Cmentarz - Katowice ul. Gliwicka: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Zaleze cmentarz2.jpg|200px|thumb|right]]
[[Plik:Zaleze cmentarz2.jpg|thumb|right]]


Na granicy Załęża i Starych Katowic, przy ul. Gliwickiej znajduje się najstarszy katolicki cmentarz Katowic używany od 1860 roku. W jego południowej części grzebano zmarłych starokatolików. Po założeniu w latach 70. XIX wieku cmentarza katolickiego przy ul. Francuskiej coraz rzadziej dokonywano tam pochówków. Pod koniec XIX wieku cmentarz ten w zasadzie był opuszczony. Znajdująca się tam kaplica również nie pełniła swoich funkcji. W 1927 roku nekropolia została ogrodzona i oddana do użytku parafii pw. śś. Piotra i Pawła. Zarząd miasta Katowice uporządkował cmentarz, renowacji poddano również kaplicę. Znajduje się tutaj m.in grób ks. Karola Matei i jego rodziców.  
Na granicy Załęża i Starych Katowic, przy ul. Gliwickiej znajduje się najstarszy katolicki [[cmentarz]] Katowic używany od 1860 roku. W jego południowej części grzebano zmarłych starokatolików. Po założeniu w latach 70. XIX wieku [[Cmentarz - Katowice ul. Francuska|cmentarza katolickiego przy ul. Francuskiej]] coraz rzadziej dokonywano tam pochówków. Pod koniec XIX wieku cmentarz ten w zasadzie był opuszczony. Znajdująca się tam kaplica również nie pełniła swoich funkcji. W 1927 roku nekropolia została ogrodzona i oddana do użytku [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła]]. Zarząd miasta Katowice uporządkował cmentarz, renowacji poddano również kaplicę. Znajduje się tutaj m.in. grób ks. Karola Mathei i jego rodziców.  


==Groby==
==Groby==
Linia 7: Linia 7:


==Bibliografia==
==Bibliografia==
L. Musioł, Z dziejów parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach, Katowice 2003, s. 68-69; T. Falęcki, Cmentarze Katowic, Katowice 1997, s. 20-22; Tenże, Katowickie nekropolie, [w:] Kronika Katowic, t.IV, Katowice 1993, s.25
L. Musioł, Z dziejów parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach, Katowice 2003, s. 68-69; T. Falęcki, Cmentarze Katowic, Katowice 1997, s. 20-22; Tenże, Katowickie nekropolie, [w:] Kronika Katowic, t. IV, Katowice 1993, s. 25.


[[Kategoria:Cmentarze|Katowice Gliwicka]]
{{Cmentarz}}
[[Kategoria:Cmentarz - K]]
[[Kategoria:Katowice]]

Aktualna wersja na dzień 21:20, 2 lis 2022

Zaleze cmentarz2.jpg

Na granicy Załęża i Starych Katowic, przy ul. Gliwickiej znajduje się najstarszy katolicki cmentarz Katowic używany od 1860 roku. W jego południowej części grzebano zmarłych starokatolików. Po założeniu w latach 70. XIX wieku cmentarza katolickiego przy ul. Francuskiej coraz rzadziej dokonywano tam pochówków. Pod koniec XIX wieku cmentarz ten w zasadzie był opuszczony. Znajdująca się tam kaplica również nie pełniła swoich funkcji. W 1927 roku nekropolia została ogrodzona i oddana do użytku parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zarząd miasta Katowice uporządkował cmentarz, renowacji poddano również kaplicę. Znajduje się tutaj m.in. grób ks. Karola Mathei i jego rodziców.

Groby

Bibliografia

L. Musioł, Z dziejów parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach, Katowice 2003, s. 68-69; T. Falęcki, Cmentarze Katowic, Katowice 1997, s. 20-22; Tenże, Katowickie nekropolie, [w:] Kronika Katowic, t. IV, Katowice 1993, s. 25.