskiej opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: [[Katolickie Stowarzyszenie Mężów|Katolickim Stowarzyszeniem Mężów]], [[Trzeci Zakon Franciszkański|III Zakonem św. Franciszka z Asyżu]], [[Trzeci Zakon Karmelitański|Bractwem Szkaplerza]], Katolickim Stowarzyszeniem Kobiet, [[Sodalicja Mariańska|Sodalicją Panien]], [[Bractwo Różańcowe|Bractwem Różańcowym]], [[Apostolstwo Modlitwy|Apostolstwem Modlitwy]], [[Żywy Różaniec|Żywym Różańcem]] i [[Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży|Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej]], z oddziałem w Strumieniu i w Zabłociu. Lata jego pracy proboszczowskiej zbiegały się z pełnieniem  przez niego funkcji wicedziekana, a potem dziekana dekanatu strumieńskiego. Był także wizytatorem nauki religii dla szkół powszechnych, najpierw w Strumieniu, Pruchnej i Kończycach Małych, a następnie w Kończycach Wielkich, Zebrzydowicach, Ochabach i Zarzeczu. Zginął 15 lutego 1945 w Strumieniu podczas działań wojennych, gdy na budynek domu parafialnego spadła bomba. Został pochowany z Strumieniu.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Linia 8: Linia 8:


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - G]]
[[Kategoria:Biografie - G|Gałuszka Alojzy]]

Aktualna wersja na dzień 21:55, 23 sie 2020

Gałuszka Alojzy (1881-1945), proboszcz w Strumieniu

Urodził się 21 czerwca 1881 w Cierlicku na Zaolziu. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum polskim w Cieszynie, gdzie w 1903 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Widnawie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1907 w Widnawie. Jako wikariusz duszpasterzował w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie i w Łazach. Następnie przez kilka lat pełnił funkcję katechety w polskiej prywatnej szkole realnej w Orłowej. W 1913 roku został mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych, a dziesięć lat później proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich. W marcu 1929 roku bp A. Lisiecki mianował go proboszczem parafii św. Barbary w Strumieniu. Ponadto na przełomie 1933 i 1934 roku pełnił obowiązki administratora ex currendo w parafii MB Śnieżnej w Zarzeczu.

W parafii strumieńskiej opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: Katolickim Stowarzyszeniem Mężów, III Zakonem św. Franciszka z Asyżu, Bractwem Szkaplerza, Katolickim Stowarzyszeniem Kobiet, Sodalicją Panien, Bractwem Różańcowym, Apostolstwem Modlitwy, Żywym Różańcem i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej, z oddziałem w Strumieniu i w Zabłociu. Lata jego pracy proboszczowskiej zbiegały się z pełnieniem przez niego funkcji wicedziekana, a potem dziekana dekanatu strumieńskiego. Był także wizytatorem nauki religii dla szkół powszechnych, najpierw w Strumieniu, Pruchnej i Kończycach Małych, a następnie w Kończycach Wielkich, Zebrzydowicach, Ochabach i Zarzeczu. Zginął 15 lutego 1945 w Strumieniu podczas działań wojennych, gdy na budynek domu parafialnego spadła bomba. Został pochowany z Strumieniu.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Alojzego Gałuszki; Schematyzm 1927-1947; WD 1929, nr 2, s. 22; Myszor, Historia diecezji, s. 397; Represje wobec duchowieństwa, s. 28, 92; Wojskowa służba, s. 145; Martyrologium, s. 175.