Franciszek od Krzyża Jordan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Utworzył nową stronę „==Franciszek Maria od Krzyża Jordan (1848-1918)== Urodził się w 1848 roku we wsi Gurtweil (Badenia) jako drugie dziecko z trójki rodzeństwa w rodzinie Wawrzy…”)
 
(uzupełnienie)
 
(Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Franciszek Maria od Krzyża Jordan (1848-1918)==
==Franciszek Maria od Krzyża Jordan (1848-1918), sługa Boży==


Urodził się w 1848 roku we wsi Gurtweil (Badenia) jako drugie dziecko z trójki rodzeństwa w rodzinie Wawrzyńca i Notburgii z d. Peter. Na chrzcie świętym otrzymał imiona Jan Chrzciciel.
Urodził się 16 czerwca 1848 we wsi Gurtweil (Badenia) jako drugie dziecko z trójki rodzeństwa w rodzinie Wawrzyńca Jordana i Notburgii z d. Peter. Na chrzcie świętym otrzymał imiona Jan Chrzciciel. Jego ojciec pracował jako najemnik u różnych pracodawców, a matka zajmowała się wychowaniem dzieci. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął pracę fizyczną przy budowie linii kolejowej Waldshut-Konstatancja, później pracował w zakładzie malarstwa dekoracyjnego u majstra Jakuba Hildenbranda w Waldshut.  
Jego ojciec pracował jako najemik u różnych pracodawców, matka zajmowała się wychowaniem dzieci.
27 września 1867 wstąpił do Stowarzyszenia Młodzieży Rzemieślniczej założonego przez [[Bł.  Adolf Kolping|ks. Adolfa Kolpinga]] - późniejszego błogosławionego. W tym czasie pracował w Augsburgu, Regensburgu i Baden-Baden. W styczniu 1867 roku rozpoczął w Konstancji służę wojskową, z której po 6 tygodniach został zwolniony ze względów zdrowotnych.  
Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął pracę fizyczną przy budowie linii kolejowej Waldshut -Konstatancja , później pracował w zakładzie malarstwa dekoracyjnego u majstra Jakuba Hildenbranda w Waldshut. .
Dzięki pomocy księży K. Gesslera, F. Webera i G. Nägele, Jan Chrzciciel Jordan zdał egzaminy do jednej z wyższych klas gimnazjum klasycznego w Konstancji. W lipcu 1874 roku zdał maturę. 23 października 1874 rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu. Jego przygotowanie do kapłaństwa przypadło na okres rozkwitu [[Kulturkampf|Kulturkampfu]] w Badenii. 21 lipca 1878 przyjął święcenia kapłańskie w kościele opactwa benedyktyńskiego w St. Peter koło Fryburga. Po święceniach wyjechał do Rzymu na dalsze studia. 8 grudnia 1881 założył w Rzymie Apostolskie Towarzystwo Nauczania, które ostatecznie przerodziło się w zgromadzenie zakonne i przyjęło nazwę Towarzystwo Boskiego Zbawiciela ([[Salwatorianie]] ). W 1881 roku założył żeńską gałąź tego zgromadzenia. Przebywając na stałe w domu macierzystym w Rzymie, zakładał liczne placówki apostolskie w Europie, Azji i Ameryce.  
Dnia 27 września 1867 wstąpił do Stowarzyszenia Młodzieży Rzemieślniczej założonego przez bł. ks. [[Kolping Adolf|Adolfa Kolpinga]] . W tym czasie pracował w Augsburgu., Regensburgu i Baden –Baden. W styczniu 1867 roku rozpoczął w Konstancji służę wojskową z której został zwolniony po 6 tygodniach ze względów zdrowotnych.  
Dzięki pomocy księży K. Gesslera, G. Nagele , Jan Chrzciciel Jordan zdał egzaminy do jednej z wyższych klas gimnazjum klasycznego w Konstancji. W lipcu 1874 roku zdał maturę .  
Dnia 23 października 1874 rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu . Jego przygotowanie do kapłaństwa przypadło w okresie  rozkwitu [[Kulturkampf|Kulturkampfu]]   w Baddenii.  
21 lipca 1878 przyjął święcenia kapłańskie w kościele opactwa benedyktyńskiego w St. Peter koło Fryburga . Po święceniach wyjechał do Rzymu na dalsze studia. Dnia 8 grudnia 1881 założył w Rzymie Apostolskie Towarzystwo Nauczania , które ostatecznie przerodziło się w zgromadzenie zakonne i przyjęło nazwę Towarzystwo Boskiego Zbawiciela ([[Salwatorianie]] ). W 1881 roku założył żeńską gałąź tego zgromadzenia. Przebywając na stałe w domu macierzystym w Rzymie zakładał liczne placówki apostolskie w Europie, Azji i Ameryce.  


Zmarł 8 września 1918 w wieku 70 lat . Został pochowany w Tafes k. Fryburga. W 1956 roku jego doczesne szczątki zostały przeniesione do domu Macierzystego Salwatorianów w Rzymie. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.  
Zmarł 8 września 1918 w Szwajcarii w Tafes k. Fryburga i tam został pochowany. W 1956 roku jego doczesne szczątki zostały przeniesione do domu macierzystego Salwatorianów w Rzymie.
 
Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1942 roku. 14 stycznia 2011 [[Benedykt XVI|papież Benedykt XVI]] wydał dekret o heroiczności cnót o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==
A. Kiełbasa, Po życiu błogosławionym błogosławione odejście . Trzy ważne daty w życiu Ojca Jordana , Trzebinia 2008; Taż, Ksiądz Franciszek Maria od Krzyża Jordan 1848-1918. Jego idee, plany i realizacje , Kraków 1994; J. Drozd, Pod znakiem Krzyża, Kraków 1991.
A. Kiełbasa, Po życiu błogosławionym błogosławione odejście. Trzy ważne daty w życiu Ojca Jordana, Trzebinia 2008; Tenże, Ksiądz Franciszek Maria od Krzyża Jordan 1848-1918. Jego idee, plany i realizacje, Kraków 1994; J. Drozd, Pod znakiem Krzyża, Kraków 1991; T. R, Edwein, Komentarz do "Dziennika Duchowego" O. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, Kraków 1994.
 
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - F]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria:Salwatorianie]]
[[Kategoria:Wojskowi]]

Aktualna wersja na dzień 21:00, 26 sie 2018

Franciszek Maria od Krzyża Jordan (1848-1918), sługa Boży

Urodził się 16 czerwca 1848 we wsi Gurtweil (Badenia) jako drugie dziecko z trójki rodzeństwa w rodzinie Wawrzyńca Jordana i Notburgii z d. Peter. Na chrzcie świętym otrzymał imiona Jan Chrzciciel. Jego ojciec pracował jako najemnik u różnych pracodawców, a matka zajmowała się wychowaniem dzieci. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął pracę fizyczną przy budowie linii kolejowej Waldshut-Konstatancja, później pracował w zakładzie malarstwa dekoracyjnego u majstra Jakuba Hildenbranda w Waldshut. 27 września 1867 wstąpił do Stowarzyszenia Młodzieży Rzemieślniczej założonego przez ks. Adolfa Kolpinga - późniejszego błogosławionego. W tym czasie pracował w Augsburgu, Regensburgu i Baden-Baden. W styczniu 1867 roku rozpoczął w Konstancji służę wojskową, z której po 6 tygodniach został zwolniony ze względów zdrowotnych. Dzięki pomocy księży K. Gesslera, F. Webera i G. Nägele, Jan Chrzciciel Jordan zdał egzaminy do jednej z wyższych klas gimnazjum klasycznego w Konstancji. W lipcu 1874 roku zdał maturę. 23 października 1874 rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu. Jego przygotowanie do kapłaństwa przypadło na okres rozkwitu Kulturkampfu w Badenii. 21 lipca 1878 przyjął święcenia kapłańskie w kościele opactwa benedyktyńskiego w St. Peter koło Fryburga. Po święceniach wyjechał do Rzymu na dalsze studia. 8 grudnia 1881 założył w Rzymie Apostolskie Towarzystwo Nauczania, które ostatecznie przerodziło się w zgromadzenie zakonne i przyjęło nazwę Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (Salwatorianie ). W 1881 roku założył żeńską gałąź tego zgromadzenia. Przebywając na stałe w domu macierzystym w Rzymie, zakładał liczne placówki apostolskie w Europie, Azji i Ameryce.

Zmarł 8 września 1918 w Szwajcarii w Tafes k. Fryburga i tam został pochowany. W 1956 roku jego doczesne szczątki zostały przeniesione do domu macierzystego Salwatorianów w Rzymie.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1942 roku. 14 stycznia 2011 papież Benedykt XVI wydał dekret o heroiczności cnót o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana.

Bibliografia

A. Kiełbasa, Po życiu błogosławionym błogosławione odejście. Trzy ważne daty w życiu Ojca Jordana, Trzebinia 2008; Tenże, Ksiądz Franciszek Maria od Krzyża Jordan 1848-1918. Jego idee, plany i realizacje, Kraków 1994; J. Drozd, Pod znakiem Krzyża, Kraków 1991; T. R, Edwein, Komentarz do "Dziennika Duchowego" O. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, Kraków 1994.