Falkus Stanisława: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(skrót)
(dr)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Falkus Stanisława Agnieszka SDS (1908-1945)==
==Falkus Stanisława Agnieszka SDS (1908-1945)==
[[Plik:Falkus.jpg|left|thumb|150px]]
[[Plik:Falkus.jpg|left|thumb|150px]]
Urodziła się  21 stycznia 1901 roku w Starej Kuźni koło Halemby, gdzie także uczęszczała do szkoły, od szóstego roku życia. Pochodziła z rodziny robotniczej. Była szóstym dzieckiem Franciszka i Marii z d. Kołodziej spośród szesnaściorga rodzeństwa. W tamtejszym kościele parafialnym [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Halembie|pw. Matki Bożej Różańcowej]] , w Halembie, 24  stycznia  1901  na Chrzcie św. otrzymała imię Agnieszka. W 17. roku życia podjęła pracę domową u rodziny Skutella, w Lipniach, a potem w szpitalu w Piaśnikach, w fabryce w Wirku, a wreszcie w kuchni u Salwatorianów w Krakowie. Dzięki nim trafiła w 1928 roku do Salwatorianek w Berlinie. Po powrocie do kraju pracowała w Trzebini, Goczałkowicach, Krakowie, a od 1939 roku w Mikołowie. Pobożna i bardzo pracowita, odznaczała się talentem organizacyjnym, stąd wybrano ją na zastępczynię przełożonej prowincjalnej. Miała duży talent pedagogiczny, doceniany przez młodzież i przełożonych szkolnych. W dniu wejścia 27 stycznia 1945 wojska sowieckiego do Mikołowa została zgwałcona (?) i  zamordowana przez żołnierzy w domu przy ulicy Rybnickiej nr 4. Ofiarą mordu w tym samym dniu padła druga siostra salwatorianka: [[Ludwig Gertruda| s. Leopolda Gertruda Ludwig]]. Po ekshumacji w 1954 roku została pochowana na cmentarzu parafialnym w Goczałkowicach.
Urodziła się  21 stycznia 1901 w Starej Kuźni koło Halemby, w rodzinie robotniczej Franciszka i Marii z d. Kołodziej. Była szóstym dzieckiem spośród szesnaściorga rodzeństwa. W [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Halembie|kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Halembie]] 24  stycznia  1901  na chrzcie św. otrzymała imię Agnieszka. Od szóstego roku życia uczęszczała do szkoły w rodzinnej miejscowości. W 17. roku życia podjęła pracę domową u rodziny Skutella w Lipinach, a potem w szpitalu w Piaśnikach, w fabryce w Wirku, wreszcie w kuchni u salwatorianów w Krakowie. Dzięki nim trafiła w 1928 roku do [[Salwatorianki|salwatorianek]] w Berlinie. Po powrocie do kraju pracowała w Trzebini, [[Salwatorianki - Goczałkowice-Zdrój|Goczałkowicach]], Krakowie, a od 1939 roku w Mikołowie. Pobożna i bardzo pracowita, odznaczała się talentem organizacyjnym, stąd wybrano ją na zastępczynię przełożonej prowincjalnej. Miała duży talent pedagogiczny, doceniany przez młodzież i przełożonych szkolnych. W dniu wejścia 27 stycznia 1945 wojska sowieckiego do Mikołowa została zgwałcona (?) i  zamordowana przez żołnierzy w domu przy ulicy Rybnickiej nr 4. Ofiarą mordu w tym samym dniu padła druga siostra salwatorianka: [[Ludwig Gertruda| s. Leopolda Gertruda Ludwig]]. Po ekshumacji w 1954 roku została pochowana na cmentarzu parafialnym w Goczałkowicach.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
A. Kiełbasa (biogram), Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL, t. 3, Warszawa 2006, s. 55.
A. Kiełbasa (biogram), [w:] Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL, t. 3, Warszawa 2006, s. 55.


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - F]]
[[Kategoria:Biografie - F]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria: Salwatorianie]]
[[Kategoria:Salwatorianie]]
[[Kategoria:Represjonowani]]

Aktualna wersja na dzień 23:30, 19 lip 2022

Falkus Stanisława Agnieszka SDS (1908-1945)

Falkus.jpg

Urodziła się 21 stycznia 1901 w Starej Kuźni koło Halemby, w rodzinie robotniczej Franciszka i Marii z d. Kołodziej. Była szóstym dzieckiem spośród szesnaściorga rodzeństwa. W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Halembie 24 stycznia 1901 na chrzcie św. otrzymała imię Agnieszka. Od szóstego roku życia uczęszczała do szkoły w rodzinnej miejscowości. W 17. roku życia podjęła pracę domową u rodziny Skutella w Lipinach, a potem w szpitalu w Piaśnikach, w fabryce w Wirku, aż wreszcie w kuchni u salwatorianów w Krakowie. Dzięki nim trafiła w 1928 roku do salwatorianek w Berlinie. Po powrocie do kraju pracowała w Trzebini, Goczałkowicach, Krakowie, a od 1939 roku w Mikołowie. Pobożna i bardzo pracowita, odznaczała się talentem organizacyjnym, stąd wybrano ją na zastępczynię przełożonej prowincjalnej. Miała duży talent pedagogiczny, doceniany przez młodzież i przełożonych szkolnych. W dniu wejścia 27 stycznia 1945 wojska sowieckiego do Mikołowa została zgwałcona (?) i zamordowana przez żołnierzy w domu przy ulicy Rybnickiej nr 4. Ofiarą mordu w tym samym dniu padła druga siostra salwatorianka: s. Leopolda Gertruda Ludwig. Po ekshumacji w 1954 roku została pochowana na cmentarzu parafialnym w Goczałkowicach.

Bibliografia

A. Kiełbasa (biogram), [w:] Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL, t. 3, Warszawa 2006, s. 55.