Chór Seraf w Jankowicach Rybnickich: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Chór "Seraf" w Jankowicach Rybnickich==
[[Plik:Cecylia miedz.jpg|right|thumb|św. Cecylia]]
Chór „Seraf” został założony w parafii Jankowickiej w 1913 roku. Na skutek wojny jego działalność została przerwana. Ponownie założony  2 lutego 1919 roku. Jego początki wiążą się z działalnością propolską jankowickiego proboszcza w okresie plebiscytu. Wtedy to chór wykonywał polskie pieśni podczas uroczystości kościelnych. W kolejnych latach chór stracił na popularności. W 1928 roku liczył 35 członków. Dopiero kolejna dekada przyniosła zmiany. Z inicjatywy [[Miczka Józef|ks. Józefa Miczki]] członkowie chóru organizowali przedstawienia teatralne, wieczory pieśni religijnej i pasje. Tradycją był coroczny bożonarodzeniowy występ chóru w kościele. Dodatkowo, by zjednać sobie ludzi, zaczęto organizować zabawy i występy o mniej religijnym charakterze. W 1935 roku, do chóru należało 70 śpiewaków. Pierwsze sukcesy chóru na arenie wojewódzkiej pojawiły się dopiero po II wojnie światowej.
Chór „Seraf” został założony w [[Parafia Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich|parafii jankowickiej]] w 1913 roku. Na skutek wojny jego działalność została przerwana. Ponownie założony  2 lutego 1919. Jego początki wiążą się z działalnością propolską jankowickiego proboszcza w okresie [[Plebiscyt i jego skutki|plebiscytu]]. Wtedy to chór wykonywał polskie pieśni podczas uroczystości kościelnych. W kolejnych latach chór stracił na popularności. W 1928 roku liczył 35 członków. Dopiero kolejna dekada przyniosła zmiany. Z inicjatywy [[Miczka Józef|ks. Józefa Miczki]] członkowie chóru organizowali przedstawienia teatralne, wieczory pieśni religijnej i pasje. Tradycją był coroczny [[Boże Narodzenie|bożonarodzeniowy]] występ chóru w kościele. Dodatkowo, by zjednać sobie ludzi, zaczęto organizować zabawy i występy o mniej religijnym charakterze. W 1935 roku, do chóru należało 70 śpiewaków. Pierwsze sukcesy chóru na arenie wojewódzkiej pojawiły się dopiero po II wojnie światowej.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
AAKat, Jan. Ryb. Parafia Bożego Ciała. Ogólne, syg. 00824,
AAKat, Jan. Ryb. Parafia Bożego Ciała. Ogólne, syg. 00824.
[[Kategoria:Chóry parafialne|J]]
[[Kategoria:Chóry parafialne|J]]
[[Kategoria:Jankowicach Rybnickich]]
[[Kategoria:Jankowice Rybnickie]]

Aktualna wersja na dzień 20:04, 27 paź 2020

św. Cecylia

Chór „Seraf” został założony w parafii jankowickiej w 1913 roku. Na skutek wojny jego działalność została przerwana. Ponownie założony 2 lutego 1919. Jego początki wiążą się z działalnością propolską jankowickiego proboszcza w okresie plebiscytu. Wtedy to chór wykonywał polskie pieśni podczas uroczystości kościelnych. W kolejnych latach chór stracił na popularności. W 1928 roku liczył 35 członków. Dopiero kolejna dekada przyniosła zmiany. Z inicjatywy ks. Józefa Miczki członkowie chóru organizowali przedstawienia teatralne, wieczory pieśni religijnej i pasje. Tradycją był coroczny bożonarodzeniowy występ chóru w kościele. Dodatkowo, by zjednać sobie ludzi, zaczęto organizować zabawy i występy o mniej religijnym charakterze. W 1935 roku, do chóru należało 70 śpiewaków. Pierwsze sukcesy chóru na arenie wojewódzkiej pojawiły się dopiero po II wojnie światowej.

Bibliografia

AAKat, Jan. Ryb. Parafia Bożego Ciała. Ogólne, syg. 00824.